Bez kategorii

Jak przeżyć z aparatem na Arktyce? Marcin Dobas / Fotoformaty #6

Krzysztof Basel / 01.12.2022

Jak przetrwać w najzimniejszym obszarze na Ziemi, gdzie zimą temperatury -30 st. Celsjusza są normą? I do tego jeszcze wytropić oraz fotografować dziką przyrodę w sposób, aby nie ingerować w środowisko oraz nie rozwalić sprzętu? To zdecydowanie nie jest łatwe zadanie, ale dla Marcina Dobasa, to po prostu „Another day at the office”.Grudzień zaczęliśmy mocnym, zimowym akcentem. Moim goście był Marcin Dobas, z którym rozmawiałem o życiu i fotografowaniu na Arktyce. Mój gość opowiedział mi nie tylko o swoich niezwykłych wyprawach na północ, spotkaniach ze zwierzętami, ale też największych wyzwaniach pracy współczesnego fotografia-podróżnika. Nie zabrakło wątków typowo przyrodniczych i podróżniczych, ale też typowo sprzętowych. 

Marcin Dobas — wywiad

Gdyby ktoś nie znał mojego zacnego gościa, to dodam tylko, że Marcin Dobas to fotograf National Geographic, specjalizujący się w fotografii podróżniczej, krajobrazowej, przyrodniczej oraz podwodnej. Ukończył studia na wydziale geologii i pracuje jako ratownik górski i pilot wycieczek. Członek międzynarodowego teamu fotografów Olympus Visionaries, Ambasador Eizo. Jego fotografie są publikowane w różnych miejscach Świata w magazynach, książkach i kalendarzach. W 2015 roku wraz z wydawnictwem National Geographic ukazała się książka jego autorstwa „Fotowyprawy, czyli dziewięć opowieści o fotografii”.

W plecaku Marcina Dobasa:

OM-System OM-1

OM-System OM-1

Sprawdź cenę
Fotoforma
Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 40‑150mm f/2.8 PRO

Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 40‑150mm f/2.8 PRO

Sprawdź cenę
Fotoforma
Olymus M.ZUIKO DIGITAL ED 150-400mm F4.5 TC1.25X IS PRO

Olymus M.ZUIKO DIGITAL ED 150-400mm F4.5 TC1.25X IS PRO

Sprawdź cenę
Fotoforma
 Olympus M.Zuiko Digital ED 8mm F1.8 PRO

Olympus M.Zuiko Digital ED 8mm F1.8 PRO

Sprawdź cenę
Fotoforma

Krzysztof Basel

Dziennikarz, fotograf, twórca wideo z ponad 15-letnim stażem. Szef działu wideo w Spider's Web. Fan nowych technologii i nowych smaków z całego świata. Od lat związany z mediami foto i tech oraz branżą e-commerce. Przez niemal dekadę prowadził największy polski serwis o fotografii Fotoblogia.pl (Wirtualna Polska). Publikował w „Szerokim Kadrze", Digital Camera Polska, czy fotopolis.pl. Pracował też dla takich marek, jak Amazon, Allegro, Ceneo, Netguru, Divante czy TotalMoney.pl. Ceni szczery fotoreportaż, architektoniczny minimalizm, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie, ale i intrygujące ujęcia z drona, dzięki którym odkrywa otaczający świat na nowo.

Więcej w kategorii: Bez kategorii

Bez kategorii

Sprzęty foto, na które czekamy w 2023 roku / Fotoformaty #8

Bez kategorii

Jak wejść do świata wideo? Adrian Kilar / Fotoformaty #5

Bez kategorii

Hity i kity foto 2022 roku / Fotoformaty #7

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco