Inspiracje

Dwa konkursy z okazji Festiwalu Fotoforma. Do wygrania aparaty Canon i Sony

Krzysztof Basel / 11.08.2023

Wystartowały dwa konkursy — fotograficzny i filmowy — organizowane przy okazji Festiwalu Fotoforma, który odbędzie się w dniach 12 i 13 października 2023 r. na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie. Pula nagród w konkursach to aż 25 tys. zł.

Zgłoszenia prac do konkursów przyjmowane są do 15 września. Laureatów konkursów poznamy 12 października, podczas Festiwalu Fotoforma, a zwycięskie prace zostaną wystawione na terenie festiwalu, w Strefie Chillout. Łączna pula nagród to aż 25 000 zł. Partnerami są firmy Canon i Sony, a sponsorami Manfrotto, Lowepro, Marumi i Patona. Oto garść szczegółów na temat konkursów.

Pokaż niezwykłość miasta!

Na pasjonatów fotografii, czeka wyzwanie pod tytułem „Niezwykła zwyczajność — miasto”. Uczestnicy mają uchwycić dobrze znane miejsce w mieście, w niecodzienny, niezwykły sposób. To może być miejska architektura, ale również ludzie czy zwierzęta z miastem w tle. Zdjęcia będzie oceniać jury w składzie:

O co chodzi w praktyce w zadaniu konkursowym? Wystarczy popatrzeć na twórczość jurora konkursu Alka Małachowskiego. „Hashtagalek” słynie z umiejętności sfotografowania miejskiej architektury w niezwykły sposób, wykorzystując symetrie, linie, detale, nietypowe perspektywy. Fotografia miejska, architektoniczna, to dobry trop, ale nie jedyny.

Fot. Aleksander Małachowski „Hashtagalek”

Miasto to nie tylko budynki — to także, a może przede wszystkim, ludzie. „Niezwykła zwyczajność — miasto” to także fotografia uliczna z ludźmi, zwierzętami, miastem w tle. Tak jak wyjątkowi ludzie mogą odmienić nasze życie, tak też ludzie mogę odmienić nasze zdjęcia, sprawiając, że zwykłe, codzienne miejsca, nabiorą niezwykłego charakteru.

Temat jest szeroki, a w dodatku możecie wysyłać zarówno zdjęcia z miejsc, gdzie mieszkacie, jak i ze swoich podróży. Ważne, aby pokazać znane miejsca w nieznany sposób. W sieci można znaleźć całą masę zdjęć pięknych, dobrze znanych miejsc w miastach, ale większość z nich jest bardzo podobna. Są nawet całe listy i mapy tzw. „Instaspotów”. Postarajcie się pokazać te miejsca z zupełnie innej perspektywy. Im miejsce będzie bardziej popularne, tym trudniej, ale też, tym bardziej jury może to docenić.

Autorzy najlepszych 10 zdjęć otrzymają następujące nagrody:

 • I miejsce – Aparat Canon EOS R50 + RF-S 18-45 IS STM Creator Kit oraz obiektyw RF 50mm F/1.8 STM
 • II miejsce – Aparat Canon PowerShot V10 Vlogger Kit
 • III miejsce – Statyw Manfrotto 290XTC3 z głowicą Manfrotto MH804-3W
 • IV miejsce – Drukarka Canon PIXMA G640 MegaTank
 • V miejsce – Plecak Manfrotto Pro-Light II Backloader S
 • VI miejsce – Zestaw: filtr Marumi Exus Lens Protect + filtr Marumi Exus Circular Polarised (dowolne średnice) + Powerbank Patona Pocket4C
 • VII miejsce – Plecak Manfrotto Advanced III Gear + Powerbank Patona Pocket4C
 • VIII miejsce – Zestaw: filtr Marumi Lens Protector DHG Super + filtr Marumi Super DHG Circular Polarised (dowolne średnice) + Powerbank Patona Pocket4C
 • IX miejsce – Zestaw: filtr Marumi Lens Protector DHG + filtr Marumi Circular Polarised DHG (dowolne średnice) + Powerbank Patona Pocket4C
 • X miejsce – Chris Niedenthal – Zawód Fotograf – książka z autografem autora + Powerbank Patona Pocket4c

Więcej informacji o konkursie, w tym formularz zgłoszeniowy oraz regulamin, znajdziecie na jego stronie: https://www.festiwalfotoforma.pl/?p=konkurs-fotograficzny.

Minuta z życia na filmie

Z kolei miłośnicy filmowania, mogą wziąć udział w konkursie, którego hasło brzmi „Minuta z życia”. Chodzi w nim o to, aby w jednominutowym materiale, pokazać swoje życie w pigułce.

Wasze prace oceniać będzie profesjonalne jury w składzie:

W tytułowym zadaniu chodzi o to, aby pokazać jedną minutę z twojego życia w kreatywny, interesujący i autorski sposób. Co to oznacza w praktyce?

To może być zestawienie ważnych chwil z twojego całego życia, prawdziwa minuta ukazująca codzienne życie, ale równie dobrze, możesz też zmontować interesujące momenty z ostatniej podróży, koncertu, pokazać swoją pasję, co lub kogo kochasz. Ważne, aby po jego obejrzeniu, jury i inni odbiorcy, mieli poczucie, że w tak krótkim materiale, była historia, indywidualne opowiadanie, charakter twórcy. W 60 sekund masz pokazać, co jest twoje, kim jesteś, jakie jest twoje życie: jako reprezentatywny wycinek lub kompilacja.

W ocenie zgłoszonych prac jury będzie brać pod uwagę nie tylko „storytelling”, czyli sztukę opowiadania historii, ale również aspekty techniczne materiału, świeże spojrzenie na montaż, dopracowane kolory czy dobrze dobraną muzykę, efekty dźwiękowe oraz treść mówioną/czytaną, jeśli zdecydujesz się na jej zastosowanie. Tempo materiału, jego charakter, styl są indywidualne, ale ważne, aby były spójne historią.

Autorzy najlepszych 10 filmów otrzymają następujące nagrody:

 • I miejsce – Aparat Sony ZV-E10 + obiektyw E PZ 18-105 mm F4 G OSS + uchwyt GP-VPT2BT
 • II miejsce – Plecak Manfrotto Pro Light Cinematic Expand + karta pamięci Sony SDXC 128GB SF-G Tough
 • III miejsce – Karta pamięci Sony SDXC 128GB SF-G Tough + Powerbank Patona Pocket4C
 • IV miejsce – Statyw Manfrotto MT290XTA3 z głowicą 128RC
 • V miejsce – Torba Lowepro Nova 180 AW II Black
 • VI miejsce – Etui Lowepro GearUp Memory Wallet 20 Dark Grey
 • VII miejsce – Powerbank Patona Pocket4C
 • VIII miejsce – Powerbank Patona Pocket4C
 • IX miejsce – Powerbank Patona Pocket4C
 • X miejsce – Powerbank Patona Pocket4C

Więcej informacji o konkursie, w tym formularz zgłoszeniowy oraz regulamin, znajdziecie na jego stronie: https://festiwalfotoforma.pl/?p=konkurs-filmowy

Konkursy to część Festiwalu Fotoforma

Festiwal Fotoforma to wielkie święto pasjonatów fotografowania i filmowania. Festiwal odbędzie się w dniach 12-13 października 2023 r. na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie. To będą dwa dni inspiracji i edukacji, nowinek sprzętowych, spotkań z Mistrzami oraz pasjonatami z całej Polski.

Bilet wstępu na Festiwal kosztuje 39 zł za dwa dni. W cenie jest wstęp na wszystkie wykłady (ponad 70 do wyboru) oraz parking wokół stadionu. Nie zabraknie też bezpłatnej wypożyczalni sprzętu oraz specjalnych ofert promocyjnych na zakup sprzętu w festiwalowej cenie. Zaplanowane są również warsztaty Masterclass (płatne dodatkowo).

Bilety można kupować na stronie Festiwalu: www.festiwalfotoforma.pl.

Krzysztof Basel

Dziennikarz, fotograf, twórca wideo z ponad 15-letnim stażem. Szef działu wideo w Spider's Web. Fan nowych technologii i nowych smaków z całego świata. Od lat związany z mediami foto i tech oraz branżą e-commerce. Przez niemal dekadę prowadził największy polski serwis o fotografii Fotoblogia.pl (Wirtualna Polska). Publikował w „Szerokim Kadrze", Digital Camera Polska, czy fotopolis.pl. Pracował też dla takich marek, jak Amazon, Allegro, Ceneo, Netguru, Divante czy TotalMoney.pl. Ceni szczery fotoreportaż, architektoniczny minimalizm, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie, ale i intrygujące ujęcia z drona, dzięki którym odkrywa otaczający świat na nowo.

Więcej w kategorii: Inspiracje

Inspiracje

Zwycięskie filmy konkursu „Minuta z życia”

Inspiracje

Witamy na fotoforma.pl/blog — nowym blogu dla twórców foto i wideo

Oto nowy blog dla twórców foto i wideo

Poradniki

Weekendowy City Break z aparatem. Co zrobić, aby przywieźć dobre zdjęcia?

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco