Poradniki

Jaka drukarka do zdjęć? Wybór nie musi być trudny

Jakub Kaźmierczyk / 17.09.2021

Fotografowanie to nie tylko gigabajty danych, obróbka w Photoshopie i Instagram. Coraz więcej osób zaczyna cenić możliwość wydruku swoich zdjęć w domu. Dlaczego warto zainteresować się drukiem fotografii i jaką drukarkę do zdjęć wybrać? 

Do oferty sklepu Fotoforma, wiodącego autoryzowanego sprzedawcy największych marek FOTO-VIDEO w Polsce, dołączyła ostatnio marka Epson. W związku z tym postanowiłem przyjrzeć się ofercie drukarek do zdjęć tej firmy i wybrać oraz opisać kilka różnych modeli, które świetnie się sprawdzą do drukowania fotografii w domu. Zanim jednak skupię się na konkretnych drukarkach do zdjęć, warto odpowiedzieć na kluczowe pytanie.

Po co drukować fotografie w domu? Przyjemność, jakość i pamiątka na długo

Możecie sobie zdawać pytanie – po co drukować zdjęcia i dlaczego robić to w domu? Być może wiele z Was tego nie pamięta, ale kiedy fotografowaliśmy w tradycyjny sposób, właściwie zawsze nasze fotografie były przelewane na papier. A kiedy pracowaliśmy w ciemni, moment włożenia papieru do wywoływacza był chyba najbardziej magiczny, bo na papierze pojawiały się nasze zdjęcia. Do dziś pamiętam to uczucie i tę niepewność czy efekt będzie zadowalający. W mojej ocenie to wszystko sprawiało zdecydowanie więcej przyjemności niż wrzucanie zdjęć na Instagram, gdzie zdjęcia są okrutnie kompresowane i finalnie oglądamy je na kilkucalowych ekranach naszych smartfonów.

Dodatkowo druk w domu pozwala nam na pełną kontrolę nad wydrukami. Dobieramy idealny papier, spośród całego mnóstwa rodzajów – na sztucznych podłożach, bawełnianych, płócien, papierów barytowych, błyszczących, matowych, gładkich, teksturowanych, z wybielaczem, czy bez. Wybór jest ogromny, zdecydowanie większy niż w przypadku zlecenia wydruku zewnętrznym firmom. Dodatkowo większość firm drukuje w sRGB, natomiast my, w domowym zaciszu jesteśmy w stanie przygotować wydruki w bardziej nasyconych barwach wykorzystując pełen potencjał naszych drukarek. Poza tym tak dziś druk jest czymś na podobieństwo ciemni i daje naprawdę mnóstwo frajdy i satysfakcji, kiedy widzimy jak nasza praca wychodzi z drukarki. Musicie tego spróbować! 

Na moje biurka trafiły 3 modele drukarek do zdjęć firmy Epson - XP15000, L8180 i P900. Każda z nich ma swoje mocniejsze i słabsze strony, ale jedno jest pewne - z każdej z nich otrzymacie zdjęcia wspaniałej jakości.
Na moje biurka trafiły 3 modele drukarek do zdjęć firmy Epson – XP15000, L8180 i P900. Każda z nich ma swoje mocniejsze i słabsze strony, ale jedno jest pewne – z każdej z nich otrzymacie zdjęcia wspaniałej jakości.

Na rynku mamy naprawdę wiele drukarek. Z jednej strony wyglądają dość podobnie, ale różnią się technologią, ceną zakupu i ceną wydruku. Którą drukarkę do zdjęć wybrać? Postaram się pomóc! W tym artykule przedstawię Wam trzy serie drukarek firmy Epson, a ich przedstawicielami będą model Epson Expression Photo HD XP15000, Epson Eco Tank L8180 i Epson Sure Color SC-P900. Każda z nich świetnie radzi sobie z wydrukiem rewelacyjnej jakości fotografii, ale różnice między nimi są naprawdę duże. Dwie pierwsze to drukarki barwnikowe, natomiast P900 to model pigmentowy. Jakie są największe różnice między tymi typami drukarek?

Drukarka do zdjęć – pigmentowa czy barwnikowa?

Zrozumienie różnicy pomiędzy technologią druku pigmentowego a barwnikowego zajęło mi sporo czasu. W obu przypadkach wydruk powstaje poprzez precyzyjne nałożenie kropli na papier. Tu i tu mamy do czynienia z kolorową cieczą. Różnica wynika przede wszystkim z tego, czym jest ta kolorowa ciecz.

Drukarka do zdjęć Epson SC-P900 bazuje na aż 10 kolorach, z czego jednocześnie używa dziewięciu. Mamy tu do czynienia z czarnym matowym i błyszczącym, jak również zestawem jaśniejszych kolorów podstawowych, a także kolorem fioletowym, który poszerza gamut.
Drukarka do zdjęć Epson SC-P900 bazuje na aż 10 kolorach, z czego jednocześnie używa dziewięciu. Mamy tu do czynienia z czarnym matowym i błyszczącym, jak również zestawem jaśniejszych kolorów podstawowych, a także kolorem fioletowym, który poszerza gamut.

W przypadku drukarek barwnikowych mamy do czynienia rzeczywiście z zabarwionym płynem. W pigmentowych rozwiązaniach wygląda to jednak zgoła inaczej. W tej kolorowej zawiesinie mamy do czynienia z drobinkami ciała stałego – trochę tak, jakbyśmy wymieszali kolorowy piasek z wodą – ten nie rozpuści się w wodzie, a po nałożeniu na papier, osiada na nim. 

Epson EcoTank L8180 bazuje na 6 kolorach, z czego jednocześnie drukuje z 5 atramentów - szósty to czarny pigment do druku dokumentów.
Epson EcoTank L8180 bazuje na 6 kolorach, z czego jednocześnie drukuje z 5 atramentów – szósty to czarny pigment do druku dokumentów.

Obie technologie mają swoje wady i zalety

Drukarki barwnikowe są przede wszystkim tańsze i oferują reprodukcję szerszego zakresu barw przy mniejszej liczbie tuszy. Minusem jednak będzie mniejsza trwałość, brak odporności na wilgoć czy dłuższy czas stabilizacji kolorów. W przypadku drukarek pigmentowych tuż po wydruku bez przeszkód można dotknąć zadrukowanego miejsca bez ryzyka rozmazania, a w przypadku zalania, z wydrukiem nie powinno stać się nic złego. Do tego trwałość wydruków jest nieporównywalnie wyższa niż w przypadku technologii barwnikowej. Drukarki pigmentowe są jednak najczęściej droższe i wymagają większej liczby kolorów, żeby osiągnąć porównywalny gamut.

W dużym uproszczeniu – dla najwyższej jakości i trwałości wydruków powinniśmy wybrać rozwiązanie pigmentowe, ale w wielu sytuacjach, dobry barwnik też będzie świetnym rozwiązaniem. Przejdźmy zatem do poszczególnych rozwiązań Epsona.

Jaką drukarka do zdjęć wybrać?

Epson Expression Photo HD XP15000 – najlepszy stosunek jakości wydruku do ceny zakupu

To drukarka barwnikowa bazująca na 6 kolorach atramentów Claria HD, czyli atramentach wysokiej jakości i trwałości. Drukuje w rozmiarze do A3+ zachowując przy tym minimalistyczny design i bardzo małe wymiary. To drukarka, która swoją premierę miała już kilka lat temu, więc nie znajdziemy na niej wielkiego, dotykowego ekranu, ale wyposażona jest we wszystko, czego można się spodziewać po drukarce tego typu. Jakość wydruków jest rewelacyjna, a dodatkowy kolor czerwony powoduje, że tony skóry są oddane jeszcze wierniej. Bez problemu radzi sobie nawet z grubszymi papierami, a także drukuje na płytach DVD.

Epson XP15000 jest już kilka lat na rynku, ale nadal ma wszystkie atrybuty porządnej drukarki fotograficznej.
Epson XP15000 jest już kilka lat na rynku, ale nadal ma wszystkie atrybuty porządnej drukarki fotograficznej.

Jej największą zaletą jest dość niski koszt zakupu ok. 1700 zł, co daje najlepszy stosunek jakości wydruku do ceny zakupu i formatu A3+. Jeszcze do niedawna mogliśmy tylko pomarzyć o tak dobrych, dużych wydrukach z tak tanich drukarek. Epson XP15000 to drukarka dedykowana przede wszystkim osobom, które drukują małe nakłady. Drukarka jest stosunkowo tania, ale tusze nie są najtańsze. Koszt mililitra to około 10 zł. W przypadku okazjonalnego druku nie będzie to przeszkodą, ale chcąc drukować większe nakłady, warto spojrzeć na rozwiązania poniżej, które oferują zdecydowanie niższy koszt wydruku.

Jakość wydruków jest rewelacyjna, nawet po bliskim przyjrzeniu się.
EPSON Expression Photo HD XP-15000 (A3+)

EPSON Expression Photo HD XP-15000 (A3+)

Sprawdź cenę
Fotoforma

Epson Eco Tank L8180 / 8160 – najbardziej uniwersalne drukarki do zdjęc

Tytułowe drukarki Epson EcoTank L8180 i L816 nowości w ofercie firmy Epson. Z mojego punktu widzenia to absolutnie najbardziej uniwersalne rozwiązania, bo oferują podobnie rewelacyjną jakość wydruku, a dodatkowo wyposażone są w skanery, dupleks i dodatkowy atrament pigmentowy do druku tekstu.

Epson EcoTank L8180 to bardzo nowoczesna drukarka naszpikowana technologiami. Wyróżnia ją minimalistyczny design zwieńczony duży, kolorowym, dotykowym ekranem.
Epson EcoTank L8180 to bardzo nowoczesna drukarka naszpikowana technologiami. Wyróżnia ją minimalistyczny design zwieńczony duży, kolorowym, dotykowym ekranem.

Oba modele różni wielkość i maksymalny rozmiar papieru, na którym potrafią drukować zdjęcia. Epson L8180 drukuje do rozmiaru A3+, podczas gdy Epson L8160 oferuje wydruki do A4. Obie rukarki mają możliwość zastosowania opcjonalnego podajnika papieru w rolce, co umożliwia wydruk nawet 2-metrowych wydruków! Mało tego – obsługują papiery do grubości 1,3 mm poprzez tylny podajnik płaskiego przebiegu, dzięki czemu żaden papier Fine-Artowy nie jest im straszny. 

Ekran dotykowy w drukarce Epson EcoTank L8180.
Ekran dotykowy w drukarce Epson EcoTank L8180.

W związku z tym, że są to nowości, nie zabrakło w nich ogromnych, dotykowych ekranów, jeszcze bardziej nowoczesnego i minimalistycznego designu i wielu nowoczesnych technologii, takich jak drukowanie z dedykowanej aplikacji Epson Smart Panel, nośników SD czy USB.

Oba bliźniacze modele, czyli L8160 i L8180 mają też typowo biurowe atrybuty, takie jak skaner czy dupleks.

Jakość i trwałość wydruku jest porównywalna do XP15000, bo nowe drukarki bazują na bliźniaczej technologii barwnikowej na podstawie atramentu Claria ET Premium. Dodatkowo, w związku z tym, że to drukarki typu Eco Tank, atramenty są uzupełnianie w formie dolewania ich ze sporych butelek do samej drukarki. Ich koszt jest śmiesznie niski. Za 1 ml atramentu zapłacimy około 1 zł! Druk na tych urządzeniach nie dość, że jest świetnej jakości to na dodatek jest bardzo tani. Sam zakup drukarki wiąże się jednak z wyższym kosztem. Epson L8160 to koszt ok. 2500 zł, natomiast Epson L8180 kosztuje ok. 3200 zł. W mojej ocenie to nadal bardzo rozsądny wydatek, bo drukarki idealnie sprawdzą się jako wielofunkcyjne urządzenia biurowe, jak również drukarki fotograficzne, a to wszystko w pięknej obudowie i ultraniskim koszcie wydruku. 

Epson EcoTank L8180

Epson EcoTank L8180

Sprawdź cenę
Fotoforma
Epson EcoTank L8160

Epson EcoTank L8160

Sprawdź cenę
Fotoforma

Epson Sure Color SC-P700 / 900 – niesamowita jakość i trwałość wydruków

Kolejną grupą drukarek są rozwiązania pigmentowe, które zapewniają jakość galeryjną, czyli modele z serii Sure Color – P700 i P900. To następcy bardzo cenionych drukarek Epson P600 i P800, które jednak w każdym calu zostały udoskonalone. Zresztą sam, jako użytkownik P800 i P900 widzę duży postęp technologii, mimo że P800 nadal uważam za świetną drukarkę o rewelacyjnej jakości. Nowe modele są przede wszystkim znacznie mniejsze, a ich nowoczesny i ultraminimalistyczny design powoduje, że są ozdobą domowej pracowni. To połączenie błyszczącej i matowej czerni, wraz z dużymi dotykowymi ekranami i ażurowymi tackami. Arcydzieło!

Drukarki Epson SC-P700 i P900 w mojej ocenie to prawdziwe dzieła sztuki jeśli chodzi o wzornictwo. Pod tą fortepianową czernią siedzi jednak mnóstwo nowoczesnej technologii.
Drukarki Epson SC-P700 i P900 w mojej ocenie to prawdziwe dzieła sztuki jeśli chodzi o wzornictwo. Pod tą fortepianową czernią siedzi jednak mnóstwo nowoczesnej technologii.

Drukarki do zdjęć Epson P700 i P900 bazują na technologii druku pigmentowego, która zapewnia niesamowitą trwałość i wytrzymałość wydruków. Oba modele różni przede wszystkim rozmiar i wielkość kartridży.

Epson P700 obsługuje nośniki do wielkości A3+ oraz papier w roli z możliwością druku aż do 18 metrów! Dodatkowo P700 ma wbudowany podajnik papieru w rolce, więc nie ma konieczności kolejnych inwestycji. Tusze w P700 mają 25 ml. Epson P900 obsługuje papier do wielkości A2, a także papier w rolce przy pomocy opcjonalnego podajnika. Wielkość atramentów to 50 ml.

Wydruki z serii Sure Color są najbardziej trwałe, mają najlepszą jakość i wyglądają wręcz nieziemsko!
Wydruki z serii Sure Color są najbardziej trwałe, mają najlepszą jakość i wyglądają wręcz nieziemsko!

Drukarki serii Sure Color są przeznaczone strice do wydruku fotografii. Bazują na aż 10 kolorach oferując niezwykle szeroki gamut i supergładkie przejścia tonalne. Wyposażone są w zaawansowane technologie polepszającą jakość wydruków, takie jak Carbon Black czy Black Enhanced Overcoat powodują, że wydruki z tych drukarek z powodzeniem mogą zawisnąć w cenionych galeriach i być sprzedawane jako wydruki kolekcjonerskie. Drukarki wchodzą również w skład programu certyfikacyjnego Digigraphie. 

Koszt wydruku mieści się gdzieś pomiędzy XP15000 a serią Eco Tank. W przypadku drukarki Epson P700 1 ml atramentu kosztuje około 5,8 zł, natomiast w przypadku P900 – 4 zł. Pamiętajmy jednak, że tu mamy do czynienia z tuszem pigmentowym UltraChrome Pro 10. Koszt zakupu drukarek to odpowiednio ok. 3500 zł za P700 i 5560 zł za P900. Nie są to niskie kwoty, ale drukarki te są warte każdej złotówki.

Epson SureColor SC-P900

Epson SureColor SC-P900

Sprawdź cenę
Fotoforma
Epson SureColor SC-P700

Epson SureColor SC-P700

Sprawdź cenę
Fotoforma

Którą drukarkę do zdjęć wybrać?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie „Jaką drukarkę do zdjęć wybrać”. Wszystko zależy od potrzeb i budżetu. Z pewnością jednak nie zawiedziecie się na drukarkach do zdjęć marki Epson. Pytanie pozostaje otwarte tylko, który model wybrać.

Chcąc uzyskiwać wydruki absolutnie najlepszej jakości i trwałości, Wasze poszukiwania powinny kierować się na serię Epson Sure Color P900 lub P700. Drukarka Epson Expression Photo HD XP-15000 będzie z kolei rewelacyjną opcją dla osób, które drukują okazjonalnie i zależy im na niższym koszcie wejścia w świat profesjonalnego druku wysokiej jakości. Z kolei modele Epson Eco Tank L8160 i L8180 będą najbardziej uniwersalne, bo prócz świetnej jakości wydruku zdjęć, oferują również typowo biurowe funkcje jak dupleks, skaner czy specjalny tusz do druku dokumentów. Nie należą jednak do najtańszych, bo model A3, czyli L8180 będzie dwukrotnie droższy niż model XP15000. Tak czy inaczej, w ofercie Epsona znajdziecie drukarkę, która spełni Wasze oczekiwania, a każdy z wymienionych modeli idealnie sprawdzi się do przelania Waszych prac na papier. Powodzenia!

Jakub Kaźmierczyk

Fotograf i bloger. Na co dzień realizuje liczne sesje zdjęciowe – nie straszne mu kulinaria, wnętrza czy zdjęcia biznesowe. Jest autorem licznych poradników o fotografii, jak również jednej z największych w Polsce baz wideoporadników o postprodukcji zdjęć. Po pracy spełnia się w sesjach portretowych, kocha podróżować. Jest zakręcony na punkcie gadżetów technologicznych i uwielbia dobrą kuchnię. Twierdzi, że fotografia to najlepsze, czym można się zająć – w końcu łączy się pasję z pracą.

Więcej w kategorii: Poradniki

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Poradniki

Złota i niebieska godzina w fotografii. Czy to najlepszy czas na zdjęcia?

Testy

Zhiyun Crane 2S – recenzja. Gimbal legenda w nowej odsłonie

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco