Inspiracje

Co zainspirowało Cię do nauki fotografii? Wyniki konkursu

Krzysztof Basel / 20.09.2023

Oto wyniki naszego małego konkursu, który ogłosiliśmy w trakcie trwania relacji na żywo z serii „Fotoformaty”. Zobacz, kto dostanie 10 wejściówek na Festiwal Fotoforma! Jak najlepiej uczyć się fotografii?

W czasie ostatniej relacji na żywo z serii „Fotoformaty” ogłosiliśmy mały konkurs. Program dotyczył tego, jak uczyć się fotografii w najlepszy sposób. Spytaliśmy was zatem, co was inspirowało do tego, aby zacząć robić zdjęcia? 10 najciekawszych odpowiedzi nagrodziliśmy wejściówkami na dwa dni Festiwalu Fotoforma, który odbędzie się 12 i 13 października 2023 r. na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie. To będą dwa dni inspiracji i edukacji, nowinek sprzętowych, spotkań z Mistrzami oraz pasjonatami z całej Polski. Festiwal Fotoforma to ponad 70 wykładów czołowych polskich fotografów, filmowców oraz warsztaty masterclass. Produkty 150 największych, światowych marek foto-wideo. Wyjątkowe promocje na zakup sprzętu, konkurs fotograficzny i filmowy, wystawy fotograficzne, wypożyczalnia sprzętu i wiele innych atrakcji. Wszystko to w samym centrum Warszawy, na Stadionie PGE Narodowym. Festiwal jest organizowany przez czołowy polski sklep foto i wideo: www.fotoforma.pl, który ma swoje salony w Warszawie i Wrocławiu.

Wyniki konkursu

Drodzy, na początku przepraszamy, że to tyle trwało. Sprawy prywatne nieco pokrzyżowały plany. Jak to mówią, co się odwlecze… Oto lista nagrodzonych odpowiedzi oraz nicki osób, które je udzieliły.  Nie mamy jak się z wami skontaktować przez YouTube, zatem prosimy nagrodzonych o napisanie maila, podając swój nick oraz link do konta YT, z którego pisaliście na adres: [email protected]. Martyna wyślę wam kody do zrealizowania darmowego zakupu wejściówki na stronie Festiwalu Fotoforma: www.festiwalfotoforma.pl.

FOTEL KAWA KAMERA

„Co mnie zainspirowało….. rozłożony powiększalnik Krokus 3 w łazience przez mojego ojca. I czerwona żarówka. Miałem 6 lat.”

Piotr Kucharski

​„Zainspirował mnie mój Tato, który robił wszystkie zdjęcia. Teraz mogłem pożyczyć jego OM-2 i próbować sił z analogiem, co dalej doprowadziło, że telefon nie wystarcza i trzeba było poszukać cyfrowego”.

Cezary Kujawski

​„zainspirowało mnie to, że nie jesteśmy wieczni, że wszystko przemija, a fotografia zatrzymuje piękno i otwiera umysł”.

szenute007

„​Zainspirowała mnie moja mama, która zawsze fotografowała starą Smieną i to jakie „cuda” wychodziły po wywołaniu. Dla mnie jako dziecka to była magia i gdy podrosłem sam chciałem się stać częścią tego”.

Piotr

​„Mnie zainspirowało to jak dziadek dał mi swojego starego Zenita analoga i pokazał mi swoje zdjęcia które robił swojej. Urzekł mnie klimat zdjęć i gdy dostałem tego analoga to był mój początek w foto”.

Krzysztof Aediles

„U mnie też inspiracją była Smiena 8M znaleziona w domu rodzinnym, która przez nikogo nie była używana. Pierwsze zdjęcie było pola obok domu a kolejne zrobiłem koledze. Był rok 1985 a ja miałem 14 lat”.

Jackowy 1989

​„Inspiracja? Uchwycenie momentu, chwili, emocji, piękna, czegoś co zdarzy się jedynie raz. A dalej pozostaje wyzwanie poprawienia warsztatu i nauczenia się jak poprawnie ten „moment” uchwycić. Pozdr ?”

Rekki

„​Moją inspiracją był mój brat, który od kiedy pamiętam hobbystycznie zajmował się fotografią. Do tego jakieś stare zdjęcia w rodzinnych albumach które fascynowały mnie swoją prostotą i momentami.”

Perfect Tessa

„Hmm. Co mnie zainspirowało? Przeprowadzka! Gdy miałam 15 lat (byłam w pierwszej klasie liceum) mama postanowiła, że się przeprowadzamy do większego miasta…. ​Pasowała mi ta decyzja, ale bałam się że po czasie zapomnę o swoim rodzinnym mieście. Chodziłam w lipcu po swojej okolicy i bawiłam się małym Canonem IXUS ze znajomymi, który dostałam na urodziny.

​Po wakacjach w mojej szkole rozpoczęły się warsztaty fotograficzne prowadzone przez jednego z nauczycieli. Zapisałam się, bo zdążyłam poczuć miętę do tej formy zapisywania rzeczywistości. ​Pokochałam to. Od tamtej pory (mam 17lat) robię fotoreportaże na prawie każdej uroczystości szkolnej. Gdy wychodzę na spacer, nie zdążyło się jeszcze żebym wróciła bez zdjęcia”.

Rav 007

„​Ja chyba zacząłem fotografować jak się zaczęły rodzić dzieci w rodzinie ? pomyślałem, że będę robił to w lepszej jakości niż smartfonami, żeby pamiątka była bardziej wyjątkowa ?”

Photo and videography Wielgat

„Kluczowym momentem były stare fotografie pradziadka, które odnalazłem przypadkiem kilkaset kilometrów od domu rodzinnego. Byłem zaskoczony, jak bardzo przypominał mnie, mojego ojca i dziadka. ​To uświadomiło mnie, jak istotne jest spojrzenie na wydruk i papier. Dziś przekładam to w poznanie dalszych pokoleń i chęć zapamiętania osób w jakiejkolwiek formie. ​Z ogromną nadzieją, że wnuki zobaczą to samo co ja oraz utrwalą także dzisiejsze otoczenie i atmosferę. Fotografia i film właśnie taką szansą dają”.

Daniooo_

​„Dla mnie inspiracją do fotografowania jest filmowanie. Uważam, że fotografowanie to dobry wstęp do filmowania. Marzę o zrobieniu filmu w pełni autorskiego”.

 

Krzysztof Basel

Dziennikarz, fotograf, twórca wideo z ponad 15-letnim stażem. Szef działu wideo w Spider's Web. Fan nowych technologii i nowych smaków z całego świata. Od lat związany z mediami foto i tech oraz branżą e-commerce. Przez niemal dekadę prowadził największy polski serwis o fotografii Fotoblogia.pl (Wirtualna Polska). Publikował w „Szerokim Kadrze", Digital Camera Polska, czy fotopolis.pl. Pracował też dla takich marek, jak Amazon, Allegro, Ceneo, Netguru, Divante czy TotalMoney.pl. Ceni szczery fotoreportaż, architektoniczny minimalizm, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie, ale i intrygujące ujęcia z drona, dzięki którym odkrywa otaczający świat na nowo.

Więcej w kategorii: Inspiracje

Inspiracje

Zwycięskie filmy konkursu „Minuta z życia”

Inspiracje

Witamy na fotoforma.pl/blog — nowym blogu dla twórców foto i wideo

Oto nowy blog dla twórców foto i wideo

Wydarzenia

Tysiące osób odwiedziło Festiwal Fotoforma 2023! Relacja

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco