Wywiady

Marcin Dobas opowiada jak wygląda życie fotografa podróżnika

Andrzej Grudzień / 16.03.2021Kto interesuje się fotografią podróżniczą w Polsce to zapewne słyszał o Marcinie Dobasie. Ten doświadczony podróżnik, który obserwuje świat z aparatem, opowiedział mi nieco o swojej pasji, pracy i foto wyprawach. 

Marcin Dobas

Fotograf National Geographic, specjalizujący się w fotografii podróżniczej, krajobrazowej, przyrodniczej oraz podwodnej. Ukończył studia na wydziale geologii i pracuje jako ratownik górski i pilot wycieczek. Członek międzynarodowego teamu fotografów Olympus Visionaries, Ambasador Eizo. Jego fotografie są publikowane w różnych miejscach Świata w magazynach, książkach i kalendarzach. W 2015 roku wraz z wydawnictwem National Geographic ukazała się książka jego autorstwa „Fotowyprawy, czyli dziewięć opowieści o fotografii”.

Marcina fascynuje otaczający nas świat. Spędził z aparatem sporo czasu w takich miejscach jak Svalbard, Nowa Zelandia, Norwegia, Tajlandia, Nepal, Malezja, Szwecja, Finlandia, Grenlandia, Maroko, Egipt, czy Wielka Brytania, koncentrując się na fotografowaniu dzikiej przyrody i krajobrazów tych miejsc. Rozmawialiśmy o jego pasji, pomysłach na zdjęcia, przygotowaniach do wypraw. Opowiedział mi też jaki sprzęt powinien mieć ze sobą fotograf w podróży, co fotografować i gdzie.

Fot. Marcin Dobas

Fot. Marcin Dobas

Fot. Marcin Dobas

Fot. Marcin Dobas

Fot. Marcin Dobas

Fot. Marcin Dobas

Fot. Marcin Dobas

Marcin Dobas

Fot. Marcin Dobas

Olympus OM-D E-M1 Mark III

Sprawdź cenę
Fotoforma

Olymus M.ZUIKO DIGITAL ED 150-400mm F4.5 TC1.25X IS PRO

Sprawdź cenę
Fotoforma

Olympus M. Zuiko Digital ED 12-100mm f/4 IS PRO

Sprawdź cenę
Fotoforma

Andrzej Grudzień

Rocznik 73, fotograf z dyplomem, który nigdy nie był potrzebny w pracy. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fotografia jest jego pasją i sposobem na życie. Od ubiegłego roku prowadzi dla słuchaczy Studium Fotografii ZPAF w Warszawie zajęcia z fotografii analogowej. Bloger, vloger, organizator licznych szkoleń i warsztatów fotograficznych. Andrzej Grudzień swój projekt artystyczny „Przewidoczni” prezentował w 2011 roku na indywidualnej wystawie w Warszawie. Od tego czasu brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą.

Więcej w kategorii: Wywiady

Wywiady

Zbigniew Furman: portret autorski i fotografia dzieł sztuki [wywiad]

Wywiady

Wszystko o wydrukach i odbitkach fotograficznych. Rozmawiałem z Piotrem Olekiem

Testy

Viltrox AF 23 mm, 33 mm, 56 mm, f/1.4 XF — sprawdzamy „trójcę” do Fujifilm X

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco