Poradniki

Jaki tani aparat do nagrywania filmów wybrać?

Krzysztof Basel / 02.09.2021

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie „Jaki tani aparat do nagrywania filmów wybrać” to jesteś w dobrym miejscu. W tym artykule postaram się wybrać kilka naprawdę ciekawych modeli, które sprawdzą się przy nagrywaniu filmów, ale też nie zrujnują kieszeni.

W osobnym artykule pisałem już, jakie są najlepsze aparaty do nagrywania filmów. Możliwości jest mnóstwo, ale co zrobić, kiedy nasz budżet jest ograniczony? W tym zestawieniu przedstawiam tanie aparaty do nagrywania filmów. Najdroższy z nich nie przekracza kwoty 5000 zł, ale większość oscyluje w okolicach do 3000 zł. Każdy dobrze sprawdzi się w roli aparatu do filmowania, szczególnie jako aparat na początek, czy aparat do nagrywania vlogów.

Jaki tani aparat do nagrywania filmów wybrać? Polecane modele

Jeśli szukasz konkretnej odpowiedzi na pytanie „Jaki tani aparat do nagrywania filmów wybrać”, oto konkretna lista polecanych modeli. Poniżej znajdziesz też ich opisy i wyjaśnienie, dlaczego uważam, że to dobre modele do filmowania w rozsądnym budżecie.

Sony ZV–1 – tani aparat stworzony z myślą o nagrywaniu vlogów

Sony ZV–1 to pierwszy, tani aparat tej marki stworzony przede wszystkim do nagrywania filmów, a w szczególności do vlogowania. ZV–1 jest ciekawą alternatywą dla drogiego smartfona oraz tanich aparatów na początek z wymienną optyką. Za ok. 3500 zł otrzymujemy bowiem gotowy zestaw do tworzenia treści wideo.

Sony ZV–1
Sony ZV–1 to wzór taniego aparatu do nagrywania filmów.

Sony ZV–1 to aparat kompaktowy, który został wyposażony 1-calowy sensor o rozdzielczości 20 Mpix, który współpracuje z obiektywem o ekwiwalencie ogniskowych 24-70 mm f/1.8-2.8. Z tyłu znajdziemy 3-calowy, dotykowy, ekran LCD, który odchyla się o 180 stopniu na zawiasie z boku.

Fajnym dodatkiem do twórców wideo jest duży przycisk do uruchamiania nagrywania, czy nowy przycisk C1, który przełącza przysłonę do pozycji maksymalnie otwartej, dzięki czemu tło będzie rozmyte. To pierwszy taki aparat z dużym, wysokiej jakości, wbudowanym mikrofonem u góry z osłonką przeciwwiatrową (tzw. deadcat). Ten dodatek sprawia, że uzyskujemy dobrej jakości dźwięk bez konieczności podpinania zewnętrznego mikrofonu. W trybie wideo mamy do wyboru wideo 4K 25 kl./s (60/100 Mbps) lub Full HD 100 kl./s. Nie zabrało także wszelkich filmowych dodatków, jak profile HLG, Cine, czy S-Log.

Sony ZV–1

Sony ZV–1

Sprawdź cenę
Fotoforma

Sony ZV-E10 – bezlusterkowiec do filmowania

Sony ZV-E10 to tani, ale zaawansowany aparat do nagrywania filmów. W odróżnieniu od ZV-1, mamy tu większą matryca (APS-C CMOS 24,2 Mpix) i możliwość wymiany optyki.

Sony ZV-E10
Sony ZV-E10 to wciąż tani, ale całkiem zaawansowany aparat do nagrywania filmów.

Poza tym aparat oferuje 3-calowy, odchylany ekran LCD, skuteczny system AF z 425 punkami detekcji fazy z funkcjami śledzenia obiektów, twarzy, oczu, zwierząt itp. Sony ZV-E10 pozwala na wewnętrzny zapis filmów 4K 30 kl./s (skalowany z 6K, 100 Mb/s, 8-bit) oraz Full HD z prędkością do 120 kl./s. Nie zabrakło trybów HDR i S-Log, a także złącz do podłączenia mikrofonu i słuchawek. Jest także wysokiej jakości wbudowany mikrofon z osłoną przeciwwiatrową.

Ciekawymi rozwiązaniami skrojonymi typowo pod nagrywanie filmów, są m.in. możliwość streamingu przez USB, bez konieczności korzystania z jakiegokolwiek dodatkowego oprogramowania czy rejestratora, tryb nagrywania wideo w pionie do wykorzystania w relacjach, podświetlenie ramki ekranu na czerwono w czasie nagrywania, czy też tryb automatycznego rozmywania tła jednym przyciskiem.

Sony ZV-E10

Sony ZV-E10

Sprawdź cenę
Fotoforma

Sony A6400 – klasyka, czyli tani i dobry aparat do nagrywania filmów

Nieduży korpus APS-C Sony A6400 to dobra propozycja dla osób, które rozglądają się za sprawdzonym aparatem do filmowania, vlogowania czy zdjęć w podróży. A6400 ma rozbudowane możliwości filmowe (wideo 4K, odchylany ekran, płaskie profile), ale też dobrze poradzi sobie jako klasyczny aparat fotograficzny. Jest mały, lekki, szybki, ma kapitalny AF i matrycę o rozdzielczości 24 Mpix. Możemy do niego podpinać obiektywy pełnoklatkowe Sony, które potem mogą nam posłużyć także, jeśli zdecydujemy się na przejście na droższy korpus o większym sensorze. Sony A6400 to dobry wybór, jeśli poszukujesz taniego aparat do nagrywania filmów, którym jednak chcesz także wykorzystywać do fotografowania. Aparat ten sprawdzi się dobrze w jednym i drugim. Mocno stroną A6400 jest hybrydowy system AF oparty na 425 punktach detekcji fazy i kontrastu, które pokrywają 84 proc. powierzchni kadru. Aparat jest wyposażony w sprawdzony system Real-time Eye-AF i Real-time Tracking, czyli zaawansowane algorytmy do wykrywania oka i śledzenia obiektów.

Sony A6400 ma odchylany ekran, co sprawia, że to także dobry aparat do nagrywania wlogów.
Sony A6400 ma odchylany ekran, co sprawia, że to także dobry aparat do nagrywania wlogów.

Aparat ten ma wejście dla zewnętrznego mikrofonu, funkcję focus peaking i obracany o 180° dotykowy ekran LCD o przekątnej 3-cali, który odchyla się do góry. Wielu twórców preferuje takie rozwiązanie, ponieważ w czasie nagrywania samego siebie, odbiorcy nie zauważają, kiedy patrzymy do góry, w odróżnieniu od spoglądania w bok.

W trybie wideo Sony A6400 oferuje wideo 4K 24 kl./s, gdzie obraz jest sczytywany z powierzchni całej matrycy, 4K 30 kl./s z cropem 1,2x lub Full HD do 120 kl./s. Tradycyjnie dla aparatów Sony, nie zabrakło takich funkcji filmowych, jak S-Log, HLG czy focus peaking. Uszczelniony, nieduży korpus przypomina inne modele tej serii. Jego waga wynosi zaledwie 403 g (z akumulatorem i kartą pamięci), a wymiary to 120 x 66,9 x 59,7 mm. Widać wyraźnie, że to podręczny, zgrabny model.

Sony A6400

Sony A6400

Sprawdź cenę
Fotoforma

Fujifilm X-S10 – piękny i tani aparat do nagrywania filmów

Czarnym, ale bardzo stylowym koniem w zestawieniu tanich aparatów do nagrywania filmów, jest Fujifilm X-S10. Model ten nie tylko pięknie wygląda, ale oferuje ogromne możliwości, zarówno pod względem nagrywania wideo jak i fotografii.

Fujifilm X-S10 test
Fujifilm X-S10

W pięknym, ale i dopracowanym pod względem ergonomii korpusie, kryje się matryca X-Trans CMOS 4 o rozdzielczości 26,1 megapiksela w formacie APS-C, która współpracuje z procesorem obrazu X-Processor 4. To zestaw, który został żywcem wzięty ze sztandarowego Fujifilm X-T4, czyli jednego z najlepszych aparatów do nagrywania filmów na rynku. O połowę tańszy Fujifilm X-S10, nie ustępuje mu pod wieloma względami, w tym jakości obrazu wideo.

Fujifilm X-S10 oferuje nagrywanie wideo 4K 30 kl./s 4:2:0 200Mbps/100Mbps 8-bit na kartę SD oraz przesyłanie 10-bitowego materiału 4K 30 kl./s 4:2:2 przez port HDMI. Do tego mamy Full HD przy 240 kl./s (200Mbps, nagrywanie do ok. 6 min), co oznacza, że nagrany materiał, można spowolnić nawet 10-krotnie. Przy Full HD mamy także 60 kl./s 200Mbps.

W trybie filmowania Fujifilm X-S10 został wyposażony DIS, czyli tryb cyfrowej stabilizacji obrazu. Ma on skutecznie wspierać system IBIS matrycy i kompensować utratę jakości powodowaną przez drgania aparatu, nawet te powstałe podczas chodzenia z aparatem w dłoni. Jeśli dołożymy do tego 3-calowy, odchylany o 180 stopni na bocznym przegubie ekran LCD o rozdzielczości 1,04 mln punktów i solidny wizjer, otrzymamy jeden z najlepszych, tanich aparatów do nagrywania filmów.

Fujifilm X-S10

Fujifilm X-S10

Sprawdź cenę
Fotoforma

Nikon Z fc — najbardziej stylowy aparat do filmowania

Na liście polecanych, tanich aparatów do filmowania, nie mogło zabraknąć aparatu Nikon Z fc. W cenie ok. 4000 zł otrzymujemy bezlusterkowca z matrycą APS-C o rozdzielczości 20,9 Mpix i przepięknym, stylowym korpusem, który idealnie nawiązuje do tradycyjnych aparatów sprzed lat.

Nikon Z fc
Nikon Z fc to niedrogi, ale solidny aparat do nagrywania filmów.

Chociaż z zewnątrz, Nikon Z fc to aparat niepowtarzalny, to w środku, bazuje on na udanej konstrukcji Nikon Z50. Bezlusterkowiec oferuje możliwość nagrywania wideo 4K/UHD 30 kl./s bez cropa, a także rejestrowania materiału w zwolnionym tempie w jakości Full HD 120 kl./s. Ma również dotykowy, odchylany i obracany o 180 stopni ekran LCD o przekątnej 3.2-cala i rozdzielczości 1040 tys. punktów. Hybrydowy autofokus jest szybki, precyzyjny i płynny. Umożliwia też rozpoznawanie twarzy oraz śledzenie obiektów w trybie filmowania. Mamy także wejście mikrofonu. Poza tym, jak na aparat tej marki przystało, Nikon Z fc jest solidnie wykonany i ma dopracowaną ergonomię, z wieloma elementami manualnymi. Bez wątpienia też dodam wam stylu! Tańszą alternatywą jest wspomniany Nikon Z50, ale trzeba się liczyć z brakiem możliwości obracania ekranu, co może przeszkadzać przy vlogowaniu.

Nikon Z fc

Nikon Z fc

Sprawdź cenę
Fotoforma
Nikon Z50

Nikon Z50

Sprawdź cenę
Fotoforma

Canon EOS M50 / M50 Mark II – kiedy budżet jest naprawdę ograniczony

Canon EOS M50 to propozycja dla osób, które szukają naprawdę taniego aparatu do nagrywania filmów. Model ten w promocji można kupić za ok. 2000 zł.

Jaki aparat na wakacje? Canon EOS M50 Mark II
Canon EOS M50 to naprawdę tani aparat do nagrywania filmów.

Za kilkaset złotych więcej można sięgnąć po jego następcę, czyli Canona EOS M50 Mark II. To prosty w obsłudze, nieduży, lekki, solidnie wykonany aparat idealny na początek: zarówno do zdjęć jak i nagrywania filmów. Bezlusterkowiec ma matrycę APS-C o rozdzielczości 24 Mpix, która daje ładny obrazek z charakterystycznymi dla tej marki kolorami. Do tego mamy tu wideo 4K 25 kl./s (crop 1,75x) lub Full HD 50 kl./s. Wyróżnia się spory, dotykowy ekran LCD obracany o 180 stopni na bocznym mocowaniu czy wejście mikrofonowe. Aparat ma nowy algorytm systemu AF z funkcją śledzenia oka w trybie zdjęć i podczas nagrywania wideo. Do tego otrzymujemy możliwość pionowego nagrywania filmów i bezpośredni streaming na YouTube. Wyjście HDMI pozwala na wyprowadzenie czystego sygnału wideo, co docenią nie tylko twórcy wideo, ale także osoby wykorzystujące aparat do transmisji na żywo. Udogodnieniem dla vlogerów jest dotykowy przycisk REC na wyświetlaczu, zintegrowany z samowyzwalaczem. Zapraszam także do obejrzenia naszej praktycznej recenzji tego aparatu:

Canon EOS M50

Canon EOS M50

Sprawdź cenę
Fotoforma
Canon EOS M50 Mark II

Canon EOS M50 Mark II

Sprawdź cenę
Fotoforma

Krzysztof Basel

Dziennikarz, fotograf, twórca wideo z ponad 15-letnim stażem. Szef działu wideo w Spider's Web. Fan nowych technologii i nowych smaków z całego świata. Od lat związany z mediami foto i tech oraz branżą e-commerce. Przez niemal dekadę prowadził największy polski serwis o fotografii Fotoblogia.pl (Wirtualna Polska). Publikował w „Szerokim Kadrze", Digital Camera Polska, czy fotopolis.pl. Pracował też dla takich marek, jak Amazon, Allegro, Ceneo, Netguru, Divante czy TotalMoney.pl. Ceni szczery fotoreportaż, architektoniczny minimalizm, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie, ale i intrygujące ujęcia z drona, dzięki którym odkrywa otaczający świat na nowo.

Więcej w kategorii: Poradniki

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Poradniki

Złota i niebieska godzina w fotografii. Czy to najlepszy czas na zdjęcia?

Poradniki

Zasilanie przy filmowaniu. Jak się za to zabrać?

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco