Poradniki

Czy warto wypożyczać sprzęt foto i wideo?

Krzysztof Basel / 18.05.2022

„Dobry zwyczaj, nie pożyczaj” – mawiali nasi dziadkowie. W dobie wszechobecnych subskrypcji powoli przywykamy jednak, że żeby mieć, wcale nie trzeba kupować. Czasami lepiej po prostu wypożyczyć. Dlaczego wypożyczalnia sprzętu foto może być błogosławieństwem dla wielu twórców? Czemu, warto wypożyczać taki sprzęt? I gdzie najlepiej to zrobić?

W świecie filmu wypożyczanie sprzętu z tzw. rentu to norma. Kiedy nie masz swojego rekordera, mikrofonu, czy drogiego obiektywu filmowego, to po prostu go wypożyczasz. Nikt się temu nie dziwi, nie oburza się na wysokie ceny rentalu, nie mówi, że to wyzysk. Po prostu korzysta, jak z każdej innej usługi na rynku, która ma rozwiązać jakiś problem, czy dać korzyści.

W świecie fotografów z jakiegoś powodu wygląda to nieco inaczej. Mimo że wypożyczalnie sprzętu fotograficznego, jak ta w sklepie Fotoforma.pl, są już normą, wciąż spora grupa twórców uważa, że „szkoda pieniędzy” albo „to się nie opłaca”. Moim zdaniem takie myślenie to błąd i w tym tekście postaram się was przekonać, że naprawdę warto wypożyczać sprzęt fotograficzny. Zacznijmy jednak od początku, czyli…

Czym jest i jak działa wypożyczalnia foto?

Wypożyczalnia foto to usługa skierowana do twórców foto i wideo — zarówno osób początkujących, które zastanawiają się nad wejściem w świat foto i wideo, jak i profesjonalistów, którzy potrzebują sprzętu zapasowego lub dodatkowego do konkretnych zleceń. W wypożyczalni foto, można wynająć wybrany sprzęt na dzień, kilka dni, weekend, czy nawet dłużej. Dzięki temu możesz przetestować sprzęt przed zakupem, sprawdzić, czy odpowiada twoim indywidualnym potrzebom, albo uzupełnić swój zestaw przed zleceniem.

Gdzie i jak wypożyczyć sprzęt foto i wideo?

Odpowiedź na oba pytania jest dosyć prosta. Najlepiej wypożyczać sprzęt u renomowanego partnera, jak wypożyczalnia Fotoforma Rent. Czeka tam na was bogata oferta oraz doświadczeni doradcy, którzy pomogą dobrać najlepszy sprzęt do twoich potrzeb.

Salon Fotoforma przy ul. Andersa 21 w Warszawie.
Salon Fotoforma przy ul. Andersa 21 w Warszawie.

Proces wypożyczenia sprzętu w Fotoforma Rent jest prosty i szybki. Wystarczy znaleźć odpowiedni sprzęt na stronie wypożyczalni, wybrać czas wypożyczenia, podać swoje dane i zarezerwować. Jeśli ktoś woli inne sposoby, może także zarezerwować sprzęt, pisząc maila na adres [email protected], dzwoniąc pod numer 502 110 111 lub odwiedzając wypożyczalnie osobiście pod adresem ul. Andersa 21, Warszawa. Sprzęt będzie dostępny po podpisaniu umowy wypożyczenia. Do podpisania umowy są potrzebne dwa dokumenty tożsamości ze zdjęciem – dowód osobisty i drugi dokument (prawo jazdy lub paszport).

5 sytuacji, kiedy warto wypożyczać sprzęt foto/wideo

Skoro już wiemy, czym jest wypożyczalni foto oraz jak wypożyczyć tam sprzęt, postaram się przybliżyć kilka scenariuszy, kiedy wypożyczanie sprzętu, nabiera dużo sensu.

Kiedy chcesz po prostu za darmo przetestować sprzęt przed zakupem

Jednym z najczęstszych motywów wynajmu sprzętu foto jest chęć przetestowania go przed zakupem. Sprawdzenia, czy dana ogniskowa mi pasuje, jak radzi sobie aparat z szumami, jak leży w dłoniach, czy pasuje do mojego stylu. Rzetelne testy sprzętu foto i wideo możesz zawsze przeczytać i obejrzeć u nas na blogu, ale wiele osób, preferuje także sprawdzić sprzęt osobiście.

Półki wypożyczalni Fotoforma Rent uginają się pod sprzętem.
Półki wypożyczalni Fotoforma Rent uginają się pod sprzętem.

I bardzo dobrze! Specjalnie dla takich osób, w wypożyczalni sprzętu Fotoforma, stworzono wyjątkową ofertę. Jeśli zdecydujesz się na zakup wynajętego sprzętu, cena zakupu zostanie pomniejszona o rabat w wysokości pakietu za wypożyczenie (pakiet 72 godzin). Mówiąc prościej: nie zapłacisz za wynajem — będziesz mógł testować sprzęt za darmo! Co, jeśli sprzęt nie przypadnie ci do gustu? Lepiej się o tym dowiedzieć przed zakupem i wybrać odpowiedni model, niż potem wydać sporą kwotę na sprzęt, który nie będzie satysfakcjonujący. Nawet jeśli trzeba będzie za to zapłacić 100 czy 200 zł.

Kiedy masz zlecenie, ale brakuje specjalistycznego sprzętu

Zajmujesz się fotografią produktową, ale dostajesz fajne zlecenie na reportaż czy zdjęcia architektury. Termin pasuje, stawka się zgadza, ale otwierasz swoją torbę, a tam same obiektywy makro. Brakuje szerszego szkła, czy uniwersalnego, jasnego zooma. Albo, dostajesz zlecenie na realizację większego nagrania wideo. Potrzebujesz dodatkowy korpus, światło, może obiektyw, aby być gotowym na profesjonalną realizację. Co wtedy? Najlepszym rozwiązaniem, jest skorzystanie z wypożyczalni sprzętu. Możesz wtedy zaspokoić swoje potrzeby sprzętem sprawdzonym, sprawnym, wysokiej klasy, który trafi do Ciebie w ciągu jednego dnia roboczego. Dzięki temu nie musisz od razu kupować drogiego sprzętu, a w dodatku, jesteś w stanie sprawdzić, czy dany model aparatu, obiektywu czy światła, ci odpowiada.

Canon EOS R3 - test

Kiedy po prostu chcesz się rozwijać

Czasami masz po prostu chęć wykonać swój własny projekt, do którego brakuje ci pewnego sprzętu. Zazwyczaj, takie projekty nie są nastawione na zysk, zatem nie zarobią na siebie. Lepiej zatem wypożyczyć potrzebny sprzęt za kilkaset złotych, niż wydawać kilka tysięcy.

Kiedy twój sprzęt oczekuje na naprawdę

To akurat sytuacja, której nikomu nie życzę, czyli wizyta sprzętu w serwisie. Jeśli twój sprzęt oczekuje na naprawę, a niebawem czeka cię zlecenie, wypożyczyć identyczny lub podobny model i nie odmawiaj zlecenia. Wystarczy kilkadziesiąt złotych.

Kiedy chcesz kupić, ale nie ma sprzętu

Problem z dostępnością elektroniki, w tym sprzętu foto i wideo, jest niestety dobrze znany od miesięcy. Sytuacja w drugiej połowie 2022 r. ma się poprawiać, ale wciąż będą zdarzać się sytuacje, że przez dłuższy czas, nie będziemy mogli kupić wymarzonego modelu aparatu czy obiektywu. W takiej sytuacji ratunkiem może być wypożyczanie pod konkretne zlecenia.

Czy wypożyczanie sprzętu foto-video się opłaca?

Zdecydowanie tak. Wypożyczanie sprzętu to norma w świecie wideo i powoli staje się coraz bardziej popularne także w branży fotograficznej. Dzięki możliwości wypożyczania nie musimy od razu kupować drogiego aparatu, czy obiektywu. Warto pamiętać, że koszt wypożyczenia nietypowego sprzętu, z którego być może nie będzie korzystać zbyt często, jest zawsze dużo niższy niż koszt zakupu. Kiedy taki obiektyw ultraszerokokątny czy makro, leży w szafce, to nie zarabia. Jest zamrożoną gotówką, która w dodatku traci na wartości. Wypożyczając sprzęt pod konkretne zlecenie, wiemy, że koszty nie tylko się zwrócą, ale wynajęty sprzęt jeszcze zarobi. Być może nawet, po kilku zleceniach na wynajętym sprzęcie, zarobisz nim na swój własny.

Obiektyw Sony FE 12-24 mm f/4.0 G, jest idealny do zdjęć architektury, krajobrazów, czy nagrywania vlogów.
Obiektyw Sony FE 12-24 mm f/4.0 G, jest idealny do zdjęć architektury, krajobrazów, czy nagrywania vlogów.

Żeby nie być gołosłownym, policzmy na przykładzie. Obiektyw Sony FE 12-24 mm f/4.0 G, idealny do zdjęć architektury, czy krajobrazów, kosztuje ok. 6800 zł. Koszt wypożyczenia na jeden dzień (24h) to zaledwie 150 zł, a na 72 godziny – 250 zł. Jeśli wykorzystujesz tego typu szkło często w pracy, warto zainwestować i kupić. Zapewne szybko się zwróci. Jeśli jednak jest tylko dodatkiem, po który będziesz sięgać sporadycznie, wynajem się bardziej opłaca.

A co jak się zniszczy?

Czasami może wydarzyć się coś niespodziewanego, nawet nie z naszej winy. Co jeśli wypożyczony sprzęt się zniszczy, zostanie ukradziony lub uszkodzony? Odpowiedź znajdziemy w regulaminie wypożyczali. W przypadku Fotoforma.rent brzmi on tak:

„Wypożyczalnia ma prawo zatrzymać w całości kaucję na poczet odszkodowania. Wypożyczalnia będzie mogła dochodzić ewentualnej nadwyżki szkody nad kwotą kaucji. W przypadku wypłaty przez ubezpieczyciela odszkodowania zostanie ono zaliczone na poczet kwoty roszczenia wobec Klienta, a jeśli ubezpieczyciel pokryje całą szkodę kaucja zostanie Klientowi zwrócona.

Zasady są zatem jasne. Mowa tu także o kaucji i rzeczywiście, przy każdym wypożyczeniu, trzeba także wpłacić kaucję. Jej wysokość zależy od wartości danego sprzętu i można ją uiścić na kilka różnych sposobów:

  • gotówką;
  • poprzez założenie blokady na karcie płatniczej;
  • przelewem bankowym.

Jeśli dysponujemy kartą kredytową, nie będziemy musieli blokować własnych pieniędzy. To rozwiązanie popularne na całym świecie, np. w hotelach czy wypożyczalniach samochodów. Kaucja zostaje zwrócona w pełnej wysokości po zwrocie wypożyczonego sprzętu pozbawionego wad, czy uszkodzeń. Zwrot kaucji nastąpi niezwłocznie, nie później niż w terminie 2 dni roboczych, w formie odpowiedniej do tego, w jakiej kaucja była złożona. Zdjęcie blokady (preautoryzacji) następuje w dniu zwrotu sprzętu.

Wypożyczenie sprzętu foto — czy warto?

Mam nadzieję, że ten materiał przekonał cię, że zdecydowanie warto wypożyczać sprzęt foto, a powodów lub sytuacji, które tego wymagają, jest całkiem sporo. W razie jakichkolwiek pytań, chęci wypożyczenia nietypowego sprzętu lub liczby egzemplarzy, pisz śmiało do Fotoforma Rent!

Krzysztof Basel

Dziennikarz, fotograf, twórca wideo z ponad 15-letnim stażem. Szef działu wideo w Spider's Web. Fan nowych technologii i nowych smaków z całego świata. Od lat związany z mediami foto i tech oraz branżą e-commerce. Przez niemal dekadę prowadził największy polski serwis o fotografii Fotoblogia.pl (Wirtualna Polska). Publikował w „Szerokim Kadrze", Digital Camera Polska, czy fotopolis.pl. Pracował też dla takich marek, jak Amazon, Allegro, Ceneo, Netguru, Divante czy TotalMoney.pl. Ceni szczery fotoreportaż, architektoniczny minimalizm, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie, ale i intrygujące ujęcia z drona, dzięki którym odkrywa otaczający świat na nowo.

Więcej w kategorii: Poradniki

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Poradniki

Złota i niebieska godzina w fotografii. Czy to najlepszy czas na zdjęcia?

Poradniki

Zasilanie przy filmowaniu. Jak się za to zabrać?

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco