Fotografowanie nocnego nieba bardzo długo kojarzyło się ze skomplikowanym, profesjonalnym sprzętem obsługiwanym przez astronomów. Każdy pewnie widział zdjęcia z kosmicznego teleskopu Hubble’a, pobudzały one naszą wyobraźnię przez lata. Na szczęście obecnie dzięki postępowi w fotografii cyfrowej piękne zdjęcia rozgwieżdżonego nieba, naszej galaktyki, a nawet delikatnych obiektów głębokiego nieba stały się osiągalne dla każdego. W tym poradniku radzę jak fotografować nocne niebo, ale żeby to robić dobrze, warto też wiedzieć, jaki obiektyw wybrać do astrofotografii krajobrazowej.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Jaki aparat do nagrywania wideo wybrać?
Jak fotografować nocne niebo?
Oczywiście nie uda nam się tego osiągnąć bez odrobiny wiedzy z zakresu fotografii i odpowiedniego sprzętu. W tym poradniku skupimy się na obiektywach, które moim zdaniem najlepiej sprawdzą się w astrofotografii krajobrazowej. Ale zanim przejdziemy do sprzętu, warto wspomnieć parę słów o tym, w jaki sposób fotografować nocne niebo. Pozwoli nam to też lepiej wybrać odpowiedni obiektyw do naszych potrzeb.
Czas naświetlania
Jednym z kluczowych parametrów, który powinien decydować, jest czas naświetlania. Z dala od świateł miast, w miejscach, gdzie w bezchmurne noce nawet gołym okiem możemy dostrzec na niebie jasną wstęgę drogi mlecznej, najchętniej naświetlalibyśmy jak najdłużej, aby móc zastosować jak najniższe ISO. Niestety ruch obrotowy ziemi skutecznie uniemożliwia nam takie działanie. Aby uzyskać punktowe gwiazdy na zdjęciach, stosuje się tak zwaną regułę 500: pięćset dzielimy przez ogniskową w milimetrach, co daje nam maksymalny czas naświetlania w sekundach. W zależności od rozdzielczości matrycy naszego aparatu oraz fotografowanego fragmentu nieba możemy oczywiście zmodyfikować długość ekspozycji, aby uzyskać zadowalający nas efekt. Z tego płynie pierwszy wniosek, że im mniejsza ogniskowa naszego obiektywu, tym dłużej będziemy mogli naświetlać zdjęcia gwiazd.
Czułość ISO
Ze względu na ograniczony czas naświetlania, jakim dysponujemy, często zmuszeni jesteśmy operować wysokimi czułościami ISO. Dlatego zwykle należy fotografować nocne niebo na najwyższej czułości ISO, jaką możemy komfortowo uzyskać w naszym aparacie. Zwykle jest to pomiędzy ISO 1600 a 3200.
Przysłona
Parametr na, który bezpośrednio ma wpływ sprzęt, którym dysponujemy i którego w dużej mierze będzie dotyczyć dalsza część tego zestawienia to jasność obiektywu. Im mniejszą wartość przysłony obiektyw jest w stanie nam zaoferować, tym więcej światła zarejestruje nasza matryca w danej jednostce czasu, co będzie miało ogromny wpływ na ilość szczegółów na nocnym niebie oraz na poziom szumu na naszych zdjęciach. Dlatego istotne jest, aby obiektyw nie posiadał znaczących wad optycznych nawet z maksymalnie otwartą przysłoną.
Jaki obiektyw wybrać do astrofotografii krajobrazowej?
Poszukując obiektywu do astrofotografii krajobrazowej, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka parametrów.
Ogniskowa
Ogniskowa pojawiła się już w akapicie dotyczącym czasu naświetlania, ale ma ona dużo większe znaczenie niż tylko wpływ na czas otwarcia migawki. Z jednej strony im mniejsza ogniskowa używanego przez nas obiektywu tym możemy uzyskać dłuższy czas naświetlania, ale nawet bardzo jasne obiektywy ultraszerokokątne będą miały bardzo małą powierzchnię zbierania światła. Większa powierzchnia zbierania światła daje nam podobne efekty do dłuższego czasu naświetlania, dlatego warto rozważyć to podczas wyboru nowego szkła. Ponadto wśród obiektywów o ogniskowych 35-50 mm dużo częściej występują konstrukcje bardzo jasne f/1.4, a nawet f/1.2 ze świetnie kontrolowanymi wadami optycznymi. Dlatego warto mocno rozważyć również poszukiwania w tym segmencie. Szczególnie że węższe pole widzenia często możemy zniwelować, np. tworząc panoramę z kilku kadrów.
Jasność
Jasność obiektywu, którym fotografujemy w nocy, ma ogromny wpływ na efekty na naszych zdjęciach. Zawsze najlepiej wybierać obiektywy oferujące jak najmniejszą wartość przysłony. Pozwala nam to obniżyć ISO, ale również daje możliwość lekkiego przymknięcia obiektywu w celu zredukowania wad optycznych. Najlepiej sprawdzają się obiektywy ze światłem f/1.4 lub jaśniejsze, ale jest to bardzo rzadko spotykane w obiektywach szerokokątnych i teleobiektywach dlatego spokojnie możemy działać też sprzętem oferującym f/2 lub f/2.8.
Koma
Niestety wiele jasnych obiektywów z maksymalnie otwartą przesłoną wykazuje spore wady optyczne poza centrum kadru. Podczas fotografowania nocnego nieba szczególną uwagę należy zwrócić na Komę i Astygmatyzm. W przeciwieństwie do aberracji chromatycznej, komy nie jesteśmy w stanie w łatwy sposób usunąć w postprodukcji. Sprawia ona, że gwiazdy poza centrum kadru przestają być punktowe, a zaczynają przypominać przecinki, lub komety a w ekstremalnych przypadkach motyle. Zniekształca to nie tylko gwiazdy, ale też wszelki detal na niebie znajdujący się w obszarze dotkniętym tą wadą. Dlatego najlepiej wybierać obiektywy, które trzymają takie wady optyczne w ryzach już od maksymalnie otwartej przysłony.
Poniżej przedstawiam listę moim zdaniem najlepszych obiektywów do astrofotografii krajobrazowej. Wyróżnia je zwykle duża jasność, niewielka koma i wygoda użytkowania. Oczywiście osobiście miałem styczność z ograniczoną ilością sprzętu, więc jeśli przychodzi Wam do głowy jakiś obiektyw, którego tu nie widzicie dajcie znać w komentarzach.