Poradniki

Jak zarabiać na fotografii stockowej? Wszystko, co warto wiedzieć na początek

Jacek Sopotnicki / 19.02.2021

Kiedy myślimy o zarabianiu na fotografii, często jako pierwsze pomysł do głowy przychodzi zarabianie na zdjęciach stockowych. I słusznie, bo na stockach można w łatwy sposób zacząć zarabiać. Jak zacząć? Gdzie sprzedawać zdjęcia? Jakie są wymagania sprzętowe i techniczne? Co warto fotografować, żeby sprzedawać?  Gdzie sprzedawać, żeby zarobić? W tym poradniku dowiesz się wszystkiego o fotografii stockowej. 

Zarabianie na fotografii stockowej to fajny sposób na dodatkowy pasywny dochód i co ważniejsze może być świetną przygodą z fotografią. Wraz z żoną, zajmuję się fotografią stockową od 10 lat. Początki nie były łatwe, ponieważ nie wiedziałem, jak się do tego tematu zabrać, a selekcjonerzy zdjęć stockowych wydawali się irytujący i czepialscy. Dzisiaj patrzę na to zupełnie inaczej. W serii trzech wideoporadników, chciałbym podzielić się z Wami wiedzą na temat zarabiania na fotografii stockowej, abyście nie musieli popełniać moich błędów sprzed lat. Mam nadzieję, że rady te pomogą Wam zacząć dochodową przygodę z bankami zdjęć.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Czym jest zasada trójpodziału w fotografii? Porady dla początkujacych 

Wymagania sprzętowe i techniczne

Pierwszy z trzech odcinków na temat podstaw fotografii stockowej mówię o tym, jaki sprzęt jest potrzebny, oraz jak z niego korzystać, aby móc zbudować swoje własne, zarabiające portfolio.

Co warto fotografować, żeby sprzedawać?

W drugiej części poradnika o zarabianiu na fotografii stockowej dowiecie się, co warto fotografować, żeby zdjęcia się sprzedawały. Przez ostatnie 10 lat oprócz realizowania różnych projektów foto, tworzyłem portfolio do banków zdjęć i metodą prób i błędów doszedłem do wniosków, z którymi dzielę się z wami w tym nagraniu. Oczywiście lista opcji i tematów jest niemal nieskończona, więc korzystając z przedstawionych wskazówek, sami dokonacie swoich odkryć w tej foto-przygodzie.

Gdzie sprzedawać, żeby zarobić?

W ostatnim odcinku podstaw fotografii stockowej opowiem wam, gdzie warto sprzedawać swoje zdjęcia. Przedstawię konkretne liczby mówiące o tym, które banki zdjęć z którymi współpracuję, najlepiej sprzedają nasze prace.

Jacek Sopotnicki

Fotograf, filmowiec, vloger. Absolwent PWSFTViT wydz. operatorski kier. fotografia. Specjalizuje się w fotografii podróżniczej, zdjęciach przemysłu, oraz fotografii stockowej. Oczywiście robi też sesje ślubne, w co zawsze wkłada sporo serca. Wykonywał zdjęcia dla grupy MAN Ferrostaal, CRH Klinkier, Grupy Kaefer, Sika Group AG oraz wielu innych firm. Publikował swoje prace w magazynach takich jak 'Auto Świat', 'WRC', 'Echo'. Jest również aktywny jako artysta i autor cykli fotograficznych 'Street', 'Stacja końcowa', 'Człowiek w uniformie', zorganizował wystawy indywidualne, oraz brał udział w wielu wystawach zbiorowych.

Więcej w kategorii: Poradniki

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Poradniki

Złota i niebieska godzina w fotografii. Czy to najlepszy czas na zdjęcia?

Poradniki

Zasilanie przy filmowaniu. Jak się za to zabrać?

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco