Poradniki

Jaką kartę pamięci do aparatu wybrać? Wszystko, co warto wiedzieć

Krzysztof Basel / 18.03.2021

Jakie są rodzaje kart pamięci i czym się od siebie różnią? Co oznaczają wszystkie oznaczenia i skróty, którymi chwalą się ich producenci? I w końcu: jak uniknąć koszmaru każdego fotografa, czyli utraty danych z karty pamięci? Oto wszystko, co warto wiedzieć o wyborze kart pamięci do aparatu czy kamery.

CZYTAJ TAKŻE: Nikon Z6 II – aparat, na który warto zwrócić uwagę [test]

Rodzaje kart pamięci – czym się różnią?

Na rynku jest masa przeróżnych kart pamięci: SD/SDHC/SDXC, MicroSD/MicroSDHC/MicroSDXC, CF/CFast, XQD, CFExpress i CFExpress 2.0 (typ A, B, C), a także masa przeróżnych kart microSD. Czym się różnią? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze i dlaczego ma to duże znaczenie?

Karty SD/SDHC/SDXC

To popularny rodzaj kart pamięci, który jest obsługiwany przez większość aparatów. Karty SD są nieduże i lekkie, więc idealnie nadają się do podróżowania. W porównaniu do innych rodzajów, szczególnie tych najnowszych, są też stosunkowo przystępne cenowo. Występują w wielu różnych pojemnościach, nawet bardzo dużych jak 128 czy 256 GB. Brzmi jak idealne karty pamięci do aparatów! Niestety, karty tego typu mają swoje ograniczenia.

Największa z nich jest stosunkowo krótka żywotność kart SD. Przeciętne karty pamięci tego typu, przy częstym używaniu, wytrzymują 3-4 lata. Popularne awarie to pęknięcia, złamania osłon styków czy uszkodzenia przełącznik blokady zapis. Takie dolegliwości doskwierają w szczególności tanim kartom pamięci o niskiej jakości. Nośniki z wyższej półki są już dużo bardziej wytrzymałe, oferując odporność na kurz, wilgoć, wstrząsy czy skrajne temperatury. Zastanawiając się zatem którą kartę pamięci wybrać, warto rozważyć zakup karty o wysokiej jakości wykonania, z długą gwarancją.

Jaką kartę pamięci wybrać?
Karty pamięci Angelbird są odporne na kurz, wilgoć, wstrząsy oraz skrajne temperatury i mają 3 lata gwarancji. Do tego producent oferuje darmowe odzyskiwanie danych w razie awarii.

Czym różnią się od siebie karty SD/SDHC/SDXC? Wszystkie mają identyczną formę. Karty SD są najstarsze o obecnie rzadko spotykane, ponieważ ich maksymalna pojemność to zaledwie 2 GB pamięci. Karty SDHC (high capacity) mogą przechowywać do 32 GB danych, a karty SDXC (extended capacity) do 2 terabajtów (2000 GB).

Z perspektywy osób nagrywających wideo, istotny jest jeszcze jeden szczegół. Karty SDHC zapisują dane w systemie plików FAT32, dlatego ich maksymalna pojemność wynosi 32 GB. Ten system ogranicza także wielkość pojedynczego pliku do 4 GB. W praktyce zatem, jeśli nagrywamy dłuższe materiały wideo, będą one dzielone na 4-gigabajtowe pliki. Karty SDXC korzystają z systemu plików exFAT, który nie ma takiego limitu i pozwala na zapisywanie pojedynczego nagrania ograniczonego jedynie pojemnością samej karty.

Karta pamięci Angelbird AV PRO SD MK2 128GB V90

Karta pamięci Angelbird AV PRO SD MK2 128GB V90

Sprawdź cenę
Fotoforma

Karty MicroSD / MicroSDHC / MicroSDXC

Najmniejsze karty pamięci, które są często stosowane nie tylko w smartfonach, ale też kamerach sportowych czy dronach, gdzie świetnie się sprawdzają i są niezawodne. Wyróżniają się malutkimi rozmiarami, piórkową wagą, ale też dobrym stosunkiem ceny do pojemności.

Jaką kartę pamięci wybrać?
Karty pamięci microSD są małe, lekkie i mają dobry stosunek pojemności do ceny.

Minusy? Są tak małe, że łatwo je zgubić. Żaden współczesny aparat fotograficzny nie ma gniazd tego typu, więc żeby wykorzystywać je w aparatach, trzeba sięgać po adapter microSD – SD. Praktyka pokazuje, że nie jest najlepsze rozwiązanie. Dla bezpieczeństwa zawsze najlepiej korzystać z natywnego formatu karty pamięci danego urządzenia. Karty microSD stosowane w aparatach przez adapter, niestety częściej ulegają awariom. Co gorsza, późniejsze odzyskanie danych z nośników tego typu, jest dużo trudniejsze, bardziej kosztowne, a czasami wręcz niemożliwe.

Karta pamięci Angelbird AV PRO microSD 256 GB V60

Karta pamięci Angelbird AV PRO microSD 256 GB V60

Sprawdź cenę
Fotoforma

Karty Compact Flash (CF / CFast)

Karty pamięci typu Compact Flash (CF / CFast) kiedyś były bardzo popularne, ale obecnie powoli odchodzą w niepamięć. Są używane wyłącznie w starszych lustrzankach, głównie zaawansowanych modelach.

Nośniki tego typu mają sporo zalet: są wytrzymałe i niezawodne przez lata. Mają większe rozmiary i wagę od kart SD, ale nadal pozostają dosyć kompaktowe i lekkie, gwarantując przy tym dużą wytrzymałość, oraz wysokie pojemności.

Jaką kartę pamięci wybrać?

Klasyczne karty CF niestety nieco ustępują innym współczesnym rodzajom kart pamięci pod względem szybkości odczytu i zapisu danych. Wielu fotografów nie przepadało za tym formatem, ponieważ dosyć łatwo można uszkodzić sloty na karty CF w aparacie. Wygięcie się lub ułamanie delikatnych pręcików to częsta i niestety dosyć kosztowana awaria.

Nowsze modele aparatów oraz kamer korzystają już z formatu kart CFast / CFast 2.0, które mają identyczne rozmiary i format, co karty CF, ale oferują dużo wyższe szybkości sięgające nawet 560 MB/s.

Karta pamięci Angelbird 512 GB AV Pro CF CFast 2.0

Karta pamięci Angelbird 512 GB AV Pro CF CFast 2.0

Sprawdź cenę
Fotoforma

Karty CFExpress

Łączą wszystko, co najlepsze z kart SD i CF. Są niewiele większe od kart SD, ale mają wytrzymałość jak w kartach CF. Do tego oferują niezwykłe prędkości sięgające nawet do 4000 MB/s.

Karty CFExpress doczekały się już drugiego wcielenia pod nazwą CFExpress 2.0. Druga generacja nowych kart pamięci występuję w trzech wersjach: A, B i C. Każdy z rodzajów ma nieco inny rozmiar oraz wagę, oraz maksymalną prędkość. Wszystkie wykorzystają interfejs PCIe3 i protokoły NVM Express. Prędkość kart CFExpress 2.0 typu C dochodzi do 4000 MB/s. Mniejsze karty typu B oferują prędkość do 2000 MB/s. Najwolniejsze, chociaż wciąż bardzo szybkie, są karty CFExpress 2.0 typu A, których prędkość dochodzi do 1000 MB/s.

Jaką kartę pamięci wybrać?
Karty pamięci CFExpress typu B można wykorzystywać między innymi w takich aparatach, jak Canon EOS-1DX Mark III czy EOS R5.

CFExpress 2.0 to nowy format, zatem ceny kart tego typu nie należą do niskich. W zamian jednak otrzymujemy bezkompromisowe nośniki danych, które są w stanie nadążyć za najnowszymi, szybkimi aparatami o wysokiej rozdzielczości, jak Sony A1 czy kamerami 8K.

Karta pamięci Angelbird AV PRO CFexpress 256GB 1 PACK

Karta pamięci Angelbird AV PRO CFexpress 256GB 1 PACK

Sprawdź cenę
Fotoforma

Karty XQD

Na rynku wciąż można znaleźć garstkę kart pamięci oznaczonych symbolem XQD, czyli w pewym sensie protoplastę kart CFExpress typu B, z którymi format ten jest kompatybilny. Nośniki te są obsługiwane wyłączenie przez niektóre aparaty Nikona oraz kilka kamer Sony i zapewne z czasem przestaną być wykorzystywane.

Karta pamięci Sony XQD G 32GB

Karta pamięci Sony XQD G 32GB

Sprawdź cenę
Fotoforma

Co oznaczają skróty na kartach pamięci?

Zrozumienie różnic pomiędzy poszczególnymi rodzajami kart pamięci to dopiero początek. Teraz czas na odkodowanie ich przeróżnych symboli, chętnie stosowanych przez producentów bezpośrednio na samych kartach pamięci. Sprawdź, co oznaczają poszczególne skróty.

Jaką kartę pamięci wybrać?

UHS – klasa prędkości magistrali

Prędkość, a dokładniej to klasa prędkości magistrali. W praktyce oznacza to, z jaką maksymalną prędkością możemy zapisywać dane na karcie. Warto zwrócić uwagę, że mowa tu o maksymalnych wartościach danej klasy. Rzeczywisty transfer może być zatem niższy.

Klasa UHS obecnie dzieli się na trzy rodzaje o różnej maksymalnej prędkości, z czego trzeci nie jest jeszcze wykorzystywany przez producentów.

  • UHS-I – do 104 MB/s
  • UHS-II – do 312 MB/s
  • UHS-III – do 624 MB/s

Klasa UHS karty pamięci to w praktyce jeden z najważniejszych parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze karty pamięci. Zbyt wolna karta sprawi, że aparat szybko się zapychać, czyli zbyt wolno zwalniać bufor.

U1 / U3 – minimalna gwarantowana prędkość zapisu

Oznaczenie U1/U3 przedstawia minimalną gwarantowaną prędkość zapisu danych na danej karcie. Obecnie większość kart to U3. Karty z parametrem U1 w większości wypadków będą zbyt wolne, aby zapewnić płynne działania z nowymi sprzętami. Klasa U dzieli się na dwie kategorie:

  • U1 – do 10 MB/s
  • U3 – do 30 MB/s

Numery w kółku – minimalna gwarantowana prędkość zapisu starszego typu

Starszy system oznaczania minimalnej gwarantowanej prędkości zapisu na kartach pamięci. Najwyższy parametr C10 ma prędkość 10 MB/s, czyli tyle, co karty klasy U1. W praktyce zatem każda współczesne karta pamięci spełnia parametr C10.

MB/s – maksymalna prędkość odczytu danych

Prędkość odczytu danych z karty pamięci wyrażany zazwyczaj w MB/s. Ten parametr jest oczywiście istotny, bo wskazuje, jak szybko zdjęcia czy filmy mogą być odczytywane i zgrywane przez czytnik. Zazwyczaj jednak jest to mniej istotne, niż prędkość zapisu na karcie, która może decydować o wydajności sprzętu.

V – klasa prędkości zapisu wideo

Parametr V (np. V6 / V10 / V30 / V60 / V90) oznacza minimalną gwarantowaną prędkość zapisu na karcie pamięci dla plików wideo. Cyfra przy literze V wyraża wartość MB/s, np. V10 to 10 MB/s. W przypadku nagrywania wideo warto wiedzieć, czy dana karta da sobie radę za zapisem materiału o odpowiednim bitrate, który z kolei jest wyrażany w Mb/s. 1 MB/s to 8 Mb/s, zatem:

  • V6 – 48 Mb/s
  • V10 – 80 Mb/s
  • V30 – 240 Mb/s
  • V60 – 480 Mb/s
  • V90 – 720 Mb/s

Karta pamięci klasy V60 powinna sobie poradzić z nagrywaniem wideo 4K w większości współczesnych aparatów na rynku.

GB – pojemność karty pamięci

To chyba najprostszy parametr widoczny na każdej karcie pamięci. GB to po prostu gigabajty, czyli pojemność nośnika.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze kart pamięci?

Wysokiej jakości karty pamięci powinny być odporne na wstrząsy, pył, wodę i temperaturę, dzięki czemu będą w stanie dużo więcej przetrwać.

Wiarygodny producent powinien wyraźnie podawać dane dotyczące maksymalnej i minimalnej prędkości zapisu, jak i odczytu danych z nośników. Karty niższej jakości mogą się chwalić niezłymi prędkościami odczytu, ale dużo słabszymi parametrami zapisu. Produkty dobrej jakości oferują wysokie prędkości zapisu i odczytu, które są bliskie maksymalnych wartości w danej klasie.

Jaką kartę pamięci wybrać?

Istotnym parametrem jest również okres gwarancji. Standardowo jest to zaledwie 1 rok, ale np. firma Angelbird oferuje aż 3 lata gwarancji. Do tego, gdybyśmy jednak utracili dane z karty tej marki, producent oferuje bezpłatną usługę odzyskiwania danych.

Które karty pamięci wybrać? Wysokiej jakości i o odpowiedniej prędkości

Błąd zapisu, czarny ekran, czy ułamana część karty pamięci to koszmar wielu fotografów. Koszmar, którego można sobie oszczędzić, wybierając wysokiej jakości karty pamięci. Nośniki kiepskiej jakości mogą szybciej się zniszczyć lub zgłaszać różne błędy.

Przed wyborem odpowiedniej karty pamięci, warto także dokładnie zapoznać się, jakie są minimalne wymagania dotyczące prędkości ma nasz aparat czy kamera. Kupując nawet drogą kartę o wysokiej pojemności, ale zbyt wolną, możemy mocno ograniczyć możliwości swojego sprzętu. Z drugiej strony, nie ma potrzeby przepłacać za kartę, która spełnia dużo wyższe normy, niż maksymalne możliwości zapisu naszego aparatu.

Jaką kartę pamięci wybrać?

O jakiej pojemności karty wybrać? Wiele zależy od indywidualnych potrzeb. Twórca z aparatem o rozdzielczości 16 czy 24 Mpix, czy nagrywający wideo głównie w Full HD, zapewne zadowoli się kartami o pojemności 32 czy 64 GB. Jeśli jednak posiadamy aparat z matrycą o wysokiej rozdzielczości 50 czy nawet 100 Mpix, czy nagrywamy wideo w 4K, czy 8K, to mniejsze karty szybko się zapełnią. Wtedy warto sięgnąć po nośniki o pojemności 128,256 czy więcej GB.

CZYTAJ TAKŻE: Canon EOS R3 – test na meczu okiem fotografa sportu

Niektórzy wolą korzystać z kilku zestawów mniejszych kart pamięci, aby w razie awarii, nie stracić całego materiału zapisanego na jednej karcie o większej pojemności. Takie podejście ma sens, jeśli korzystamy z aparatu o jednym slocie kart pamięci. Obecnie coraz więcej modeli, szczególnie tych bardziej zaawansowanych, jest wyposażona w dwa sloty. Wtedy warto zapisywać dane równocześnie na dwóch kartach, aby mieć backup. W takiej sytuacji ryzyko utraty materiału z dwóch kart jest minimalne. Można śmiało sięgnąć po dwie jednakowe karty pamięci o wysokiej pojemności.

Nie warto oszczędzać na kartach pamięci

To od kart pamięci zależy nie tylko bezpieczeństwo naszych zdjęć i filmów, ale także szybkość i komfort pracy.

Czytnik kart Angelbird SD Dual Card Reader

Czytnik kart Angelbird SD Dual Card Reader

Sprawdź cenę
Fotoforma

Krzysztof Basel

Dziennikarz, fotograf, twórca wideo z ponad 15-letnim stażem. Szef działu wideo w Spider's Web. Fan nowych technologii i nowych smaków z całego świata. Od lat związany z mediami foto i tech oraz branżą e-commerce. Przez niemal dekadę prowadził największy polski serwis o fotografii Fotoblogia.pl (Wirtualna Polska). Publikował w „Szerokim Kadrze", Digital Camera Polska, czy fotopolis.pl. Pracował też dla takich marek, jak Amazon, Allegro, Ceneo, Netguru, Divante czy TotalMoney.pl. Ceni szczery fotoreportaż, architektoniczny minimalizm, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie, ale i intrygujące ujęcia z drona, dzięki którym odkrywa otaczający świat na nowo.

Więcej w kategorii: Poradniki

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Poradniki

Złota i niebieska godzina w fotografii. Czy to najlepszy czas na zdjęcia?

Poradniki

Zasilanie przy filmowaniu. Jak się za to zabrać?

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco