Poradniki

Jak uzyskać światło dzienne lampami w studiu? Poradnik

Jakub Kaźmierczyk / 28.06.2023

Światło dzienne jest bardzo wdzięczne i kiedy tylko mam możliwość, czerpię z niego garściami. Co, jednak jeśli za oknami jest szaro, buro i ponuro, a my chcemy uzyskać efekt ostrego słońca wpadającego zza okna, lub efekt złotej godziny? Uzyskanie efektu światła dziennego to nic trudnego, o ile dysponujemy pomieszczeniem na parterze lub dużym tarasem. Kluczem do sukcesu jest świecenie zza okien, co z resztą jest naturalną drogą oświetlania planów filmowych, a za sprawą coraz bardziej dostępnych, mocnych lamp LED, bez większego problemu ten typ oświetlenia zastosujemy również w sesjach zdjęciowych. Odkąd zacząłem wynajmować wrocławskie Stajnia Studio, które mieści się na parterze kamienicy, ten typ świecenia wykorzystuję bardzo często. Dlaczego? Klimatyczna część studia nie ma dostępu do bezpośredniego światła słonecznego, przez co zawsze jest tam nieco ponuro i nie mogę liczyć na ostre szprosy.

Tu z pomocą przyszła lampa Nanlite Forza 720B z soczewką Fresnela FL-20G na statywie Avenger 4050, którą ustawiłem za oknami studia. Takie połączenie dało mi ogromne możliwości, bo dodatkowo zmieniając temperaturę barwową w zakresie 2700-6500K, mogłem kilkoma kliknięciami zmienić białe, chłodne światło imitujące południowe słońce, w ciepłe światło, które idealnie symuluje złotą godzinę, ale jego plusem jest to, że taka złota godzina może trwać przez kilka godzin.

Dodatkowo, na warsztat wziąłem Leikę SL2 z obiektywem 24-70 mm f/2.8. Ten zestaw zwala z nóg jakością wykonania, choć nie było między nami miłości od pierwszego wrażenia. Z drugiej strony, Leica przyciągnęła mnie na nowo i niedługo po nagraniach kupiłem Q2! Jak zatem zrobić takie zdjęcia? Zapraszam do oglądania!

Sprzęt wykorzystany w poradniku:

 

Lampa LED Nanlite Forza 720B

Lampa LED Nanlite Forza 720B

Sprawdź cenę
Fotoforma
Soczewka Nanlite FL-20G FRESNEL dla FORZA 300/500 NEW

Soczewka Nanlite FL-20G FRESNEL dla FORZA 300/500 NEW

Sprawdź cenę
Fotoforma

Jakub Kaźmierczyk

Fotograf i bloger. Na co dzień realizuje liczne sesje zdjęciowe – nie straszne mu kulinaria, wnętrza czy zdjęcia biznesowe. Jest autorem licznych poradników o fotografii, jak również jednej z największych w Polsce baz wideoporadników o postprodukcji zdjęć. Po pracy spełnia się w sesjach portretowych, kocha podróżować. Jest zakręcony na punkcie gadżetów technologicznych i uwielbia dobrą kuchnię. Twierdzi, że fotografia to najlepsze, czym można się zająć – w końcu łączy się pasję z pracą.

Więcej w kategorii: Poradniki

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Poradniki

Złota i niebieska godzina w fotografii. Czy to najlepszy czas na zdjęcia?

Poradniki

Zasilanie przy filmowaniu. Jak się za to zabrać?

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco