Wywiady

5 minut pod sceną, czyli fotografia koncertowa okiem Artura Rawicza

Andrzej Grudzień / 31.05.2021Bohatera tej rozmowy można zobaczyć na największych festiwalach rockowych i koncertach gwiazd. Jako doświadczony fotograf koncertowy i dziennikarz muzyczny, zna ten świat na wylot. Jak zaczął swoją przygodę z muzyką i aparatami? Jak rozwinął karierę, w świecie, który uwielbia? Jak pracuje z gwiazdami estrady? Moim gościem i rozmówcą był Artur Rawicz. 

Artur Rawicz

Fotograf i dziennikarz muzyczny od lat związany z najstarszym, niezależnym portalem Codzienna Gazeta Muzyczna - CGM.pl. Autor okładek płyt, reportaży z dużych i małych wydarzeń muzycznych, oficjalny fotograf kilku festiwali. Występuje w roli panelisty i prowadzi warsztaty z fotografii koncertowej i dziennikarstwa. Członek Akademii Fonograficznej. Wykładowca Akademii Menadżerów Muzycznych. Miłośnik przede wszystkim muzyki gitarowej. Ma na koncie setki publikacji w najróżniejszych mediach związanych z muzyką i kulturą, przeprowadził kilka tysięcy video-wywiadów z niemalże wszystkim liczącymi się i wschodzącymi gwiazdami polskiej muzyki, niezależnie od gatunku: od jazzu i bluesa, przez rock i pop, po klasykę i hip-hop (i ani jednego z disco-polo).

Artur Rawicz jest jednym z najlepszych polskich fotografów koncertowych. Jego zdjęcia to esencja rock’n’rolla. W ramach cotygodniowych wywiadów rozmawiamy o sprzęcie potrzebnym do pracy pod sceną, trickach i ustawieniach, po których zdjęcia oddają dynamikę wydarzenia. Spytałem go o początki przygody z fotografowaniem rocka, ale także o to, jak  rozwinął karierę w tej dziedzinie i co zrobić, jeśli chcemy sami iść w takim kierunku. To główne pytania, ale Artur opowiedział także wiele ciekawostek z pracy z gwiazdami muzyki.

Andrzej Grudzień

Rocznik 73, fotograf z dyplomem, który nigdy nie był potrzebny w pracy. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fotografia jest jego pasją i sposobem na życie. Od ubiegłego roku prowadzi dla słuchaczy Studium Fotografii ZPAF w Warszawie zajęcia z fotografii analogowej. Bloger, vloger, organizator licznych szkoleń i warsztatów fotograficznych. Andrzej Grudzień swój projekt artystyczny „Przewidoczni” prezentował w 2011 roku na indywidualnej wystawie w Warszawie. Od tego czasu brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą.

Więcej w kategorii: Wywiady

Wywiady

Zbigniew Furman: portret autorski i fotografia dzieł sztuki [wywiad]

Wywiady

Wszystko o wydrukach i odbitkach fotograficznych. Rozmawiałem z Piotrem Olekiem

Testy

Viltrox AF 23 mm, 33 mm, 56 mm, f/1.4 XF — sprawdzamy „trójcę” do Fujifilm X

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco