Testy

Testujemy Canona EOS RP. Czy to najlepszy, tani, pełnoklatkowy bezlusterkowiec?

Jacek Sopotnicki / 29.03.2021



Canon RP wywołał mieszane reakcje, ale czy słusznie? Czy jest to bardzo niedoceniany aparat, który idealnie sprawdzi się na początek lub jako drugi aparat w torbie profesjonalisty? Co więcej, być może jest to idealny aparat dla profesjonalnych fotografów, którzy wolą zainwestować więcej w obiektywy? Przyjrzyjmy się na spokojnie i po kolei wszystkim istotnym parametrom i możliwościom taniego, pełnoklatkowego bezlusterkowca Canon EOS RP.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Canon EOS R3 – test na meczu okiem fotografa sportu

W niedużym (133 × 85 × 70 mm) i lekkim (485 g) korpusie Canon RP udało się zmieścić pełnoklatkową matrycę CMOS o rozdzielczości 26 megapikseli oraz procesor obrazu DIGIC 8. Ten duet umożliwia fotografowanie z czułością w zakresie ISO 100-102400 oraz prędkością 5.4 kl./s. Za ustawanie ostrości odpowiada moduł AF oparty na detekcji fazy z 4779 punktami AF. Canon RP ma także 3-calowy, obrotowy i dotykowy ekran LCD o rozdzielczości 1 040 000 punktów oraz wizjer elektroniczny o rozdzielczości 2 359 000 punktów i powiększeniu 0,7 x.

Jaki aparat do vlogowania? Canon EOS RP

Canon EOS RP jest także ceniony jako budżetowy aparat do filmowania i  vlogowania. Korpus Canon RP daje plastyczny obrazek i piękne rozmycie tła. System Dual Pixel AF to klasa sama w sobie. Mamy tu także ekran odchylany i obracany o 180 stopni na bocznym przegubie oraz gniazdo mikrofonowe. Aparat umożliwia nagrywanie w 4K 23.98 kl./s, (120 Mb/s, MOV, H.264, AAC, crop 1,73x ) lub Full HD 60 kl./s (60 Mb/s). To wszystko w cenie poniżej 5000 zł. Sprawdźmy, jak Canon EOS RP sprawuje się w praktyce.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Canon EOS RP

Canon EOS RP

Sprawdź cenę
Fotoforma
Canon EOS RP + RF 24-105 mm

Canon EOS RP + RF 24-105 mm

Sprawdź cenę
Fotoforma

Jacek Sopotnicki

Fotograf, filmowiec, vloger. Absolwent PWSFTViT wydz. operatorski kier. fotografia. Specjalizuje się w fotografii podróżniczej, zdjęciach przemysłu, oraz fotografii stockowej. Oczywiście robi też sesje ślubne, w co zawsze wkłada sporo serca. Wykonywał zdjęcia dla grupy MAN Ferrostaal, CRH Klinkier, Grupy Kaefer, Sika Group AG oraz wielu innych firm. Publikował swoje prace w magazynach takich jak 'Auto Świat', 'WRC', 'Echo'. Jest również aktywny jako artysta i autor cykli fotograficznych 'Street', 'Stacja końcowa', 'Człowiek w uniformie', zorganizował wystawy indywidualne, oraz brał udział w wielu wystawach zbiorowych.

Więcej w kategorii: Testy

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Testy

Źle latałem dronami DJI. Nie popełnij moich błędów

Testy

Zhiyun Molus X60 i X100: testujemy kompaktowy system oświetlenia LED

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera
i bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera