Poradniki

Aparat jako kamera internetowa. Wystarczy kabel USB i darmowy program

Krzysztof Basel / 04.09.2020

Szukasz sposobu jak podłączyć aparat jako kamerkę internetową do komputera? W dodatku bez dodatkowego sprzętu, drogich i skomplikowanych programów? Dobrze trafiłeś. Każdy liczący się producent sprzętu fotograficznego daje taką możliwość. A w tym tekście podsumowałem je wszystkie. 

Jak podłączyć aparat jako kamerkę internetową?

Jeszcze kilka miesięcy temu, trzeba było sięgać po profesjonalne oprogramowanie do transmisji online, inwestować w urządzenie do przechwytywania sygnał z HDMI i spędzić przynajmniej kilka godzin nad tym, aby nauczyć się to wszystko obsługiwać. Na szczęście, producenci sprzętu fotograficznego poszli po rozum do głowy i dosyć szybko zareagowali na potrzebę rynku. Obecnie, aby podłączyć aparat jako kamerę internetową czy rozmów na Zoomie, czy Skypie albo prowadzenia transmisji na żywo, wystarczy zwykły kabel USB i darmowe, proste oprogramowanie wprost od producenta aparatu.

Aparat jako kamera internetowa
Fot. Olympus

Canon

Jako pierwszy, na rynku pojawił się program Canon EOS Webcam Utility, który jest wciąż dostępny w wersji beta do pobrania na komputery z systemem Windows oraz macOS. Jeśli zastanawiasz się jak podłączyć aparat Canon jako kamerkę internetową, to najpierw jednak sprawdź listę wspieranych aparatów, na której znajduje się 25 modeli: od flagowego EOS-1D X Mark III przez EOS 6D Mark II, EOS R na prostym PowerShot SX70 HS kończąc. Jeśli masz jeden z tych aparatów, to wystarczy podłączyć go przez kabel USB do komputera z zainstalowanym programem.

Nikon

Podobnie jak Canon, także Nikon pokazał swoje oprogramowanie do wykorzystania aparatu jako kamery internetowej. Aplikacja Nikon Webcam Utility umożliwia korzystanie z podglądu na żywo z aparatu w programach do prowadzenia wideokonferencji, takich jak Skype i Zoom, a także w programach produkcyjnych do transmisji na żywo, takich jak OBS Studio. Aplikacja w wersji beta jest dostępna do pobrania za darmo, ale obecnie zadziała jedynie na komputerach z systemem Windows, ale wersja na macOS jest w drodze. Lista wspieranych modeli nie jest długa: bezlusterkowca Nikon Z7, Z6, Z5, Z5 oraz lustrzanki Nikon D6, D850, D780, D500, D7500 i D5600.

Sony

Pod koniec sierpnia, firma Sony zaprezentowała oprogramowanie Imaging Edge Webcam, które pozwoli zamienić aparat Sony w kamerkę internetową do transmisji online. Wystarczy tylko pobrać i zainstalować darmową aplikację, podłączyć aparat przez kabel USB i korzystać z niego jako kamery. Sony to ostatnia firma z branży fotograficznej, która pokazała tego typu oprogramowanie, ale warto były tyle czekać. Program wspiera aż 35 modeli aparatów: od flotowego Sony A9 II po proste modele aparatów kompaktowych. W dodatku aparat jest wykorzystywany w trybie wideo, a nie jako podgląd na żywo. W związku z tym uzyskujemy wyższą jakość, oraz możliwość zmian wszystkich parametrów w trakcie transmisji.

Fujifilm

Program Fujifilm X Webcam pozwala podłączyć wybrane aparaty marki Fujifilm do komputera przez kabel USB i wykorzystywać je jako kamerę internetową. Wystarczy prosta instalacja, kilka ustawień na aparacie i stremujemy na Zoomie czy innym programie do wideokonferencji. Chcąc wykorzystać aparat jako kamerkę internetową, nie ma łatwiejszego rozwiązania dla aparatów Fujifilm. Program jest darmowy i można go zainstalować zarówno na komputerach z Windowsem, jak i macOS. Na liście wspieranych aparatów znajdziemy większość współczesnych aparatów z serii X, czyli Fujifilm X-H1, X-Pro2, X-Pro3, X-T2, X-T3, X-T4, X-T200 i X-A7, ale także aparaty średnioformatowe GFX100, GFX50S i GFX50R.

Olympus

Swoje oprogramowanie, które zamienię aparat w kamerkę internetową, ma także firma Olympus. Aplikacja Olympus OM-D Webcam Beta jest kompatybilne z tymi aparatami:

Program działa zarówno na systemach Windows, jak i macOS. Warto zaznaczyć, że jest to wciąż wersja beta, co oznacza, że może sprawiać pewne problemy. Do podłączenia aparatu do komputera potrzebny będzie kabel USB.

Panasonic

Aplikacja LUMIX Tether for Streaming (Beta) umożliwia podłączenia wybranych aparatów Panasonic do komputera przez kabel USB, aby używać ich jako kamerki internetowej. Darmowy program działa na Windowsie oraz macOS i wspiera wybrane apraty: Lumix GH5S, G9, GH5, S1, S1R, oraz S1H. Niestety, w odróżnieniu od wszystkich opisywanych tu programów, ten nie umożliwia wykorzystywanie aparatu jako kamery internetowej do wideokonferencji bez dodatkowego programu jak OBS.

Aparat jako kamera internetowa — czy warto? Zdecydowanie tak!

Czy warto podłączać aparat jako kamerę internetową do zwykłych wideokonferencji na Zoomie, czy streamowania? Zdecydowanie tak! Mimo że rozdzielczość wideokonferencji to tylko 720p, to jednak aparat daje zupełnie inną jakość obrazu. Dzięki podłączeniu aparatu jako kamery internetowej uzyskamy obraz bardziej wyraźny, kontrastowy, a przy zastosowaniu jasnego obiektywu, możemy także mieć naturalne rozmycie tła. Aparaty Fujifilm pozwalają także na stosowanie wbudowanych filtrów.

Krzysztof Basel

Dziennikarz, fotograf, twórca wideo z ponad 15-letnim stażem. Szef działu wideo w Spider's Web. Fan nowych technologii i nowych smaków z całego świata. Od lat związany z mediami foto i tech oraz branżą e-commerce. Przez niemal dekadę prowadził największy polski serwis o fotografii Fotoblogia.pl (Wirtualna Polska). Publikował w „Szerokim Kadrze", Digital Camera Polska, czy fotopolis.pl. Pracował też dla takich marek, jak Amazon, Allegro, Ceneo, Netguru, Divante czy TotalMoney.pl. Ceni szczery fotoreportaż, architektoniczny minimalizm, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie, ale i intrygujące ujęcia z drona, dzięki którym odkrywa otaczający świat na nowo.

Więcej w kategorii: Poradniki

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Poradniki

Złota i niebieska godzina w fotografii. Czy to najlepszy czas na zdjęcia?

Poradniki

Zasilanie przy filmowaniu. Jak się za to zabrać?

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco