Wywiady

Jak robić lepsze zdjęcia portretowe? Radzi Grzegorz Kogut

Andrzej Grudzień / 08.01.2022W ramach relacji z serii Fotoforma LIVE rozmawiałem z Grzegorzem Kogutem — fotografem ślubny, i portretowym, który chętnie dzieli się swoim zawodowym doświadczeniem z innymi twórcami na kursach online.

Grzesiek opowiada jak przygotować taką sesję portretową, jak pracować z modelem i budować emocje na zdjęciach. Jest dużo informacji o sprzęcie fotograficznym, a zwłaszcza obiektywach do portretu. Dobór odpowiedniej ogniskowej może zapewnić sukces takiej sesji lub spowodować tragiczną porażkę. Praca ze światłem — lampy czy światło naturalne? Ustawienia, blenda, kolor — jest tak dużo elementów odpowiadających za jakość i klimat zdjęcia. Będzie też o edycji zdjęć portretowych w Lightroom i Photoshop.

Fot. Grzegorz Kogut

Fot. Grzegorz Kogut

Fot. Grzegorz Kogut

Fot. Grzegorz Kogut

Grzegorz Kogut — pierwsze kroki w fotografii zaczął stawiać 18 lat temu. Jest samoukiem i wiele razy porzucał marzenie o zostaniu profesjonalistą. Fotografia jednak cały czas była w jego sercu i w 2016 roku zaczął konsekwentnie realizować swoje marzenie. Aktualnie zajmuje się fotografia ślubną i portretową. Tworzy także kursy online dla fotografów. Lubi obserwować światło i przestrzeń i brać z nich inspirację. Inspirujące dla niego są także prace znanej fotografki Annie Leibovitz.

Andrzej Grudzień

Rocznik 73, fotograf z dyplomem, który nigdy nie był potrzebny w pracy. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fotografia jest jego pasją i sposobem na życie. Od ubiegłego roku prowadzi dla słuchaczy Studium Fotografii ZPAF w Warszawie zajęcia z fotografii analogowej. Bloger, vloger, organizator licznych szkoleń i warsztatów fotograficznych. Andrzej Grudzień swój projekt artystyczny „Przewidoczni” prezentował w 2011 roku na indywidualnej wystawie w Warszawie. Od tego czasu brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą.

Więcej w kategorii: Wywiady

Fotoformaty

Zdjęcie to nie plik, ale wydruk. Fotoformaty #37

Wywiady

Zbigniew Furman: portret autorski i fotografia dzieł sztuki [wywiad]

Wywiady

Wszystko o wydrukach i odbitkach fotograficznych. Rozmawiałem z Piotrem Olekiem

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco