Testy

Canon EOS R7 i R10 – czy to aparaty APS-C, na które wszyscy czekaliśmy? Nasze pierwsze opinie

Jacek Sopotnicki / 25.05.2022

Swoją premierę miały długo oczekiwane modele Canon EOS R7 oraz R10. Aparaty z matrycą CMOS APS-C oraz bagnetem RF-S będą na pewno świetnym uzupełnieniem bezusterkowej oferty marki Canon. Czy ta premiera oznacza jednak koniec bagnetu M, znanego z tak popularnego aparatu jak M50? Czy są to naprawdę potrzebne premiery, czy może są to po prostu zbyt drogie aparaty w swojej klasie? Zapraszamy na nasze pierwsze opinie.Canon EOS R7 to współczesny bezlusterkowy odpowiednik Canona EOS 7D, czyli topowego modelu lustrzanki z matrycą APS-C. Aparat otrzymał stabilizowaną w pięciu osiach matrycę CMOS o rozdzielczości 32,5 Mpix, procesor obrazu Digic X i system Dual Pixel CMOS AF II z 651 punktami ostrości pokrywających 100% kadru w pionie i poziomie. EOS R7 potrafi śledzić obiekty, w tym pojazdy, zwierzęta i ludzi. W klasycznej konstrukcji korpusu znajduje się coś nowego: joystick, wokół którego znalazło się kółko nastaw. Aparat potrafi fotografować w trybie seryjnym z prędkością 15 kl./s przy migawce mechanicznej i 30 kl./s przy elektronicznej. Mocnym punktem jest wizjer elektroniczny o rozdzielczości 2,36 mln punktów, czyli odchhylany ekran. Dobrze wygląda też specyfikacja wideo. Canon EOS R7 potrafi nagrywać wideo w 4K 60p lub w Full HD przy 120 kl./s.

Canon EOS R7
Canon EOS R7

Canon EOS R10 to z kolei podstawowy i najtańszy korpus ten serii. W nieco prostszym korpusie znajdziemy matrycę APS-C o rozdzielczości 24,2 Mpix (bez stabilizacji), system Dual Pixel CMOS AF II, procesor Digic X, wizjer EVF z rozdzielczością 1,04 mln punktów i dotykowy ekran LCD. Nie zabrakło możliwości zapisu wideo 4K 60p, ale z cropem oraz Full HD 120p. Wraz z nowymi korpusami, pojawiły się również nowe obiektywy z bagnetem RF-S, a także nowy konwerter EF – EOS-R.

Canon EOS R10
Canon EOS R10

Co sądzimy o nowych aparatach Canon? Sprawdź nasze pierwsze opinie!

Canon EOS R7

Canon EOS R7

Sprawdź cenę
Fotoforma
Canon EOS R10

Canon EOS R10

Sprawdź cenę
Fotoforma

Jacek Sopotnicki

Fotograf, filmowiec, vloger. Absolwent PWSFTViT wydz. operatorski kier. fotografia. Specjalizuje się w fotografii podróżniczej, zdjęciach przemysłu, oraz fotografii stockowej. Oczywiście robi też sesje ślubne, w co zawsze wkłada sporo serca. Wykonywał zdjęcia dla grupy MAN Ferrostaal, CRH Klinkier, Grupy Kaefer, Sika Group AG oraz wielu innych firm. Publikował swoje prace w magazynach takich jak 'Auto Świat', 'WRC', 'Echo'. Jest również aktywny jako artysta i autor cykli fotograficznych 'Street', 'Stacja końcowa', 'Człowiek w uniformie', zorganizował wystawy indywidualne, oraz brał udział w wielu wystawach zbiorowych.

Więcej w kategorii: Testy

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Testy

Zhiyun Crane 2S – recenzja. Gimbal legenda w nowej odsłonie

Wywiady

Zbigniew Furman: portret autorski i fotografia dzieł sztuki [wywiad]

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco