Testy

Samyang 35, 50, 85 mm f/1.4 wersja II – czy warto się przesiąść?

Jacek Sopotnicki / 06.12.2022

Trójca Samyang 35 mm, 50 mm, 85 mm f/1.4 z bagnetem Sony E już od dawna reprezentowała świetną wartość w stosunku do ceny, ale nie bez poświęceń. Szczególnie Samyang 50 mm, f/1.4 w wersji pierwszej pozostawiał spory niedosyt. Mamy teraz do czynienia z drugą wersją tej świetnej trójcy — co się zmieniło i czy warto się przesiadać? Zobaczmy!Wszystko zaczęło się w 2016 r. kiedy marka Koreańczycy pokazała obiektyw Samyang AF 50 mm f/1.4 FE. – prawdopodobnie najważniejszy obiektyw we współczesnej historii marki. To od niego zaczęła się ekspansja na rynek bezlusterkowców. Było to także pierwsze szkło Samyang z AF, czym producent zaczął być stawiany na równi z takimi markami, jak Tamron czy Sigma. Czas pokazał, że całkiem słusznie, a Samyang jest dzisiaj przez niektórych nazywany „nową Sigmą”. W kolejnych latach pokazano następne stałoogniskowe konstrukcje o jasności f/1.4 i ogniskowych 35 mm i 85 mm, a także wiele innych szkieł.

To były udane obiektywy, oferujące dobry stosunek możliwości do ceny, ale nie były pozbawione wad, o których zresztą mówiłem w teście pierwszej „trójcy Samyanga”. Czy w nowych wersjach tych popularnych szkieł, udało się poprawić błędy z przeszłości? Sprawdzam.

SAMYANG AF 35 MM F/1.4 SONY FE II

SAMYANG AF 35 MM F/1.4 SONY FE II

Sprawdź cenę
Fotoforma
SAMYANG AF 50 MM F/1.4 SONY FE II

SAMYANG AF 50 MM F/1.4 SONY FE II

Sprawdź cenę
Fotoforma
SAMYANG AF 85 MM F/1.4 SONY FE II

SAMYANG AF 85 MM F/1.4 SONY FE II

Sprawdź cenę
Fotoforma

Jacek Sopotnicki

Fotograf, filmowiec, vloger. Absolwent PWSFTViT wydz. operatorski kier. fotografia. Specjalizuje się w fotografii podróżniczej, zdjęciach przemysłu, oraz fotografii stockowej. Oczywiście robi też sesje ślubne, w co zawsze wkłada sporo serca. Wykonywał zdjęcia dla grupy MAN Ferrostaal, CRH Klinkier, Grupy Kaefer, Sika Group AG oraz wielu innych firm. Publikował swoje prace w magazynach takich jak 'Auto Świat', 'WRC', 'Echo'. Jest również aktywny jako artysta i autor cykli fotograficznych 'Street', 'Stacja końcowa', 'Człowiek w uniformie', zorganizował wystawy indywidualne, oraz brał udział w wielu wystawach zbiorowych.

Więcej w kategorii: Testy

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Testy

Zhiyun Crane 2S – recenzja. Gimbal legenda w nowej odsłonie

Testy

Zabrałem Sony G 16-25 mm f/2.8 na weekend do Włoch

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco