Poradniki

Fotografia wnętrz – jak zacząć? Pokaż to, co najlepsze

Jakub Kaźmierczyk / 15.06.2021

Jak zacząć swoją przygodę z fotografią wnętrz? Dlaczego w ogóle warto zainteresować się tym rodzajem fotografii? W końcu jaki aparat, obiektyw czy statyw wybrać do zdjęć wnętrz? Ten poradnik to pigułka wiedzy na temat fotografii wnętrz.

Fotografia wnętrz – dlaczego warto się nią zainteresować?

Na sprzedaż jest ponad 115 tysięcy mieszkań, natomiast nieco ponad 20 tysięcy na wynajem. Do tego dołączmy ponad 60 tysięcy domów na sprzedaż i niemal 4 tysiące do wynajęcia. Kolejne kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy lokali użytkowych na sprzedaż i wynajem. Ale to nie wszystko – dołączmy do tego około 12 tysięcy obiektów, takich jak hotele, pensjonaty, czy apartamenty. Liczby robią wrażenie? A to tylko część potencjalnych klientów na fotografię wnętrz. Jak się za nią zabrać? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Zobacz ofertę kursów fotografii online

Po co nam fotografia wnętrz? A czym kupujemy? Oczami! Nie wyobrażam sobie pojechać na wakacje do hotelu, którego właściciel oszczędził na fotografie i pstryknął kilka zdjęć smartfonem, albo zamiast zdjęć wstawił Rendery pracowni architektonicznej. Podobnie z wynajmem mieszkania, czy biura. Na szczęście coraz więcej biznesów dojrzewa do tego, że chcąc wyglądać profesjonalnie, trzeba zainwestować w sesję zdjęciową, która zwróci się naprawdę szybko. Skoro już wiesz, że fotografowanie wnętrz to dobry pomysł, dobierzmy sprzęt.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Domowe studio fotograficzne – jak zacząć? 

Fotografia wnętrz – jaki aparat, obiektyw, akcesoria?

Fotografia wnętrz nie jest specjalnie wymagająca jeśli chodzi o aparat. Nie będziesz pracować na wysokim ISO, autofokus ma drugorzędne znaczenie, podobnie jak uszczelnienia. Na co więc warto zwrócić uwagę, dobierając aparat? Przede wszystkim na to, aby umożliwiał tethering i miał obracany ekran, niezawodny AF w trybie Live View i wygodną obsługę bracketingu/HDR. O ile bez tetheringu można się obejść, o tyle fotografując ciasne pomieszczenia, możliwość obrócenia ekranu jest niezwykle pożądana. Ja wnętrza fotografuję Olympusem E-M1 Mark II lub Mark III z obiektywem 7-14 mm f/2.8 Pro.

Fotografia wnętrz - jak zacząć?
Fotografia wnętrz – jak zacząć? Obiektyw 7-14 mm f/2.8 świetnie nadaje się do fotografowania wnętrz. Minusem jest podatność na flary, ale odpowiednio użyty potrafi zdziałać cuda. W każdym systemie znajdziesz obiektywy dedykowane tego typowi fotografii.

Tak naprawdę zdecydowanie większe znaczenie będzie miał obiektyw. Najlepiej sięgnąć po ultraszeroką konstrukcję, choć zdecydowanie odradzam fotografowania pełnoklatkowym aparatem z ogniskową 10-11 mm – to niesamowicie rozciągnie brzegi kadru. Absolutnie odpadają obiektywy fisheye – linie muszą być proste. W każdym systemie znajdziesz odpowiednie szkło – wszystko zależy od oczekiwań i budżetu. Nie musi to być jasny obiektyw, i tak przymkniesz go do f/8. Możesz sporo oszczędzić decydując się na manualne szkła – np. Irix czy Laowa. Przy tak szerokim kącie i domkniętej przysłonie, ostrość ustawić jest znacznie łatwiej. Obecnie najtańszym, uniwersalnym rozwiązaniem jest obiektyw Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM za 1200 zł. Możemy go podłączyć do lustrzanki, np. Canon EOS 850D. W ten sposób otrzymamy przyzwoity i tani zestaw na początek.

Do fotografii wnętrz jednak najlepiej sprawdzą się obiektywy typu tilt-shift, czyli takie, które pozwolą na korygowanie perspektywy jeszcze przed zrobieniem zdjęcia. Tego typu obiektywy znajdziemy w systemach Canona i Nikona. Przydadzą się przede wszystkim podczas fotografowania wysokich pomieszczeń, gdzie konieczne będzie skierowanie aparatu ku górze, co automatycznie spowoduje pojawienie się zbiegów perspektywicznych. Obiektywy te są one jednak mało uniwersalne, drogie i manualne, więc fotografując pomieszczenia normalnej wysokości, klasyczny obiektyw jak najbardziej zda egzamin. Ewentualnie, delikatne zbiegi perspektywiczne poprawimy w postprodukcji bez widocznej straty jakości.

Następnym, absolutnie niezbędnym akcesorium jest statyw fotograficzny. Nie może to być jednak tania imitacja statywu z supermarketu, tylko konkretna konstrukcja. Najlepiej, żeby umożliwiał ustawienie aparatu na wysokości nawet 170-180 cm – to przyda się przy wyższych wnętrzach. Ogromne znaczenie ma też głowica do statywu. Jednakowo klasyczna głowica 3D czy kulowa zdadzą egzamin, ale 100 razy lepsza będzie głowica z przekładnią zębatą. Jej konstrukcja umożliwia niesamowicie dokładne ustawienie kadru – obracając gałkami przy osiach dochodzi do przesunięcia aparatu, co jest po prostu najbardziej precyzyjne. Przy głowicy kulowej czy 3D, blokując je, często dochodzi do małych przesunięć, co może skutkować po prostu krzywymi zdjęciami. Ja korzystam z głowicy Manfrotto MHXPRO-3WG i nie wyobrażam sobie powrotu do innego typu głowicy przy fotografii wnętrz.

Odpowiedni statyw i głowica są niezbędne w fotografii wnętrz. Na zdjęciu Manfrotto MHXPRO-3WG, z której korzystam. Gałki tej głowicy obracają się, powodując bardzo wolne i dokładne obracanie konkretnej osi.

Fotografia wnętrz - jak zacząć?

Dodatkowo, jeśli chcesz mieć podgląd zdjęć od razu na komputerze, możesz wyposażyć się w podstawkę pod laptopa i przyczepić ją do statywu. Cały zestaw nie będzie zbyt wygodny, ale przy fotografowaniu większych wnętrz, gdzie precyzja jest niezwykle ważna, naprawdę się przyda. Ja do tego wykorzystuję podstawę Manfrotto 183, Adapter 120-38, Magic Arm lub Snake Arm i Super Clamp. Dzięki temu na jednym statywie mam zainstalowany aparat i komputer. Nie obejdziesz się też bez wężyka spustowego lub pilota – dzięki temu unikniesz poruszeń.

Fotografia wnętrz – przygotowanie wnętrza

Zanim wciśniesz spust migawki, zobacz, jak wygląda wnętrze, które masz fotografować. Spójrz na nie krytycznym okiem, w końcu nie chcesz później usuwać płynu do naczyń w Photoshopie. Fotografując mieszkanie na wynajem, zadbaj o ocieplające wizerunek dodatki. Możesz po prostu na stałe zmontować torbę dodatków, gdzie wrzucisz poduszki, koc, obrus, wazon, modny magazyn czy książkę. Możesz też wrzucić tam kilka żarówek z popularnymi gwintami – E27, E14 i GU10. Dodatkami będziesz w stanie ocieplić nieco wizerunek miejsca, przez co będzie bardziej zachęcające. Z kolei żarówki przydadzą się po to, aby w razie potrzeby – wymienić je na czas zdjęć. Czasem zdarza się, że światło w całym mieszkaniu ma 2800 Kelvinów, a lampa podłogowa ma żarówkę 5500 Kelvinów. Wtedy wymiana będzie trwała 2 minuty i nie będziesz musiał bawić się z tym w Photoshopie.

Surowe, puste wnętrze mieszkania do wynajęcia znacznie zyskało kiedy dodałem koc, poduszki, książkę, filiżankę czy obrus i świeże kwiaty.

Fotografia wnętrz - jak zacząć?

Zadbaj o to, żeby sofa nie była wygnieciona – po prostu musi być czysto i schludnie. Oczywiście podczas umawiania się na sesję możesz zasugerować klientowi, na co musi zwrócić uwagę.

Mała rzecz, a jaka ważna. Niedomknięta pralka robi niezbyt dobre wrażenie. Jeden ruch ręką i zdjęcie wygląda lepiej.

Fotografia wnętrz - jak zacząć?

W ciasnych łazienkach często będziesz musiał się wręcz przytulać do ścian. Pamiętaj, żeby toaleta zawsze była zamknięta, a mało atrakcyjne kosmetyki - pochowane.

Fotografia wnętrz - jak zacząć?

Pamiętaj jednak, że fotografując powierzchnie komercyjne nie powinieneś ingerować zbyt mocno – często zaprojektowanie wnętrza jest czaso- i pracochłonne, doceń pracę projektantów. Podczas rozmowy z klientem ustal też, czy zdjęcia będziesz robić w ciągu dnia, czy po zmierzchu.

Ja niejednokrotnie moje sesje robiłem od środka nocy do poranka. Klientowi zależało na tym, aby wnętrze przedstawić w ciemniejszym klimacie – pokazać jak zaprojektowane jest oświetlenie. Jednak fotografowane restauracje pracują głównie w dzień, więc to również trzeba było pokazać, dlatego dalszą część sesji robiłem po wschodzie słońca.

W ciasnych łazienkach często będziesz musiał się wręcz przytulać do ścian. Pamiętaj, żeby toaleta zawsze była zamknięta, a mało atrakcyjne kosmetyki - pochowane.

Fotografia wnętrz – robimy pierwsze zdjęcia. Jak ustawić aparat?

Fotografowanie wnętrz warto zacząć od ustawienia go na odpowiedniej wysokości. Wyjdź mniej-więcej od połowy wysokości pomieszczenia, czyli w klasycznym mieszkaniu – około 130-140 cm. Dzięki temu pokażesz dokładnie tyle samo podłogi, co sufitu. Tu staniesz przed dylematem – co jest ciekawsze? Z mojego doświadczenia wynika, że więcej elementów znajduje się na podłodze niż suficie (choć we wnętrzach komercyjnych na sufitach potrafią się dziać prawdziwe cuda). Jeśli jednak ciekawsze jest to, co na dole, obniż aparat do poziomu 100-120 cm. Pamiętaj, żeby idealnie trzymać linie – wykorzystaj do tego elektroniczną poziomicę, tak aby wskazywała perfekcyjny pion i poziom. Dzięki temu nie będziesz musiał prostować zdjęć w postprodukcji.

Fotografia wnętrz - jak zacząć?
Nie zawsze uda nam się uniknąć zbiegów perspektywicznych. Wtedy musimy się pogodzić z tym faktem lub użyć obietywu tilt-shift. Jednak w mojej ocenie w tej fotografii nie przeszkadza to zbyt mocno.

Następnie odpowiednio ustaw ekspozycję. Aby uzyskać dużą głębię ostrości, wybierz przysłonę między f/8 a f/11. Do tego najniższe natywne ISO i odpowiedni czas – on będzie różnił się w zależności od jasności w danym pomieszczeniu. Pamiętaj też o funkcji HDR. Do czego będzie przydatny? W większości wnętrz spotkasz się z bardzo dużym kontrastem – to co za oknem najczęściej będzie przepalone, a pod stołem czy w głębi wnętrza będzie po prostu ciemno.

HDR przyda się do polepszenia jakości fotografii wnętrz. Daje możliwość wyciągnięcia jeszcze większej liczby szczegółów z jasnych i ciemnych partii. Zacznij od zrobienia testowego HDRa. Zrób 3 zdjęcia z odstępem 2 EV. Następnie sprawdź, czy na najjaśniejszym z nich masz wszystkie szczegóły w ciemnych miejscach, a na najciemniejszym – czy zachowały się szczegóły w jasnych partiach. Jeśli tak – kontynuuj. Jeśli nie – pomyśl o zrobieniu 3 zdjęć co 3 EV lub 5 zdjęć co 2 lub 3 EV. Wszystko zależy od tego jak kontrastowa jest scena. Musisz jednak uważać, żeby w postprodukcji nie przesadzić z suwakami, bo cienie powinny pozostać ciemniejsze niż światła. Dzięki takiemu zabiegowi mocno poszerzasz możliwości swojego aparatu, a wyciągając szczegóły z cieni, nie narażasz się na brzydkie zaszumienie i banding. Do łączenia HDRów świetnie nadaje się popularny Adobe Lightroom.

Na to zdjęcie skłądają się 3 ekspozycje w odstępie 3EV. Dzięki temu mamy wszystkie szczegóły w jasnych i ciemnych partiach, a jakość zdjęć w ciemnych partiach jest naprawdę dobra.

Fotografia wnętrz - jak zacząć?

Fotografia wnętrz - jak zacząć?

Fotografia wnętrz - jak zacząć?

Fotografia wnętrz – podsumowanie

Jak widzisz, fotografowanie wnętrz wcale nie jest tak trudne jak może się wydawać. Mając solidne podstawy i pamiętając o podstawowych zasadach, na pewno zrobisz dobre zdjęcia wnętrz. Oczywiście bardzo ważne jest też samo wnętrze – im ładniejsze, tym większa szansa na ciekawe zdjęcia. Przed swoim pierwszym zleceniem zrób testy w swoim mieszkaniu i tak przygotowany możesz próbować swoich sił. Trzymam kciuki!

To jedno z najładniejszych wnętrz jakie miałem okazję fotografować. Instytut Biofeedback w Częstochowie.

Fotografia wnętrz - jak zacząć?

Fotografia wnętrz - jak zacząć?

Polecane obiektywy do fotografii wnętrz:

Canon TS-E 17 mm f/4 L

Sprawdź cenę
Fotoforma

Nikon NIKKOR 24mm f/3.5D ED PC-E

Sprawdź cenę
Fotoforma

Irix 15mm f/2.4 Blackstone

Sprawdź cenę
Fotoforma

M.ZUIKO DIGITAL ED 7-14mm f/2.8 PRO

Sprawdź cenę
Fotoforma

Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM

Sprawdź cenę
Fotoforma

Venus Optics Laowa D-Dreamer 15 mm f/2,0 Zero-D

Sprawdź cenę
Fotoforma

Jakub Kaźmierczyk

Fotograf i bloger. Na co dzień realizuje liczne sesje zdjęciowe – nie straszne mu kulinaria, wnętrza czy zdjęcia biznesowe. Jest autorem licznych poradników o fotografii, jak również jednej z największych w Polsce baz wideoporadników o postprodukcji zdjęć. Po pracy spełnia się w sesjach portretowych, kocha podróżować. Jest zakręcony na punkcie gadżetów technologicznych i uwielbia dobrą kuchnię. Twierdzi, że fotografia to najlepsze, czym można się zająć – w końcu łączy się pasję z pracą.

Więcej w kategorii: Poradniki

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Poradniki

Złota i niebieska godzina w fotografii. Czy to najlepszy czas na zdjęcia?

Poradniki

Zasilanie przy filmowaniu. Jak się za to zabrać?

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco