Testy

DJI Mini 2 kontra DJI Mavic Air 2 – który wybrać?

Jacek Sopotnicki / 06.11.2020Jeżeli stoisz przed zakupem swojego pierwszego drona, możesz czuć się trochę zdezorientowany. Zaoszczędzić i kupić DJI Mini 2, czy wydać trochę więcej i zakupić DJI Mavic Air 2? Rozprawiam się z tym dylematem w 3 minuty. 

DJI Mini 2 to nowy, malutki dron, który oferuje wideo 4K 30 kl./s, zdjęcia 12 Mpix w formacie RAW, 3-osiową stabilizację matrycy, łączność OcuSync 2.0, nowy kontroler, a wszystko to zachowując piórkową wagę 249 g i kompaktowe rozmiary. Więcej o tym gronie można przeczytać TUTAJ. Z kolei DJI Mavic Air 2 to dron, który swoją premier miał w kwietniu. Chociaż na pierwszy rzut oka wygląda podobnie, to jest znacząco większy, cięższy i ma więcej możliwości. Wśród nich wyróżniają się filmy 4K 60 kl./s i Full HD 240 kl./s, zdjęcie 48 Mpix czy więcej trybów inteligentnych.

Każdy z tych dronów ma coś unikatowego do zaoferowania swoim użytkownikom. Każdy z nich niesie ze sobą też jakiś kompromis. Żeby was uspokoić, każdy z tych dronów okaże się świetnym wyborem, szczególnie że wreszcie seria Mini przestała być tylko zabawką i może być traktowana jako pełnoprawny dron na przykład dla „Youtubera”.

DJI Mavic Air 2

DJI Mini 2 kontra DJI Mavic Air 2 w 3 minuty

Poniższy film przygotowałem z myślą o wszystkich, którzy lubią konkrety w skondensowanej formie. Mówię w nim o wszystkich ważnych różnicach między tymi dronami, co mam nadzieję, pomoże wam dokonać najlepszego dla was wyboru. Jeszcze tylko pozostaje pytanie — skąd wiadomo które cechy są najważniejsze? Jest to oczywiście lista subiektywna, ale też wynikająca z mojego wieloletniego doświadczenia z dronami firmy DJI (zaczynałem na Phantom 2) dzięki czemu wiem co jest naprawdę ważne dla wszystkich twórców latajacych dronami. Zapraszam na krótki seans i nie zapomnijcie wybrać polskich napisów po naciśnięciu koła zębatego w prawym dolnym rogu filmu.

Po obejrzeniu tego filmu sam zauważyłem, że jest jedna istotna dla wielu z was różnica, o której nie wspomniałem w nagraniu. Chodzi o funkcję Active Track 3.0, która pozwala śledzić wybrany przez użytkownika obiekt. Jest ona dostępna w dronie DJI Mavic Air 2 natomiast nie ma jej w DJI Mini 2. W przypadku tego drugiego drona zyskujecie natomiast łatwo dostępną funkcję cyfrowego zooma. Czyli jak wspomniałem na początku jak to w życiu — coś za coś.

Podsumowując — na pewno ogromną zaletą DJI Mini 2 jest jego wielkość i waga połączona z najważniejszymi funkcjami, których praktycznie każdy użytkownik obecnie oczekuje, czyli zapisem wideo 4K oraz zapisem zdjęć w formacie RAW (DNG). Ta kategoria wagowa daje dużo większą swobodę jeśli chodzi o podróżowanie, ale co zdecydowanie ważniejsze dostajemy również większą swobodę latania z punktu widzenia prawa. Odbywa się to jednak kosztem zapisu wideo w HDR i płaskim profilu dostępnymi w DJI Mavic Air 2. Jeśli już o aspektach prawnych mowa, to jak czytamy na stronach ULC:

Nie będzie obowiązku rejestracji każdego drona. Będzie natomiast obowiązek rejestracji operatora systemu bezzałogowego statku powietrznego (BSP) wykonującego operacje w kategorii „otwartej” i „szczególnej”. Operatorzy systemów bezzałogowych statków powietrznych umieszczają swój numer rejestracyjny na każdym swoim BSP.

Dosyć przejrzyste omówienie tematu nowych przepisów prawa lotniczego w Polsce, które wchodzi w życie 1 stycznia 2021 r. (o ile ten termin nie zostanie ponownie przełożony przez pandemię), można przeczytać na Spider’s Web.

Który dron waszym zdaniem jest najbardziej trafionym wyborem?

Jakby co, DJI Mini 2 jest już dostępny w sprzedaży w dwóch zestawach. Zestaw podstawowy to dron, kontroler, jedna bateria, jeden zestaw śmigieł oraz niezbędne kable. Zestaw Combo obejmuje drona, kontroler, trzy akumulatory i zestawy śmigieł, hub do ładowania, ładowarkę USB, torbę oraz zestaw kabli. Oba modele dzieli spora różnica cenowa, ale też to zupełnie inne konstrukcje.

DJI Mini 2

DJI Mini 2

Cena: 2199 zł

Sprawdź cenę
Fotoforma
DJI Mini 2 Combo

DJI Mini 2 Combo

Cena: 2899 zł

Sprawdź cenę
Fotoforma
DJI Mavic Air 2

DJI Mavic Air 2

Cena: 3999 zł

Sprawdź cenę
Fotoforma
DJI Mavic Air 2 Combo

DJI Mavic Air 2 Combo

Cena: 4999 zł

Sprawdź cenę
Fotoforma

Jacek Sopotnicki

Fotograf, filmowiec, vloger. Absolwent PWSFTViT wydz. operatorski kier. fotografia. Specjalizuje się w fotografii podróżniczej, zdjęciach przemysłu, oraz fotografii stockowej. Oczywiście robi też sesje ślubne, w co zawsze wkłada sporo serca. Wykonywał zdjęcia dla grupy MAN Ferrostaal, CRH Klinkier, Grupy Kaefer, Sika Group AG oraz wielu innych firm. Publikował swoje prace w magazynach takich jak 'Auto Świat', 'WRC', 'Echo'. Jest również aktywny jako artysta i autor cykli fotograficznych 'Street', 'Stacja końcowa', 'Człowiek w uniformie', zorganizował wystawy indywidualne, oraz brał udział w wielu wystawach zbiorowych.

Więcej w kategorii: Testy

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Testy

Zhiyun Crane 2S – recenzja. Gimbal legenda w nowej odsłonie

Wywiady

Zbigniew Furman: portret autorski i fotografia dzieł sztuki [wywiad]

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco