Wywiady

Jazz w obiektywie okiem Urszuli Las

Andrzej Grudzień / 08.11.2021Moim gościem była Urszula Las, świetna fotografka, która z pasją próbuje uchwycić na swoich fotografiach atmosferę i piękno muzyki jazzowej.

W rozmowie Urszula opowiedziała o tym, jak patrzy przez obiektyw na muzyków, jak bawi się światłem i kadrem oraz o tym, ile jest prawdy w tym kultowym klimacie koncertów jazzowych.

„W fotografii lubię portrety, bliskie kadry, podpatrywanie obiektywem pewnej intymności muzyka na scenie, jego twarzy, ruchu dłoni, chwilami braku kontroli, tego, co wydarza się podczas koncertu. Wyczekuję momentu muzycznego uniesienia, jestem cierpliwa, staram się być niezauważalna, szukam światła, ale najważniejsze zawsze we wszystkim są dla mnie emocje, to na nie czekam”.

Ula Las mieszka i pracuje w Warszawie. Fotografuje od zawsze, początkowo była to fotografia tradycyjna i praca w ciemni. Studiowała w Akademii Fotografii, uczestniczyła w licznych plenerach i warsztatach fotograficznych, m.in. w ZPAFie, zwieńczonym wystawą Fotografii Alternatywnej. Jednak jak przyznaje, najważniejsze lekcje otrzymała od Marka Karewicza, w którego w pracowni mogła się rozwijać. Od kilku lat bardzo intensywnie zajęła się portretowaniem muzyków na scenie. Fotografuje liczne koncerty, festiwale i wydarzenia, głównie jazzowe. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Laureatka GRAND PRIX MK Jazz Foto 2020 im. Marka Karewicza. Finalistka Jazz World Photo 2020 (8 miejsce). Finalistka MK Jazz Foto 2019,2020 im. Marka Karewicza. Jej prace prezentowane były na 5 wystawach zbiorowych. Pracuje nad wystawą indywidualną.

Andrzej Grudzień

Rocznik 73, fotograf z dyplomem, który nigdy nie był potrzebny w pracy. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fotografia jest jego pasją i sposobem na życie. Od ubiegłego roku prowadzi dla słuchaczy Studium Fotografii ZPAF w Warszawie zajęcia z fotografii analogowej. Bloger, vloger, organizator licznych szkoleń i warsztatów fotograficznych. Andrzej Grudzień swój projekt artystyczny „Przewidoczni” prezentował w 2011 roku na indywidualnej wystawie w Warszawie. Od tego czasu brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą.

Więcej w kategorii: Wywiady

Fotoformaty

Zdjęcie to nie plik, ale wydruk. Fotoformaty #37

Wywiady

Zbigniew Furman: portret autorski i fotografia dzieł sztuki [wywiad]

Wywiady

Wszystko o wydrukach i odbitkach fotograficznych. Rozmawiałem z Piotrem Olekiem

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco