Fotoformaty

Czy fotografia obliczeniowa odmieni aparaty? Fotoformaty #4

Krzysztof Basel / 05.11.2022

Fotografia obliczeniowa często kojarzy nam się ze sztucznym rozmyciem tła w smartfonach, ale jest też obecna w apartach. O jakich trybach mówimy? Jak je najlepiej wykorzystać, aby robić lepsze zdjęcia? I czy fotografia obliczeniowa to przyszłość, a może już teraźniejszość aparatów fotograficznych?Smartfony zagarnęły sporą część rynku aparatów fotograficznych w dużej mierze przez bardzo zaawansowane tryby inteligentne, czyli właśnie fotografię obliczeniową. Czym ona tak naprawdę jest?

Mark Levoy, profesor Uniwersytetu Stanforda i pionier fotografii obliczeniowej (przez wiele lat odpowiedzialny za aparaty w smartfonach Google Pixel), tak ją definiuje: „Techniki wspomagania lub rozszerzania możliwości fotografii cyfrowej w taki sposób, by efektem było zdjęcie niemożliwe do wykonania tradycyjnym aparatem”. Czy taka definicja ma sens? Jeśli tak, to jakie funkcje w aparatach fotograficznych, rzeczywiście zaliczamy do fotografii obliczeniowej? I jak je najlepiej wykorzystać

To tylko niektóre z wątków, o które zapytałem mojego gościa. Był nim Przemysław Jakubczyk, Technical Expert marki OM-System, która od lat stosuje różne funkcje fotografii obliczeniowej w swoich aparatach. Prywatnie to doświadczony fotograf, który najlepiej czuje się w podróży, w trudnych warunkach, fotografując sport czy dziką przyrodę.

Krzysztof Basel

Dziennikarz, fotograf, twórca wideo z ponad 15-letnim stażem. Szef działu wideo w Spider's Web. Od lat związany z mediami foto i tech oraz branżą e-commerce. Przez niemal dekadę prowadził największy polski serwis o fotografii Fotoblogia.pl (Wirtualna Polska), a także pisał Szerokiego Kadru, fotopolis.pl czy Digital Camera Polska. Pracował też dla takich marek, jak Amazon, Allegro, Ceneo, Netguru, Divante czy TotalMoney.pl. Ceni szczery fotoreportaż, architektoniczny minimalizm, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie, ale i intrygujące ujęcia z drona, dzięki którym odkrywa otaczający świat na nowo.

Więcej w kategorii: Fotoformaty

Fotoformaty

Sprzęty foto, na które czekamy w 2023 roku / Fotoformaty #8

Fotoformaty

Pełna klatka czy APS-C? Jaki aparat wybierasz? Fotoformaty #3

Poradniki

Oto najlepsze aparaty fotograficzne i wideo 2023 roku

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco