Darmowa dostawa od 500 zł
Logowanie Rejestracja
Odbitki online

OLYMPUS OM-D E-M10 MARK II CZYLI WSZYSTKO TO CO NAJLEPSZE ZA PÓŁ CENY

Olympus OM-D E-M10 II to mały diabeł w anielskiej skórze. Na pierwszy rzut oka wydaje się niepozornym amatorskim aparatem, jednak w środku znajdziemy bardzo zaawansowane technologie, których nie powstydziłby się niejeden profesjonalny aparat. Sprawdzimy na co warto zwrócić uwagę w E-M10 II aby fotografowanie tym aparatem było czystą przyjemnością .

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pancerny korpus

OM-D E-M10 II posiada metalową obudowę i prawdopodobnie uszczelnienia ale producent tego nie potwierdził. Chociaż to model z budżetowego przedziału cenowego to jego mechanika może śmiało konkurować z profesjonalnymi aparatami innych producentów. Olympus zachował przy tym równowagę w wadze i gabarytach aparatu, na pierwszy rzut oka wydaje się on mały i delikatny.

Postanowiliśmy sprawdzić wytrzymałość mechaniki i uszczelnień E-M10 II. Na początku testu przypięliśmy aparat rowerzyście, który miał się z nim przejechać w bardzo ekstremalny sposób po zboczu góry Telegraf.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Test wytrzymałości mechaniki

Po kilkunastu minutach jazdy krętymi górskimi ścieżkami mogliśmy się przekonać, że E-M10 II nadal działał (włączony tryb video). Zapis obrazu w trakcie zjazdu nie został zakłócony, a sam aparat nie doznał żadnego uszczerbku na obudowie.

W czasie testu rozpętała się letnia burza, która dla nas była bardzo pomocna. Czas na test szczelności aparatu. Najpierw przez kilka minut w deszczu fotografowaliśmy zestawem E-M10 II + 14-42 EZ. Olympus pracował bez zakłóceń, „uszczelnienia” chroniły doskonale elektronikę aparatu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Fotografujemy w deszczu

Jak jeszcze moglibyśmy sprawdzić wytrzymałość E-M10 II? Może postawimy go w kałuży wody? No, i Olympus ląduje na stoku górskim. Przez kilka minut przepływa przez niego spływająca z góry woda. Okazuje się, że taka kąpiel też jest niestraszna dla Olympusa OM-D E-M10 II.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Kąpiel w strumieniu górskim

Stabilizacja obrazu

To z czego słynie Olympus w tym aparacie także znajdziecie. To wbudowana w korpus 5-osiowa stabilizacja obrazu, która jest uważana za najskuteczniejszą na świecie. Pozwala ona na wykonanie zdjęcia „z ręki” nawet na czasie naświetlania 1 sekunda ale aby to osiągnąć trzeba trochę poćwiczyć. Standardowo niewprawny użytkownik może pracować do czasu naświetlania 1/4 -1/8 sekundy co i tak nie jest złym wynikiem.

Olympus wbudował stabilizację w korpus aparatu. To bardzo rozsądne posunięcie. Teraz każdy obiektyw jaki przypniemy do E-M10 II będzie stabilizowany. Nawet stary manualny, który podpinamy za pomocą adaptera.

Wizjer elektroniczny

OM-D E-M10 II odziedziczył wizjer po zaawansowanym E-M5 II. „Stara dziesiątka” miała rozdzielczość 1,44 mln pikseli, a jej następca ma już 2.36 mln pikseli. To zupełnie inna jakość obrazu, większa rozdzielczość daje odczucie realności oglądanego obrazu tym bardziej, że odświeżanie obrazu jest na poziomie 120 kl/s.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wizjer posiada wbudowany czujnik zbliżeniowy, który automatycznie wykrywa zbliżenie i przełącza się z podglądu ekranu na wizjer.

Autofocus i zdjęcia seryjne

Automatyczne ustawianie ostrości w Olympusie E-M10 II jest bardzo precyzyjne. System detekcji kontrastu opiera się na 81 punktach, które obejmują większość kadru.

000006060

Punkty AF

Jeśli wybierzemy ustawianie ostrości poprzez dotyk ekranu zwiększymy ilość precyzyjnych punktów  AF do 800. Pozwala to na bardzo dokładne doostrzenie obrazu, a przy okazji jest niesamowicie wygodne. Wystarczy dotknąć ekran LCD w miejscu gdzie chcemy aby zdjęcie było ostre i gotowe. AF Targeting PAD wspomaga użytkowników wizjera. Tutaj patrząc w wizjer możemy dotykając ekran kciukiem przesuwać punkt ostrości. Taki autofokus śledzący sterowany palcem.

111

Z ciekawostek warto jeszcze wspomnieć, że jest także opcja wyboru automatycznego ustawiania ostrości z priorytetem na oko osoby fotografowanej. Użytkownik aparatu może zdecydować czy aparat będzie ustawiał ostrość na prawe czy lewe oko. A w fotografii portretowej ma to duże znaczenie gdzie jest punkt ostrości przy malutkiej głębi . Za to Autofocus Tracking pozwala na „przypięcie” ostrości do fotografowanego obiektu, który jest w ruchu. Wystarczy, na obrazie wyświetlanym na ekranie LCD, dotknąć poruszający się obiekt, który ma być ostry i gotowe. Autofokus już będzie wiedział co jest naszym priorytetem.

E-M1O II to także demon szybkości, można nim wykonać 8.5 zdjęcia na sekundę w trybie H zdjęć seryjnych. Dla mniej wymagających prędkość L wykona 4 zdjęcia na sekundę.

Bezgłośna migawka

Olympus wyposażył model E-M10 II w migawkę elektroniczną pracującą w zakresie czasów naświetlania od 1/16000 sekundy do 60 sekund i migawkę mechaniczna z czasami od 1/4000 sekundy do 60 sekund. Migawka elektroniczna ma swoje wady ale także zalety. Niewątpliwie jedną z nich jest tryb cichej migawki. Genialne rozwiązanie technologiczne, które pozwala na bezgłośne fotografowanie. Idealne do fotografowania koncertów muzyki poważnej, reportażu, streetphoto itd. W wielu sytuacjach nie powinniśmy „hałasować” dźwiękiem migawki, ponieważ możemy przeszkadzać w trakcie koncertu, wystąpienia itd. Wtedy nie zrobimy zdjęć  chyba, że mamy Olympusa. Cichy tryb przyda się także w reportażu społecznym, w streetphoto gdzie „nie słyszalność” fotografa pomoże w wykonaniu niepowtarzalnych ujęć ludzi na ulicy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Filmowanie

Każdy aparat systemowy Olympusa to także dobra kamera video. Tak też i jest z OM-D  E-M10 II. Standardowo filmujemy w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080) 30 klatek na  sekundę. Przy ustawieniu 60 klatek na sekundę jest później możliwość odtwarzania w  zwolnionym tempie (24 klatek) . Wystarczy ustawić w ustawieniach Custom prędkość  odtwarzania do wybranego klatkarza. Oglądany obraz jest spowolniony przez co  wydaje się bardziej dramatyczny, kinowy.

 Dla fanów jakości 4K w E-M10 II oferuje filmy poklatkowe zapisywane z prędkością  5  klatek na sekundę. Aparat wykonuje time lapse, w którym możemy ustawić ilość  wykonanych zdjęć i czas realizacji projektu. Potem całość jest łączona w film 4K.

Funkcje kreatywne

Dla tych, którzy nie lubią obrabiania zdjęć w komputerze Olympus proponuje zabawę z filtrami artystycznymi. Ogromne możliwości kreatywne, każdy znajdzie coś dla siebie z pomiędzy 14 filtrów artystycznych. Najciekawsze to Dramatyczna Tonacja, Ziarnisty, Film, PopArt i nowy filtr Vintage. Chociaż może okazać się, że wy polubicie inne. Do każdego z filtrów są jeszcze efekty specjalne jak dodanie ramki, winiety, gwiazdek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Filtr artystyczny, Dramatyczna Tonacja B&W + ramka


Ale to nie koniec. Z kilku zdjęć można zrobić tzw. Foto Story. Na jednym zdjęciu opowiadamy krótką historię, do wyboru w 5 trybach ustawień.

as

PHOTO STORY , fot. Leigh D. Stark


Malowanie światłem Live Composite

Wykonując zdjęcie na długim czasie naświetlania można skorzystać z funkcji Live Composite, która nie tylko ułatwia pracę ale także ją wspomaga. Live Composite to seria zdjęć, która płynnie nakłada się na siebie. Priorytetem są jasne partie zdjęcia, ważne aby w nich nie było przepaleń, które są bolączką zdjęć wykonanych na czasie bulb. Przez cały czas naświetlania można podglądać zmieniający się obraz na ekranie LCD i zdecydować, w którym momencie już jest dobry i zakończyć ekspozycję.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Live Composite

Olympus E-M10 II dostępny jest w Fotoformie z wersjach z obiektywami 14-42 EZ14-42 II14-150 oraz w komplecie z dwoma obiektywami 14-42 EZ i 40-150.

Napisz komentarz

ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER!

Nasze Sklepy

Fotoforma Warszawa Andersa
Godziny otwarcia sklepu:
pon-pt 10:00-18:00
sobota 10:00-15:00
Andersa 21
00-159 Warszawa
Fotoforma Bielsko
Godziny otwarcia sklepu:
pon-pt 09:00-17:00

ODWIEDŹ NAS