Poradniki

Jaką kartę pamięci do aparatu wybrać? Lexar ma wiele do zaoferowania

Krzysztof Basel / 22.12.2023

Poszukując wymarzonej karty pamięci do aparatu, nie można pominąć marki Lexar. W tym przeglądzie postaram się Wam przybliżyć ich ofertę, aby pomóc w wyborze najlepszej karty dostosowanej do indywidualnych potrzeb.

Firma Lexar jest od lat dobrze znana twórcom foto i wideo. Nie boję się napisać, że to jeden z liderów rynku, który cieszy się dużym zaufaniem. Markę Lexar w 2017 roku przejęła firma Longsys, stawiając sobie za punkt honoru, intensywny rozwój oferty nośników pamięci. Jak zapowiedzieli, tak też się stało. Nic dziwnego: Longsys jeden z najważniejszych na świecie producentów pamięci NAND. W asortymencie marki Lexar znajdziemy masę różnych rozwiązań z zakresu zapisywania danych: od różnego rodzaju kart pamięci, przez czytniki, ale też dyski SSD, czy dyski flash USB. Wszystkie te produkty są dostępne w różnych wersjach, aby zaspokoić zróżnicowane potrzeby klientów. W tym materiale skupiam się na dokładnym przeglądzie oferty kart pamięci do aparatów, kamer, czy dronów.

Lexar Diamond Series — najszybsze karty pamięci dla profesjonalistów

Lexar Diamond Series to najnowsza, a zarazem sztandarowa seria nośników pamięci tej marki. To rozwiązania dla profesjonalistów, którzy nie chcą iść na żadne kompromisty i wymagają najwyższej jakości oraz prędkości kart pamięci. Nic zatem dziwnego, że w serii Diamond, znajdziemy wyłącznie karty CFexpres, czyli produkty o najbardziej wyśrubowanej specyfikacji.

Występujące w trzech pojemnościach (128 GB, 256 GB i 512 GB) karty pamięci Lexar Diamond oferują rekordowe prędkości do 1900 MB/s w odczycie i do 1700 MB/s w zapisie. Co w tym wypadku bardzo ważne, karty serii Lexar Diamond mają także rekordową minimalną stałą prędkością zapisu rzędu 1600 MB/s. To naprawdę coś, bo na rynku jest masa kart, które obiecują ogromne transfery, a nie podają nic o minimalnej prędkości. A tak, często jest bardzo niska. Lexar gra tu w otwarte karty i nie ma się czego wstydzić! Diamentowe karty Lexara mogą się pochwalić również certyfikatem VPG 400 (Video Performance Guarantee). To ważny parametr dla twórców wideo, bowiem potwierdza on, że w przypadku nagrywania wideo minimalna prędkość zapisu nie spadnie poniżej poziomu 400 MB/s, dając spokój podczas pracy na wysokich bitrate’ach czy nawet przy wideo 8K.

Co więcej, jeśli podłączymy karty do czytnika Lexar, uzyskamy też fantastyczne transfery. Czytnik ten, jako jeden z niewielu na rynku, wspiera połączenie USB 3.2 Gen 2×2, które oferuje maksymalne transfery do 2500 MB/s. Dzięki temu jesteśmy w stanie zbudować pewny, bardzo szybko zestaw, wspierający najbardziej zaawansowane aparaty czy kamery na rynku. Transfery to jedno, ale profesjonale karty pamięci, powinny być też pancerne. Karty z serii Diamond Series takie właśnie są. Producent zadbał o wzmocnioną budowę i zwiększoną odporność. W praktyce oznacza to, że karty są odporne na uderzenia, a nawet przeciążenia rzędu 20 G, a także temperatury w zakresie od -10ºC do 70ºC. Gdyby tego było mało, karty Lexar Diamond objęte są dożywotnią gwarancją.

Lexar CFexpress Pro Diamond 128 GB

Lexar CFexpress Pro Diamond 128 GB

Sprawdź cenę
Fotoforma
Lexar CFexpress Pro Diamond 256 GB

Lexar CFexpress Pro Diamond 256 GB

Sprawdź cenę
Fotoforma
Lexar CFexpress Pro Diamond 512 GB

Lexar CFexpress Pro Diamond 512 GB

Sprawdź cenę
Fotoforma
Czytnik kart Lexar Cardreader CFexpress Type B USB 3.2 Gen 2x2

Czytnik kart Lexar Cardreader CFexpress Type B USB 3.2 Gen 2x2

Sprawdź cenę
Fotoforma

Lexar Gold — profesjonalne karty pamięci

Jeśli nie potrzebujesz aż tak wyśrubowanych parametrów kart pamięci, warto rozejrzeć się za produktami z serii Lexar Gold. To karty pamięci z wysokiej półki, które pod wieloma względami nie ustępują serii Diamond. Oferta produktów tej serii jest jednak dużo szersza, a ceny bardziej przystępne. I tak w serii Lexar Gold, znajdziemy nie tylko karty CFexpress Typu B, oraz starsze CompactFlash, ale także szybkie karty SDHC/SDXC UHS-II, microSDXC UHS-II, a nawet CFexpress Typu A.

Karty pamięci Lexar CFexpress Typu B z serii Gold, nie ustępują mocno serii Diamond pod względem prędkości (odczyt 1900 MB/s i zapis 1500 MB/s, minimalna prędkość zapisu 1300 MB/s), ale nie mają certyfikatu VPG 400. W zamian jednak mamy nieco niższe ceny, a zakres dostępnych pojemności jest dużo większy (128 GB – 2 TB). Są to zatem karty z wysokiej półki, które powinny zadowolić większość nawet wymagających twórców.

