Poradniki

Jak działa cashback? Jak z niego skorzystać?

Krzysztof Basel / 02.05.2023

Cashback pozwala wiele zaoszczędzić na zakupie sprzętu foto i wideo. Jak z niego skorzystać? To bardzo proste i korzystne. Co to jest cashback?

Przez wielu cashback jest kojarzony z usługą umożliwiającą wypłatę gotówki podczas płacenia kartą płatniczą podczas zakupów. To praktyczne, całkiem popularne rozwiązanie, dostępne w kartach Visa i Mastercard.

Jaki obiektyw do vlogowania? Canon RF 24-105 mm f/4L IS USM

Cashback jest jednak także używany jako określenie formy promocji w branży technologicznej czy foto i wideo. Promocji, która w pewnym sensie nawiązuje do pierwotnego znaczenia. W jaki sposób? Wystarczy spojrzeć na znaczenie słów „cash” oraz „back” w języku angielskim, skąd została zaczerpnięta nazwa opisywanej tu promocji. Pierwsze słowo znaczy „gotówka”, a drugi „zwrot”. Razem znaczą nic innego jak „zwrot gotówki”.

ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego przy wyborze aparatu, nie warto kierować się wyłącznie ceną?

Jak działa cashback w branży foto i wideo?

Akcje promocyjne cashback są bardzo proste, ale niezwykle korzystne. Wystarczy kupić produktu lub produkty objęte akcją cashback w czasie trwania promocji, a następnie wypełnić odpowiedni formularz zwrotu i wysłać do organizatora akcji. Wraz z formularzem trzeba także przesłać dowód zakupu lub jego kopię czy numer seryjny sprzętu. Różne firmy mają nieco inne wymagania w tej kwestii. Później wystarczy już tylko czekać na zwrot określonej kwoty i cieszyć się sprzętem zakupionym w korzystnej cenie. Wielkość kwoty zwrotu jest ściśle określona przez organizatora promocji i zazwyczaj zależy od ceny sprzętu. Im wyższa, tym więcej otrzymamy zwrotu.

Co jeszcze warto wiedzieć o akcjach cashback?

Akcje cashback są organizowane od czasu do czasu, zazwyczaj nie trwają cały rok. Jeśli szykujemy się z zamiarem zakupu sprzętu, to warto sprawdzić, do kiedy obowiązuje dana promocja, aby się nie skończyła, zanim złożymy swoje zamówienie. Zazwyczaj akcje cashback trwają kilka tygodni lub nawet miesięcy. Z drugiej strony, zdarza się, że sprzęty objęte promocją szybko się kończą.

Poza tym, akcje cashback są ogólnie skierowane do konsumentów, a nie firm czy odsprzedawców. Jeśli chcesz kupić sprzęt, wziąć udział w promocji i uzyskać fakturę VAT na swoją firmę, to warto dowiedzieć się wcześniej, czy dana promocja przewiduje taką możliwość.

Czym różni się cashback od zwykłej promocji i dlaczego warto z niego korzystać?

W przypadku zwykłej promocji cena produktu jest obniżana w momencie już na starcie. Oznacza to, że klient płaci mniej w momencie zakupu.

W przypadku promocji typu cashback płacimy normalną stawkę za sprzęt, ale za jakiś czas otrzymujemy zwrot części z zapłaconej kwoty. Na zwrot pieniędzy trzeba chwilę poczekać, ale warto: promocję typu zwrot gotówki pozwalają zaoszczędzić dużo więcej, niż w przypadku zwykłej obniżki ceny.

Dlaczego przy wyborze aparatu, nie warto kierować się wyłącznie ceną?

Często promocje cashback można łączyć z innymi akcjami. W ten sposób kupując np. aparat fotograficzny z obiektywem, otrzymamy zwrot gotówki za oba przedmioty. W ramach promocji sklepy mogą oferować także zniżki na akcesoria jak statywy czy plecaki, vouchery do wykorzystania w sklepie, darmowe szkolenia, czy bezpłatną dostawę.

Gdzie skorzystać z promocji cashback?

Z promocji typu cashback można korzystać wyłączeniu autoryzowanych sprzedawców sprzętu fotograficznego i wideo, takich jak Fotoforma. Kupując sprzęt w takich miejscach, zyskujemy nie tylko wsparcie i doradztwo sprzedawców. Możemy być spokojni o oryginalności produktów, ich pochodzenie z polskiej dystrybucji, oraz gwarancję i ew. realizacje bezpłatnych napraw w lokalnym serwisie. O polskim menu nie wspominając. Nieautoryzowani sprzedawcy nie mają dostępu do takich akcji.

Krzysztof Basel

Dziennikarz, fotograf, twórca wideo z ponad 15-letnim stażem. Szef działu wideo w Spider's Web. Fan nowych technologii i nowych smaków z całego świata. Od lat związany z mediami foto i tech oraz branżą e-commerce. Przez niemal dekadę prowadził największy polski serwis o fotografii Fotoblogia.pl (Wirtualna Polska). Publikował w „Szerokim Kadrze", Digital Camera Polska, czy fotopolis.pl. Pracował też dla takich marek, jak Amazon, Allegro, Ceneo, Netguru, Divante czy TotalMoney.pl. Ceni szczery fotoreportaż, architektoniczny minimalizm, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie, ale i intrygujące ujęcia z drona, dzięki którym odkrywa otaczający świat na nowo.

Więcej w kategorii: Poradniki

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Poradniki

Złota i niebieska godzina w fotografii. Czy to najlepszy czas na zdjęcia?

Poradniki

Zasilanie przy filmowaniu. Jak się za to zabrać?

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco