Jeżeli stoisz przed zakupem swojego pierwszego drona, możesz czuć się trochę zdezorientowany. Zaoszczędzić i kupić DJI Mini 2, czy wydać trochę więcej i zakupić DJI Mavic Air 2? Rozprawiam się z tym dylematem w 3 minuty.
DJI Mini 2 to nowy, malutki dron, który oferuje wideo 4K 30 kl./s, zdjęcia 12 Mpix w formacie RAW, 3-osiową stabilizację matrycy, łączność OcuSync 2.0, nowy kontroler, a wszystko to zachowując piórkową wagę 249 g i kompaktowe rozmiary. Więcej o tym gronie można przeczytać TUTAJ. Z kolei DJI Mavic Air 2 to dron, który swoją premier miał w kwietniu. Chociaż na pierwszy rzut oka wygląda podobnie, to jest znacząco większy, cięższy i ma więcej możliwości. Wśród nich wyróżniają się filmy 4K 60 kl./s i Full HD 240 kl./s, zdjęcie 48 Mpix czy więcej trybów inteligentnych.
Każdy z tych dronów ma coś unikatowego do zaoferowania swoim użytkownikom. Każdy z nich niesie ze sobą też jakiś kompromis. Żeby was uspokoić, każdy z tych dronów okaże się świetnym wyborem, szczególnie że wreszcie seria Mini przestała być tylko zabawką i może być traktowana jako pełnoprawny dron na przykład dla „Youtubera”.
DJI Mini 2 kontra DJI Mavic Air 2 w 3 minuty
Poniższy film przygotowałem z myślą o wszystkich, którzy lubią konkrety w skondensowanej formie. Mówię w nim o wszystkich ważnych różnicach między tymi dronami, co mam nadzieję, pomoże wam dokonać najlepszego dla was wyboru. Jeszcze tylko pozostaje pytanie — skąd wiadomo które cechy są najważniejsze? Jest to oczywiście lista subiektywna, ale też wynikająca z mojego wieloletniego doświadczenia z dronami firmy DJI (zaczynałem na Phantom 2) dzięki czemu wiem co jest naprawdę ważne dla wszystkich twórców latajacych dronami. Zapraszam na krótki seans i nie zapomnijcie wybrać polskich napisów po naciśnięciu koła zębatego w prawym dolnym rogu filmu.
Po obejrzeniu tego filmu sam zauważyłem, że jest jedna istotna dla wielu z was różnica, o której nie wspomniałem w nagraniu. Chodzi o funkcję Active Track 3.0, która pozwala śledzić wybrany przez użytkownika obiekt. Jest ona dostępna w dronie DJI Mavic Air 2 natomiast nie ma jej w DJI Mini 2. W przypadku tego drugiego drona zyskujecie natomiast łatwo dostępną funkcję cyfrowego zooma. Czyli jak wspomniałem na początku jak to w życiu — coś za coś.
Podsumowując — na pewno ogromną zaletą DJI Mini 2 jest jego wielkość i waga połączona z najważniejszymi funkcjami, których praktycznie każdy użytkownik obecnie oczekuje, czyli zapisem wideo 4K oraz zapisem zdjęć w formacie RAW (DNG). Ta kategoria wagowa daje dużo większą swobodę jeśli chodzi o podróżowanie, ale co zdecydowanie ważniejsze dostajemy również większą swobodę latania z punktu widzenia prawa. Odbywa się to jednak kosztem zapisu wideo w HDR i płaskim profilu dostępnymi w DJI Mavic Air 2. Jeśli już o aspektach prawnych mowa, to jak czytamy na stronach ULC:
Nie będzie obowiązku rejestracji każdego drona. Będzie natomiast obowiązek rejestracji operatora systemu bezzałogowego statku powietrznego (BSP) wykonującego operacje w kategorii „otwartej” i „szczególnej”. Operatorzy systemów bezzałogowych statków powietrznych umieszczają swój numer rejestracyjny na każdym swoim BSP.
Dosyć przejrzyste omówienie tematu nowych przepisów prawa lotniczego w Polsce, które wchodzi w życie 1 stycznia 2021 r. (o ile ten termin nie zostanie ponownie przełożony przez pandemię), można przeczytać na Spider’s Web.
Który dron waszym zdaniem jest najbardziej trafionym wyborem?
Jakby co, DJI Mini 2 jest już dostępny w sprzedaży w dwóch zestawach. Zestaw podstawowy to dron, kontroler, jedna bateria, jeden zestaw śmigieł oraz niezbędne kable. Zestaw Combo obejmuje drona, kontroler, trzy akumulatory i zestawy śmigieł, hub do ładowania, ładowarkę USB, torbę oraz zestaw kabli. Oba modele dzieli spora różnica cenowa, ale też to zupełnie inne konstrukcje.