Lexar CFexpress Pro Gold Typu B

Lexar CFexpress Pro Gold Typu B

Sprawdź cenę
Fotoforma

Seria Gold to także najlepsze karty pamięci SD marki Lexar o dwóch prędkościach: 2000x i 1800x. Pierwsze z nich to nośniki najszybsze (zapis do 300 MB/s, odczyt do 260 MB/s, klasa V90), ale o pojemnościach od 32 GB do 256 GB. To karty do aparatów i kamer z najwyższej półki, które poradzą sobie ze zdjęciami o wysokich rozdzielczościach, oraz wideo do 8K.

Drugie są nieco wolniejsze (zapis do 280 MB/s, odczyt do 205 MB/s, klasa V60), ale ofert większe pojemności: od 64 GB do aż 2 TB. To dobry wybór dla osób fotografujących oraz nagrywających w 4K.

Lexar Professional 2000x SDXC UHS-II V90

Lexar Professional 2000x SDXC UHS-II V90

Sprawdź cenę
Fotoforma
Lexar Professional 1800x SDXC UHS-II V60

Lexar Professional 1800x SDXC UHS-II V60

Sprawdź cenę
Fotoforma

Z kolei karty Lexar GOLD microSDXC UHS-II sprawdzą się w dronach, kamerkach sportowych czy wymagających smartfonach. Karty dostępne w pojemnościach 128 i 256 GB, oferują prędkość odczytu do 280 MB/s i zapisu do 180 MB/s i mają 10-letnią gwarancję. Unikalnym produktem na rynku są natomiast karty Lexar CFexpress Typu A. Wszystkie karty Lexar z serii Gold są odporne na temperaturę, wstrząsy, wibracje i promieniowanie rentgenowskie.

 Lexar CFexpress Pro Gold R900/W800 (VPG400) 80GB (Type A)

Lexar CFexpress Pro Gold R900/W800 (VPG400) 80GB (Type A)

Sprawdź cenę
Fotoforma

Lexar Silver — budżetowe, ale solidne karty pamięci

Kiedy mamy mniejszy budżet, albo nasz sprzęt nie jest aż tak wymagający, jeśli chodzi o prędkości, rozdzielczości czy bitrate, dobrym wyborem będą karty pamięci z serii Lexar Silver. Podobnie jak w serii Gold, znajdziemy tu cały przekrój różnych formatów kart pamięci: od popularnych SDXC UHS-II i microSDXC UHS-I, przez CFexpres Typu B i A, po klasyczne CompactFlash. Główną różnicą w porównaniu do serii Gold, są tu prędkości zapisu, brak uszczelnień, oraz 10-letnia gwarancja zamiast dożywotniej, a co za tym idzie, niższe ceny.

Przykładowo, karty Lexar Professional SILVER PRO SDXC UHS-II oferują odczyt na poziomie do 280 MB/s, a zapis do 160 MB/s (klasa V60). To wciąż bardzo dobre parametry, które powinny zaspokoić potrzeby spore grupy aparatów, zarówno w trybie zdjęć jak i wideo 4K. Jeśli interesują nas karty pamięci Lexar CFexpres Typu B, to oferują one odczyt do 1750 MB/s i zapis 1300 MB/s. Nadal to bardzo dobra specyfikacja za bardzo rozsądną cenę.

Lexar CFexpress Pro Silver Serie R1750/W1300 128GB

Lexar CFexpress Pro Silver Serie R1750/W1300 128GB

Sprawdź cenę
Fotoforma
Lexar Pro 1066x microSDHC/microSDXC UHS-I R160/W120 128GB

Lexar Pro 1066x microSDHC/microSDXC UHS-I R160/W120 128GB

Sprawdź cenę
Fotoforma
Lexar SD 64GB 1667x (250MB/s)

Lexar SD 64GB 1667x (250MB/s)

Sprawdź cenę
Fotoforma

Lexar Blue — idealne dla starszych aparatów

W szerokiej ofercie kart pamięci marki Lexar są też nośniki, które świetnie sprawdzą się wraz ze starszymi aparatami o mniejszych wymaganiach. Mowa tu o kartach z serii Lexar Blue, które zachowują wysoką jakość wykonania, ale są dużo wolniejsze od nośników wyższych serii, mają niższe pojemności. Niebieskim kolorem, oznaczone są wyłącznie karty pamięci w formatach SD i microSD. Ich ceny zaczynają się od 40 zł, więc są świetnym wyborem do starszych aparatów.

Karty pamięci Lexar SDHC x800

Karty pamięci Lexar SDHC x800

Sprawdź cenę
Fotoforma
Karta pamięci Lexar 633X microSDHC/SDXC

Karta pamięci Lexar 633X microSDHC/SDXC

Sprawdź cenę
Fotoforma

Krzysztof Basel

Dziennikarz, fotograf, twórca wideo z ponad 15-letnim stażem. Szef działu wideo w Spider's Web. Fan nowych technologii i nowych smaków z całego świata. Od lat związany z mediami foto i tech oraz branżą e-commerce. Przez niemal dekadę prowadził największy polski serwis o fotografii Fotoblogia.pl (Wirtualna Polska). Publikował w „Szerokim Kadrze", Digital Camera Polska, czy fotopolis.pl. Pracował też dla takich marek, jak Amazon, Allegro, Ceneo, Netguru, Divante czy TotalMoney.pl. Ceni szczery fotoreportaż, architektoniczny minimalizm, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie, ale i intrygujące ujęcia z drona, dzięki którym odkrywa otaczający świat na nowo.

Więcej w kategorii: Poradniki

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Poradniki

Złota i niebieska godzina w fotografii. Czy to najlepszy czas na zdjęcia?

Poradniki

Zasilanie przy filmowaniu. Jak się za to zabrać?

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco