Testy

Zabrałem DJI Action 2 na rower w góry. Praktyczny test nowej kamery sportowej

Krzysztof Basel / 27.10.2021

Waży tyle, co nic i ma wielkość szkolnej gumki. Mimo to potrafi nagrywać wideo w 4K 120 kl./s, ma świetną stabilizację obrazu i oferuje genialny w swojej prostocie system magnetycznego mocowania. Oto DJI Action 2 – nowa kamerka sportowa, którą miałem okazje przetestować jeszcze przed premierą.

DJI Action 2 trafiła w moje ręce tuż przed premierą i to dosłownie na chwilę. Nie przeszkodziło mi to jednak sprawdzić, jak nowa kamera sportowa sprawdza się w boju. Zabrałem ją w okolice Szklarskiej Poręby, wypożyczyłem rower i zamocowałem do plecaka, aby zobaczyć, jak sprawuje się w praktyce.

DJI Action 2

DJI Action 2

Sprawdź cenę
Fotoforma

DJI Action 2 to zupełnie nowa konstrukcja

Poprzednik testowanej kamerki, DJI Osmo Action, to konstrukcja dosyć typowa, idąca dobrze utartymi śladami kamerek GoPro. Nieduża, prostokątna bryła z dodatkowym ekranem z przodu, możliwością nagrywania w 4K 60p, niską ceną i wysoką jakością obrazu — to połączenie sprawiło, że urządzenie zyskało całkiem sporą popularność. DJI Action 2 to zupełnie inna, całkowicie nowa konstrukcja, co już samo w sobie, zasługuje na uwagę.

DJI Action 2 test

DJI Action 2 to malutka kostka obiektywem z przodu, dotykowym ekran z tyłu i jednym przyciskiem u góry. Kamerka ma wymiary 39 × 39 × 2,2 cm i waży zaledwie 56 g. Całość jest wykonana z metalu i jest w pełni wodoodporna do głębokości 10 m DJI Action 2 ma wbudowany akumulator o pojemności 580 mAh, oraz pamięć (ok. 22 GB), zapewne po to, aby utrzymać wysoką ochronę przed wodą czy kurzem.

Obiektyw ma kont widzenia 155 stopni i jasność f/2.8. W środku znajduje się nieco większa matryca niż u poprzednika: sensor wielkości 1/1.7” i rozdzielczości 12 Mpix.

DJI Action 2 test

Z tyłu mamy ekran OLED o przekątnej 1,76 cala i zagęszczeniu 350 ppi. Panel jest mały, ale jasny, wyraźny i szczegółowy, dzięki czemu można ocenić wstępnie nagrania. Kontrola kamerki odbywa się dotykowo na ekranie. Menu jest przejrzyste, raczej proste w obsłudze, w dużej mierze oparte o gesty. Jest także wyraźny, okrągły przycisk, który służy do uruchamiania/wyłączenia kamerki (dłuższe wciśnięcie) lub sterowania nagrywaniem/fotografowaniem (krótsze wciśnięcie). Najważniejsze akcje są potwierdzane wibracją urządzenia oraz sygnałami diody LED. Na dole znajduje się jeszcze złącze z pinami do komunikacji z innymi modułami.

DJI Action 2 test
DJI Action 2 sprawdzi się także już posiadanymi mocowaniami GoPro czy innych marek.

Maleństwo może działać samodzielnie. Świetnie sprawdzi się jako lekka, malutka kamerka, która można przyczepić na kask, maskę samochodu, kierownicę roweru czy do paska w plecaku. Urządzenie ma jednak także nowe, magnetyczne mocowanie, dzięki któremu kamerkę można w błyskawiczny sposób podłączyć do dodatkowego modułu, oryginalnych akcesoriów, jak statyw czy kijek selfie, a nawet innych akcesoriów z klasycznym mocowaniem GoPro. Mocowanie bazuje na silnym magnesie, ale dodatkowo po bokach są także klasyczne zaczepy.

DJI Action 2 test
DJI Action 2 z dwoma dodatkowymi modułami.

W podstawowym zestawie DJI Action 2 Power Combo otrzymujemy moduł z dodatkowym akumulatorem. Droższy zestaw DJI Action 2 Dual-Screen Combo ma z kolei moduł z ekranem LCD ułożonym po przeciwnej stronie, jak w podstawowym module. Oba moduły mają zintegrowany akumulator o pojemności 1300 mAh. W zestawie znajdziemy także magnetyczne mocowanie z uchwytem GoPro, magnetyczne mocowanie do statywu z przegubem kulowym, przewód USB-C i magnetyczną smycz.

DJI Action 2 test
DJI Action 2 – łączenie magnetyczne + zaciski = duże bezpieczeństwo.

Wystarczy przyłożyć oba moduły do siebie pinami, aby błyskawicznie się połączyły, a zatrzaski weszły na swoje miejsce. Przynajmniej w większości wypadków, bo jednak czasami zatrzaski nie zamykają się do końca i dobrze jest to sprawdzić. Odpinanie modułów jest banalnie proste. Wystarczy wcisnąć zaciski, odblokowując je, a następnie mocniej pociągnąć moduły w przeciwnym kierunku, aby magnes przestał je przyciągać do siebie. To z jednej strony bardzo wytrzymałe mocowanie, które gwarantuje spokojne połączenia. Z drugiej bardzo proste do zmiany: bez konieczności odkręcania śruby jak w kamerkach GoPro.

DJI Action 2 test
DJI Action 2 – komunikacja pomiędzy kamerką a modułami odbywa się przez piny.

Samą kamerkę można także błyskawicznie zamocować do wszelkiego rodzaju metalowych przedmiotów, jak poręcze, latarnie, czy nawet maska samochodu. Prościej się nie da.

DJI Action 2 test
DJI Action 2 nie ma slotu na karty pamięci, ale mają go moduły dodatkowe. Do testów korzystamy z kart pamięci Angelbird.

Dodatkowy moduł ma elementy, których brakuje w głównej kamerce. Znajdziemy tam gniazdo na karty pamięć microSD, trzy mikrofony (zamiast jednego), głośniczek. Niestety, moduły dodatkowe nie są odporny na wodę czy pył. Aby korzystać z kamerki i modułu pod wodą, trzeba wyposażyć się w obudowę podwodną.

Wideo nawet w 4K 120p, ale z ograniczeniami

DJI Action 2 oferuje imponujące możliwości w trybie wideo:

 • 4K (4:3) przy 24 – 60 kl./s,
 • 4K (16:9) przy 24 – 120 kl./s,
 • 2.7K (4:3) przy 24 – 60 kl./s,
 • 2.7K (16:9) przy 24 – 120 kl./s,
 • 1080p przy 24 – 240 kl./s.

Materiały wideo można zapisywać w formacie h.265 (HEVC) lub w h.264.

Kamerka umożliwia wybór trybu płaskiego (D-Log), który jednak w praktyce aż taki płaski nie jest i bardziej przypomina mi tryb Eterna w aparatach Fujifilm, niż prawdziwy S-Log czy C-Log.

Jakość obrazu jest na wysokim poziomie przy dobrych warunkach oświetleniowych. Najlepiej wypada oczywiście wideo 4K, które jest pełne szczegółów w każdym klatkarzu. To poziomi z najwyższej półki, jak na sprzęt tego typu. Obraz ma jednak mocno cyfrowy, wyostrzony charakter, typowy dla tego typu małej matrycy. Full HD też jest na wysokim poziomie do 120 kl./s. Przy 240 kl./s szczegółowość mocno spada.

W większości trybów do wyboru mamy trzy ogniskowe:

 • Standard
 • Wide
 • Ultrawide

Natywnie kamerka nagrywa w Ultrawide, gdzie jakość obrazu jest najlepsza. Im większe zawężenie kąta widzenia, tym gorzej, bowiem kamerka wycina tylko część obrazu ze środka i rozciąga go do finalnej rozdzielczości. DJI Action 2 nie jest także mistrzem pracy pod światło. Kierując kamerkę prosto w słońce, trzeba liczyć się z mocnym flarami i blikami w kolorach tęczy.

Kamerka oferuje kilka dodatkowych trybów:

 • QuickCapture
 • Slow-motion (do 4x w 4K i 8x w Full HD)
 • Hyperlapse/Timelapse w 4K.

Nie zabrakło także trybu fotograficznego, w którym możemy wykonywać zdjęcia w formacie JPG i RAW.

Stabilziacja robi wrażenie

Kamerki sportowe, jak DJI Action 2, są wykorzystywane głównie w akcji, kiedy jest ruch, częste zmiany tempa, drgania. Idealnym przykładem jest jeżdżenie rowerem po górach czy narty. Nie wyobrażam sobie nagrywania materiałów w takich sytuacjach bez dobrego systemu stabilizacji obrazu. A taki ma DJI Action 2.

Kamerka ma dwa tryby stabilizacji. RockSteady minimalnie ucina kadr, ale przy szerokim kącie nie ma to wielkiego znaczenia. Tymczasem różnica w płynności nagrań w porównaniu do wideo bez stabilizacji jest ogromna. System stabilizacji działa bardzo skutecznie. W czasie testów zjeżdżałem rowerem po górskich trasach z kamerkę przyczepioną do plecaka. Efekt możecie zobaczyć sami. Obraz jest bardzo płynny, żadnego trzęsienia, drgania, momentami mamy wrażenie, jakby to było nagranie z drona czy świeżego gimbala. Jedynie w skrajnych sytuacjach algorytm stabilziacji nie ogarnia i w rogach widać delikatne „pływanie”, ale trzeba się nieźle postarać, aby taki efekt był widoczny. Tryb RockSteady działa do 4K 60 kl./s, czyli we wszystkich trybach oprócz 4K 120 kl./s.

Drugi tryb stabilizacji obrazu, HorizonSteady, idzie krok dalej. Nie tylko chroni obraz przed drganiami, ale także wyrównuje horyzont. To wręcz magiczna funkcja, którą po raz pierwszy widziałem dwa lata temu w kamerkach GoPro Hero 8 i GoPro Max.

W trybie HorizonSteady kamera zawsze będzie trzymać prosty horyzont, nawet jeśli kamera drga, rusza się, a nawet… obraca. Ekstremalnym pokazem możliwości tej funkcji jest sytuacja, kiedy obracamy kamerkę na kijku o 360 stopni, a obraz jest nadal stabilny i w poziomie. Patrząc na ten obraz, trzeba się chwilę zastanowić, co tu się tak naprawdę wydarzyło.

Niestety, tryb HorizonSteady nie działa w rozdzielczości 4K i bardzo cropuje obraz. Być może na 4K nie byłoby to takim problemem, ale przy Full HD, jakość obrazu wyraźnie traci na jakości. Szkoda, bo wyrównanie horyzontu robi duże wrażenie.

Bogaty zestaw akcesoriów już na starcie

Wraz z premierą kamery sportowej DJI Action 2, producent przygotował sporo dodatkowych akcesoriów, które możemy dokupić. Jest mini statyw z rozkładanymi nóżkami. Miłośnikom filmowania w wodzie spodoba się Floating Handle, czyli rączka do kamerki, która nie tonie.

DJI Action 2 test
DJI Action 2 i akcesoria dodatkowe.

Jest także Remote Control Extension Rod, czyli kolejny mały statyw, ale tym razem bardziej zaawansowany: to coś w stylu selfie stick, z pilotem magnetycznym, możliwością wysunięcia ramienia i rozłożenia trzech nóżek. Idealne do nagrywania vlogów, zdjęć selfie czy Hiperlapsów. Wszystkie z nich mają oczywiście magnetyczny uchwyt, więc mocowanie czy zdejmowania kamerki jest bajecznie proste.

DJI Action 2 z akcesoriami
DJI Action 2 z akcesoriami

Ciekawym dodatkiem jest smycz magnetyczna (DJI Action 2 Magnetic Lanyard), która umożliwia noszenie kamerki na klatce piersiowej i nagrywanie z perspektywy pierwszej osoby mając wolne ręce. Także tutaj pierwsze skrzypce gra magnetyczne mocowanie. Wystarczy zawiesić smycz na szyi pod koszulką i przyłożyć kamerkę z dodatkowym mocowaniem z drugiej strony. Siła przyciągania magnesu jest na tyle silna, że urządzenie będzie pewnie trzymać się smyczy przez ubranie.

DJI Action 2 test
DJI Action 2 Magnetic Lanyard

Producent podaje jednak, żeby materiał nie był zbyt gruby i sugeruje korzystanie z koszulki, zamiast grubej koszuli. Wyraźnie zauważa także, że nie jest to rozwiązanie zaprojektowane do biegania czy uprawiania sportu. Widzę tu jednak duży potencjał przy nagrywaniu różnego rodzaju dodatkowych przebitek z nietypowej perspektywy, czy tworzeniu poradników, w których pokazujemy, jak coś tworzymy własnymi rękami. Rozwiązanie z pewnością może przypaść do gustu rodzicom, którzy chcą utrwalić zabawę z dzieckiem.

Fajnym dodatkiem jest również nakładka makro, która umożliwia bardzo duże zbliżenia.

Minusy? Wiele kompromisów

Idea konstrukcji modułowej DJI Action 2 bardzo przypadła mi do gustu, ale niestety nie obyło się bez pewnych kompromistów konstrukcyjnych, które kładą cień na praktyczność tego rozwiązania.

Sama kamerka jest wodoodporna, ale dodatkowe moduły już nie. Jeśli zatem chcemy dłużej posiedzieć pod wodą albo mieć ekran z podglądem samego siebie, trzeba wyposażyć się w dodatkową obudowę. Poza tym, jeśli korzystamy z samej kamerki, to jesteśmy potencjalnie nieco bardziej narażeni na utratę danych. Wyobrażam sobie sytuację, kiedy DJI Action 2 roztrzaskuje się gdzieś o kamień i przestaje działać. Co się wtedy stanie z naszymi nagraniami? Gdyby był slot na kartę pamięci, wystarczyłoby wyjąć kartę. A tak, mamy dane w pamięci zewnętrznej i możemy mieć kłopot z ich odzyskaniem.

Małe rozmiary i niska waga całej konstrukcji to wielka zaleta, ale w parze idzie także mała pojemność akumulatora i krótki czas nagrywania. Jeśli decydujemy się na wideo 4K z włączoną stabilizacją, to czas pracy jest krótki: ok. kilkunastu minut. W przypadku nagrań Full HD jest już dużo lepiej, a czas wydłuża się mniej więcej dwukrotnie. Wiele zależy od konkretnych ustawień klatkażu — im wyższy, tym czas pracy będzie krótszy. Producent podaje, że DJI Action 2 jest w stanie nagrywać w Full HD 1080p 30 kl./s do 70 min bez włączonej stabilizacji obrazu i ustawieniem wyłączania się ekranu po 1 min. Po podłączeniu modułu z dodatkowym ekran, czas ma wzrosnąć do 160 min. Przy dokładnie takich ustawieniach nie testowałem, ponieważ to w zasadzie najgorsze ustawienia z możliwych, a wyłączona stabilizacja to nieporozumienie w tego typu urządzeniu.

Kolejna kwestia to przegrzewanie się. DJI Action 2 bardzo się grzeje. Do takiego stopnia, że przy dłuższym nagrywaniu w 4K, obudowa aż parzy. W warunkach domowych, gdzie nie ma wiatru czy innego chłodzenia, urządzenie potrafi się przegrzać nawet po 5-6 minutach nagrywania w 4K 60 kl./s. Przy FHD wytrzyma ok. 10 min. Sytuacja zupełnie zmienia się jednak w terenie. Według informacji od producenta, jeśli wiatr wieje z prędkością ponad 1 m/s, DJI Action 2 nie przegrzeje nawet przy nagrywaniu wideo w 4K 60 kl./s.

W praktyce wyglądało to tak, że pierwsze nagrania robiłem na trasie w górach. Nagrywałem głównie kilkuminutowe zjazdy rowerem i nigdy nie zauważyłem żadnego ostrzeżenia o przegrzewaniu się. Temat pojawił się dopiero w czasie testów w domu, kiedy kamera leżała na biurku i nagrywała testowo.

Jeśli nie zależy nam tak bardzo na rozdzielczości obrazu, możemy także wybrać tryb FHD Power Reserve (do 60 kl./s), w którym urządzenie jest w stanie nagrywać bardzo długo, także w warunkach domowych. W czasie testów udało się nagrać 2 godziny materiału, mając kamerkę z dodatkowym modułem. I można by nagrywać dalej, gdyby nie koniec karty pamięci. Kamera nie ma przy tym limitu wielkości pliku ani długości czasu nagrywania. Jak widać, problem przegrzewania się w dużym stopniu zależy zatem od ustawień urządzenia oraz sposobu wykorzystania.

DJI Action 2 – czy warto?

DJI Action 2 to bez wątpienia ciekawa nowość i duża innowacja na rynku kamer sportowych. Jest malutka, lekka, ale oferuje przy tym spore możliwości wideo, bardzo dobrą jakość obrazu, świetny system stabilizacji. W dodatku jest wodoodporna do 10 m i ma kapitalny system mocowania magnetycznego, który upraszcza korzystanie z kamerki w wielu różnych sytuacjach czy częstą zmianę akcesoriów. Dodatkowy moduł z ekranem selfie to ciekawe rozwiązanie, które również pomaga w bardziej efektywnej pracy, wydłuża żywotność przez dodatkowy akumulator, czy umożliwia komfortowe nagrywanie vlogów. W dodatku DJI Action 2 może służyć jako kamerka internetowa do spotkań online, czy nawet jako kamera do streamowania. Jestem przekonany, że stanie się numerem jeden dla wielu posiadaczy drona DJI FPV.

DJI Action 2 test

Niestety, jak to z nowymi i innowacyjnymi konstrukcjami bywa, urządzenie ma także wiele gwiazdek z dopiskiem małymi literkami. Czas pracy jest dosyć krótki przy nagrywaniu 4K, a świetna stabilizacja horyzontalna nie jest dostępna w tak wysokiej rozdzielczości. Przy nagrywaniu w domu, gdzie nie ma wiatru, urządzenie potrafi błyskawicznie się przegrzać. Sam moduł jest wodoodporny, ale nie ma slotu na karty pamięci, czy głośniczka. Z kolei dodatkowe moduły z akumulatorem, mają te elementy, ale nie są wodoodporne. Wiele z tych kwestii może zupełnie nie przeszkadzać w praktyce, lub nawet dyskwalifikować zakup. Wszystko zależy zatem od wykorzystania tego urządzenia w praktyce.

DJI Action 2 to świetna kamerka sportowa o ogromnym potencjale

Warto być jednak świadomym jej możliwości, ale co za tym idzie także pewnych ograniczeń. Sam jestem zadowolony z jakości materiałów, stabilizacji obrazu, prostoty obsługi, mnogości funkcji. Najbardziej zachwyca mnie jednak system mocowania magnetycznego, który sprawia, że praca z DJI Action 2 jest czystą przyjemnością. W praktyce, w czasie jazdy rowerem po górach, urządzenie nie przegrzało się ani razu. Miałem też do dyspozycji dwa moduły z akumulatorem, więc jeden był w użytku, a drugi ładowałem w plecaku z power banka, który i tak bym ze sobą zabrał.

DJI Action 2 w czasie testów na rowerze.
DJI Action 2 w czasie testów na rowerze.

W całym tekście nie wspomniałem także o aplikacji DJI Mimo, która umożliwia komfortowy podgląd obrazu i sterowanie nagraniami z poziomu smartfona. Wykorzystywałem to z pełną premedytacją w czasie jazdy rowerem, mając smartfona z podglądem obrazu w sakwie. Do moich potrzeb, czyli nagrywania krótkich nagrań wideo, DJI Action 2 sprawdza się wyśmienicie.

______

Do testów wykorzystujemy profesjonalne karty pamięci marki Angelbird, które gwarantują niezawodność i bezpieczeństwo materiałów.

Plusy

 • Świetna jakość wykonania
 • Wideo 4K 120p i FHD 240p
 • Wysoka jakość obrazu w 4K 30/60p
 • Skuteczna stabilizacja RockSteady 2.0
 • Imponująca stabilizacja HorizonSteady
 • Magnetyczne mocowanie
 • Malutkie rozmiary i niska waga
 • Szeroki kąt obiektywu 155 stopni
 • Wodoszczelność modułu kamerki do 10 m
 • Jasny, wyraźny ekran dotykowy
 • Bogaty zestaw akcesoriów
 • Tryb FHD Power Reserve = ponad 2h wideo FHD
 • Możliwość podłączenia jako kamera internetowa
 • Wiele dodatkowych trybów jak Hyperlapse

Minusy

 • Duży crop przy HorizonSteady
 • HorizonSteady tylko do 2,7K
 • Przeciętna jakość obrazu przy HorizonSteady
 • Krótki czas pracy szczególnie w 4K
 • Ryzyko szybkiego przegrzania się
 • Brak slotu kart pamięci w module kamery
 • Brak wodoszczelności modułów dodatkowych
DJI Action 2 Power Combo

DJI Action 2 Power Combo

Sprawdź cenę
Fotoforma
DJI Action 2 Dual-Screen Combo

DJI Action 2 Dual-Screen Combo

Sprawdź cenę
Fotoforma

Krzysztof Basel

Dziennikarz, fotograf, twórca wideo z ponad 15-letnim stażem. Szef działu wideo w Spider's Web. Fan nowych technologii i nowych smaków z całego świata. Od lat związany z mediami foto i tech oraz branżą e-commerce. Przez niemal dekadę prowadził największy polski serwis o fotografii Fotoblogia.pl (Wirtualna Polska). Publikował w „Szerokim Kadrze", Digital Camera Polska, czy fotopolis.pl. Pracował też dla takich marek, jak Amazon, Allegro, Ceneo, Netguru, Divante czy TotalMoney.pl. Ceni szczery fotoreportaż, architektoniczny minimalizm, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie, ale i intrygujące ujęcia z drona, dzięki którym odkrywa otaczający świat na nowo.

Więcej w kategorii: Testy

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Testy

Zhiyun Crane 2S – recenzja. Gimbal legenda w nowej odsłonie

Testy

Zabrałem Sony G 16-25 mm f/2.8 na weekend do Włoch

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco