Poradniki

5 pomysłów na prezent idealny dla filmowca

Amadeusz Andrzejewski / 15.12.2022

Jeśli bliska osoba zawodowo lub hobbystycznie zajmuje się filmowaniem, to ten poradnik prezentowy jest dla Ciebie. Oto 5 pomysłów na prezent idealny dla filmowca.

Największym problemem przy obdarowywaniu filmowców bywa fakt, że potencjalny odbiorca prezentu zazwyczaj ma znacznie większe pojęcie o sprzęcie filmowym, niż ten, kto prezentu szuka. Przy braku ostrożności grozi to kupieniem obiektywu ze złym mocowaniem, filtra o złej średnicy czy karty pamięci niekompatybilnej z daną kamerą, czy aparatem. Oczywiście, w dużym zakresie mogą tu pomóc pracownicy sklepów stacjonarnych czy konsultanci, niemniej tutaj wybraliśmy prezenty, które wymagają możliwie niewielkiej wiedzy w zakresie sprzętu filmowego po stronie osoby kupującej prezent.

1. Rękawiczki

Zapewne każdy z nas ma w szafie jakieś rękawiczki, większość z nich jednak nie pozwala na komfortową obsługę niewielkich przycisków i pokręteł na obudowie aparatu czy kamery. Dlatego właśnie stworzono specjalny wariant rękawic dla fotografów i filmowców, które pozwalają na odsłonięcie opuszek palców, gdy te muszą obsługiwać sprzęt. Daje to najlepszy możliwy kompromis między możliwością filmowania a zachowaniem ciepłych dłoni. Zwłaszcza gdy temperatury za oknem są typowe dla okolicy Świąt. Pamiętajmy, tylko by dobrze dobrać rozmiar rękawiczek. Ułatwi to tabela z rozmiarami, którą znajdziemy w opisie produktu.

Rękawice Vallerret Tinden.
Rękawice Vallerret Tinden.

Rękawice fotograficzno-filmowe

Ten model posiada dodatkową zewnętrzną warstwę, którą można ubrać, gdy do zimna dołączą opady

Sprawdź cenę
Fotoforma

2. Zestawy czyszczące

Dbanie o czystość sprzętu sprzyja jego żywotności i pomaga uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, takich jak choćby widoczne w obrazie paprochy na matrycy lub obiektywie, które z filmu jest znacznie trudniej usunąć niż ze zdjęcia. Zadbać należy też o monitory, by przypadkiem nie usuwać z obrazu plamy, która tak naprawdę istnieje tylko na naszym ekranie (co zdarza się nader często, zwłaszcza w tzw. sezonie grypowym). Do tego wiele komponentów zestawu zużywa się, więc nawet jeśli obdarowywana osoba chwilowo posiada akcesoria do czyszczenia sprzętu, to za jakiś czas będzie i tak potrzebować nowego kompletu czy zapasu płynu do czyszczenia ekranu.

Zestaw czyszczący Eizo do monitorów LCD i CRT

Plamy na matrycy monitora bywają równie irytujące jak te na matrycy kamery czy aparatu

Sprawdź cenę
Fotoforma

Zestaw czyszczący LensPen SensorKlear Loupe Kit

Rozbudowany zestaw do czyszczenia matrycy aparatu czy kamery

Sprawdź cenę
Fotoforma

3. Wzornik

Wzorniki barwne przydają się zwłaszcza przy nagraniach reklamowych, gdzie zależy nam na możliwie wiernym odwzorowaniu kolorów prezentowanych produktów. Przydają się też w trudnych warunkach oświetleniowych, gdzie mieszają się różne rodzaje światła, często takiego, które nie najlepiej odwzorowuje kolory. Doceni je także każdy filmujący na tzw. green screenie, czyli tle o barwie czystej zieleni, które następnie usuwa się z obrazu w postprodukcji.

Tego rodzaju prezent wymaga jednak pewnego rozeznania – nie każdy filmuje w warunkach, gdzie jest możliwość skorzystania ze wzornika czy też stosuje zaawansowaną korekcję barwną, która jest niezbędna, żeby taki prezent w pełni docenić.

Naturalne środowisko pracy wzornika kolorystycznego.

Calibrite ColorChecker Passport Video

Zaawansowany, a przy tym kompaktowy zestaw wzorników przydatnych przy filmowaniu

Sprawdź cenę
Fotoforma

4. Magic Arm

„Magic Arm” to ogólna nazwa wyposażonych w kilka przegubów uchwytów, które pozwalają mocować lekkie aparaty, kamery, lampy czy inne akcesora w różnych miejscach – zarówno na aparacie czy kamerze, jak i w dowolnym miejscu na planie filmowym. To jedno z tych akcesoriów, które w zasadzie każdy powinien mieć i które przydają się w każdej ilości.

Przykładowe zastosowania uchwytów typu magic arm

Zacisk SmallRig 2164

Niedrogi i solidny uniwersalny zacisk o milionie możliwych zastosowań

Sprawdź cenę
Fotoforma

Ramię montażowe Camrock Magic Arm 11

Inny uniwersalny zacisk, tym razem wyposażony w dłuższe ramiona

Sprawdź cenę
Fotoforma

5. Narzędzie do przykręcania złączek statywowych

Większość złączek pozwalających zamocować aparat czy kamerę na statywie ma dużą płaską śrubę, którą zwyczajowo dokręca się z użyciem monet. Wygodniej jednak mieć przy sobie narzędzie, które służy jedynie do tego – dzięki temu nie ma ryzyka, że akurat wydamy ostatnie drobne np. na kawę. Pamiętajmy też, że coraz więcej osób w ogóle nie nosi przy sobie gotówki.

Dodajmy też, że tego typu narzędzia często mają inne dodatkowe funkcje, takie jak końcówki kluczy w popularnych rozmiarach czy równie przydatne w codziennym życiu akcesorium, jakim jest otwieracz do butelek.

Klucz Kupo WS-140 Wingnut Multi-Spanner

Uniwersalne narzędzie stworzone przez uznanego producenta m.in. filmowych statywów oświetleniowych

Sprawdź cenę
Fotoforma

3 Legged Thing Toolz

Kompaktowy i wielofunkcyjny klucz do dokręcania śrub

Sprawdź cenę
Fotoforma

Bonus – karty podarunkowe

Wymienione powyżej pomysły na prezenty, mimo dość ogólnego charakteru, wymagają zazwyczaj choćby minimalnego rozeznania w zakresie filmowych zainteresowań obdarowywanej osoby. Jeśli mimo tego nie mamy pewności, że prezent będzie trafiony, możemy zawsze pozwolić jego adresatowi zrobić zakupy samodzielnie – a temu właśnie służą karty podarunkowe.

 

Karta podarunkowa

Dostępne są warianty na kwoty: 50, 100, 200, 500 oraz 1000 zł

Sprawdź cenę
Fotoforma

Amadeusz Andrzejewski

Na co dzień redaktor w portalu Optyczne.pl, gdzie regularnie testuje najnowszy sprzęt filmowy. Oprócz tego zawodowo filmuje i prowadzi szkolenia z filmowania, a po godzinach zajmuje się fotografią i kinem niezależnym. Absolwent Montażu Filmowego na PWSFTviT oraz Inżynierii Dźwięku i Obrazu na Politechnice Gdańskiej.

Więcej w kategorii: Poradniki

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Poradniki

Złota i niebieska godzina w fotografii. Czy to najlepszy czas na zdjęcia?

Poradniki

Zasilanie przy filmowaniu. Jak się za to zabrać?

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco