Wywiady

Krystian Bielatowicz zdradza swoje sekrety projektów długoterminowych

Andrzej Grudzień / 20.12.2020Jak zacząć realizować swój własny fotograficzny projekt długoterminowy? Jak pracował nad swoimi projektami Krystian Bielatowicz? I dlaczego zupełnie zmienił bieg swojego życia? Zapraszam na moją rozmowę z jednym z najciekawszych dokumentalistów w Polsce. 

ROZMÓWCA: Krystian Bielatowicz

Krystian Bielatowicz to doświadczony fotograf, filmowiec, archeolog (z wykształcenia). Przez 12 lat zrealizował ponad sto wywiadów multimedialnych w ramach cyklu „Fotograf miesiąca” w serwisie Szeroki Kadr – przez wielu postrzeganego jako najlepszego serwisu o fotografii w Polsce. W 2019 r. stworzył autorski projekt Light Keeper, gdzie produkuje filmy dokumentalne i edukacyjne.  Od wielu lat prowadzi warsztaty i kursy. Dla Akademii Nikona organizował foto-ekspedycje do różnych krajów (USA, Kuba, Meksyk) oraz warsztaty z zakresu fotoreportażu i dokumentu, filmu oraz street photo. Na swoich warsztatach przeszkolił już ponad tysiąc osób. Zasiadał w jury konkursu Grand Press Photo (2014, 2015) oraz w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Fotomaraton 2015 Szczecin”. Swoje prace prezentował na wystawach w Polsce, Nowym Jorku, Peru. Jego materiały były publikowane w najważniejszych tytułach prasowych, w m.in. National Geographic, Polityce, Newsweeku, Dużym Formacie.

Fot. Krystian Bielatowicz
Fot. Krystian Bielatowicz

W ramach mojej ostatniej relacji na żywo na profilu Fotoforma, Krystian opowiadał mi o swojej drodze przemiany fotograficznej: od reportażu do fotografowania i filmowania przyrody oraz emocji, które w nim powstają. Omówiliśmy projekty: Pasterze, Milpa, Wypalacze, Kamczatka, Adam i Ewa, Drzewa medytacje. Mój rozmówca opowiedział też o swoim sposobie prowadzenia edukacji fotograficznej poprzez rozwój osobowości.

Andrzej Grudzień

Rocznik 73, fotograf z dyplomem, który nigdy nie był potrzebny w pracy. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fotografia jest jego pasją i sposobem na życie. Od ubiegłego roku prowadzi dla słuchaczy Studium Fotografii ZPAF w Warszawie zajęcia z fotografii analogowej. Bloger, vloger, organizator licznych szkoleń i warsztatów fotograficznych. Andrzej Grudzień swój projekt artystyczny „Przewidoczni” prezentował w 2011 roku na indywidualnej wystawie w Warszawie. Od tego czasu brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą.

Więcej w kategorii: Wywiady

Fotoformaty

Zdjęcie to nie plik, ale wydruk. Fotoformaty #37

Wywiady

Zbigniew Furman: portret autorski i fotografia dzieł sztuki [wywiad]

Wywiady

Wszystko o wydrukach i odbitkach fotograficznych. Rozmawiałem z Piotrem Olekiem

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco