biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Kiedy fotografować niebo? Znajdź idealny moment

Kiedy fotografować niebo? Znajdź idealny moment

Niebo potrafi być fascynujące o każdej porze dnia i nocy. Wiele zależy jednak od warunków atmosferycznych, ciekawych zjawisk czy aktualnej pory roku. Niemniej trzeba przyznać, że zawsze może uchwycić coś niecodziennego, co sprawi, że ujęcie będzie oryginalne i jedyne w swoim rodzaju. Podpowiadamy zatem, w jaki sposób rozpocząć swoją przygodę z fotografią nieba i kiedy najlepiej jest robić takie zdjęcia, aby efekty faktycznie były wyjątkowe! Jest na to kilka dobrych sposobów. Wystarczy odpowiednio się do tego przygotować.

 

Spis treści:

  1. Kiedy fotografować niebo za dnia?
  2. Która pora roku jest najlepsza na zdjęcia nieba?
  3. Zdjęcia rano czy jednak wieczorem?
  4. Dni słoneczne, czy dni pochmurne?
  5. Znajdź idealny moment na nocne zdjęcie, czyli kiedy fotografować nocne niebo?
  6. Gdzie wykonywać takie fotografie?

 

Kiedy fotografować niebo za dnia?

Fotografia nocna, czy fotografia w ciągu dnia? Choć nocne zdjęcia uchodzą za te bardziej romantyczne i z charakterem, wiele osób decyduje się na fotografowanie nieba również w ciągu dnia. Kiedy jest na to najlepsza pora? Zdecydowanie, wtedy gdy światło nie jest zbyt ostre. To dlatego warto zrezygnować z takich fotografii w okolicach godziny 12 w południe, gdy słońce znajduje się najwyższej na niebie i trudno o nieprześwietloną fotografię. Najlepszym wyborem będzie poranek, gdy światło jest łagodne, lekko rozproszone, a także wieczór, gdy niebo przybiera pomarańczowo-czerwonej barwy. Ciekawym momentem na fotografowanie będą także efektowne wyładowania atmosferyczne. Oczywiście najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniego momentu, jest po prostu obserwacja. Dlaczego? Ponieważ każdego dnia, niebo prezentuje się zupełnie inaczej, a co za tym idzie, uchwycić można różne momenty i efekty. Wiele zależy również od pory roku.

Która pora roku jest najlepsza na zdjęcia nieba?

No właśnie. To chyba jedno z pierwszych pytań, które należy sobie zadać. Która pora roku będzie najlepszym wyborem na to, aby fotografować niebo i zachodzące na nim zmiany? Na samym początku warto zaznaczyć, że każdy miesiąc i każdy okres w roku, charakteryzuje się czymś wyjątkowym, co warto uwieczniać. Wiadomo jednak, że sezon jesienno-zimowy jest bardziej pochmurny, przez co ujęcia mogą być ciemniejsze, w odcieniach szarości i granatu. Jeśli marzy się o pięknych, delikatnych, niekiedy pastelowych barwach malujących się na niebie, wtedy niewątpliwie warto decydować się na sesje fotograficzne w letnich miesiącach.

Zdjęcia rano czy jednak wieczorem?

O tym było już po części w pierwszym akapicie, jednak warto jeszcze raz, dokładniej przeanalizować wszystkie za i przeciw. Czy lepiej jest fotografować w ciągu dnia, czy może jednak pod wieczór? Co jest bardziej urokliwe? Wschód słońca czy może jego zachód? W tej kwestii wiele należy do indywidualnego postrzegania. Niemniej jednak zachód z reguły charakteryzuje się bogatszą kolorystyką. Jeśli komuś zależy na mieszance czerwieni, różu oraz pomarańczy, wtedy jak najbardziej powinien wybrać późno popołudniowe godziny. Jeśli jednak chce się uchwycić jasne i delikatne odcienie zapowiadające budzący się dzień, wtedy poranek na pewno będzie bardziej wskazany.

Dni słoneczne, czy dni pochmurne?

Zarówno w ciągu słonecznego, jak i pochmurnego dnia wykonać można dobrej jakości zdjęcie. Wiele zależy więc od oczekiwań i rezultatu, jaki chce się osiągnąć. Fotografując w pełnym słońcu, należy jednak pamiętać o mniejszym ISO i wyższej przysłonie, aby zdjęcie nie wyszło prześwietlone. W przypadku pochmurnego dnia można zwiększyć nieco ISO i sprawić, aby przysłona uzyskała więcej światła. Podstawą jest również stabilny statyw. Zwłaszcza, wtedy gdy pracuje się na dużym naświetleniu. W pochmurne dni można również posiłkować się blendą.

Sprawdź nasze blendy do zdjęć w pochmurne dni! Na pewno pozwolą na lepsze rozproszenie światła w każdych warunkach!

Znajdź idealny moment na nocne zdjęcie, czyli kiedy fotografować nocne niebo?

Fotografie nocnego nieba potrafią być niepowtarzalne i na pewno będą idealną pamiątką. Kiedy warto zdecydować się na ich wykonanie? Na pewno, wtedy gdy jest odpowiednia widoczność. Również chmury potrafią być monumentalne i przyciągać uwagę, ale nie mogą się jednak równać z idealnie rozgwieżdżonym niebem. Z tego powodu najlepszym momentem na wykonanie takich zdjęć, jest bezchmurna noc.

Gdzie wykonywać takie fotografie?

Warto pamiętać również o odpowiednim otoczeniu. Dlaczego? Ponieważ w dużym mieście lub w otoczeniu rozproszonych źródeł światła, obserwacja i fotografia nieba będzie znacznie utrudniona. Zwłaszcza wtedy gdy, marzy się o fotografowaniu nieba o zmroku. Nadmiar światła może znacząco osłabić jakość danego ujęcia. Zwłaszcza jeśli, fotografuje się dość punktowo i skupia się na konkretnych szczegółach. To dlatego warto wybrać się za miasto albo nad rzekę, jezioro, gdzie światło księżyca jest naturalnie odbijane i przy okazji stworzy oryginalny efekt. W ten sposób widoczność będzie odpowiednia, ale nie pojawią się przeszkody w postaci świateł na przykład z latarni, czy domów.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium