fotoforma.pl

Już dziś skorzystaj z rat Santander 20x0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Naturalne światło kontra sztuczne światło w fotografii – porównanie

Naturalne światło kontra sztuczne światło w fotografii – porównanie

Trudno wyobrazić sobie wysokiej jakości fotografię bez użycia światła. Wiedzieli o tym już pierwsi twórcy, którzy właśnie zastanawiali się nad tym, jak właściwie doświetlić kadr i poszczególne elementy, aby uzyskać efekty, które będą zadowalające. Oczywiście chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że najlepszym rozwiązaniem byłoby światło naturalne, oraz że bije ono na głowę światło sztuczne. W związku z tym warto wiedzieć, w jaki sposób manewrować światłem, aby uzyskać z tego korzyści, a także, dlaczego to właśnie światło naturalne jest lepsze, niż sztuczne zamienniki. Podpowiadamy!

 

Spis treści:

  1. Różne rodzaje światła w fotografii
  2. Naturalne światło w fotografii – dlaczego według wielu ma ono przewagę?
  3. Sztuczne światło w fotografii – kiedy z niego korzystać?
  4. Jak światło wpływa na kolory i nastrój?

Różne rodzaje światła w fotografii

Jeszcze zanim zaczniemy tłumaczyć, dlaczego naturalne światło w fotografii jest lepsze, niż sztuczne, ale i tłumaczyć, w jakich sytuacjach warto skorzystać jednak z oświetlenia sztucznego, musimy wspomnieć o tym, że są różne rodzaje światła w świecie fotografii i bardzo ważne jest to, aby dobierać je konkretnie pod dany typ fotografii i pod to, co chce się uchwycić oraz, w jaki sposób. Światło dookoła nas pochodzi przecież z przeróżnych źródeł i warto nauczyć się z nimi wszystkimi spójnie współpracować.

Naturalne światło w fotografii – dlaczego według wielu ma ono przewagę?

Mianem światła naturalnego określić można wszystko to, co powstaje naturalnie, bez żadnej ingerencji człowieka. Oczywiście w pierwszej kolejności na myśl nasuwa się w takim razie słońce. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to jedyne źródło naturalnego światła, które może pochodzić także z księżyca, czy być formą promieni słonecznych, które po prostu odbijały się od różnych powierzchni. Taki efekt jest często doceniany przez fotografów na całym świecie i chętnie z niego korzystają w swojej codziennej pracy. Naturalne światło w fotografii zapewnia świetne efekty, ale nie w każdej sytuacji i właśnie dlatego nie każdy fotograf decyduje się na to, aby z niego korzystać i tym samym sięga po sztuczne źródła światła, takie jak dodatkowe lampy, czy ledy. Warto jednak pamiętać też o tym, że światło słoneczne może być problematyczne i trzeba nauczyć się z nim pracować. Głównie dlatego, że jego natężenie i kąt padania zmienia się w ciągu dnia. Każda pora wiąże się jednak z pewnymi korzyściami. Na przykład w samo południe, gdy dzień jest szczególnie słoneczny, możesz liczyć na to, że promienie będą padały pionowo i doświetlały z góry. Działając w takich warunkach, jak najbardziej trzeba uważać na to, aby nie narobić zbyt mocnych cieni. Gdy natomiast nadejdzie słoneczny dzień, ale na niebie widoczne będą także chmury, wtedy światło będzie miększe, bardziej rozproszone, a to sprawi, że również kadry będą miały w sobie pewnego rodzaju lekkość i trudniej będzie o uzyskanie tak ostrych cieni. Aby pracować naturalnym światłem, istotne jest zrozumienie kąta jego padania.

Sztuczne światło w fotografii – kiedy z niego korzystać?

Skoro wiadomo już, kiedy sprawdzi się oświetlenie naturalne, warto wiedzieć również, kiedy najlepsze rozwiązanie stanowić będzie sztuczne światło w fotografii. To bardzo często wybierane oświetlenie w przypadku fotografii studyjnej. Dzięki niemu łatwiej jest fotografować detale, poszczególne przedmioty, czy dowolnie manewrować efektami, które chce się uzyskać. Ze sztucznego światła bardzo często korzysta się podczas sesji produktowych. Należy podkreślić także, że obecnie ledami można dowolnie sterować, a więc w ten sposób możliwe jest uzyskanie zarówno ciepłego, jak i zimnego światła. Dodatkowo sztuczne światło sprawia, że zdjęcie zawsze prezentuje się profesjonalnie, jest wysokiej jakości i dopracowane jest w każdym detalu. To także duży plus ze względu na to, że dzięki niemu fotograf nie jest w żadnym stopniu uzależniony od warunków pogodowych. Wystarczy zainwestować w dobrej jakości lampy studyjne i można działać tak, jak się lubi.

Jak światło wpływa na kolory i nastrój?

Bardzo ważnym aspektem jest także to, w jaki sposób zastosowane światło wpływa na kolory oraz nastrój. Przede wszystkim światło naturalne, na przykład to przy zachodzącym słońcu, ma większy potencjał ku temu, aby stworzyć niepowtarzalny klimat. Zwłaszcza gdy, mieszają się odcienie czerwonego, pomarańczowego i żółtego. Światło ledowe może sprawić, że zdjęcia będą wydawać się surowsze, mocniejsze w swojej formie, z wyraźnie zaznaczonymi krawędziami. Właśnie dlatego często taka forma fotografii praktykowana jest w fotografii produktowej. Na pewno jednak światło naturalne transmituje więcej emocji i daje dużo możliwości ku temu, aby stworzyć klimatyczny obraz.

Niezależnie od tego, czy skorzystasz z naturalnego, czy sztucznego światła, zastanów się, jaki efekt chcesz uzyskać i dobierz pod niego najlepsze rozwiązanie. Dzięki temu takie fotografie będą niepowtarzalne i dostarczą wielu unikatowych emocji twoim odbiorcom.

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Document
Sklep internetowy Shoper Premium