Wywiady

Fotograficzna niepamięć Iwony Germanek

Andrzej Grudzień / 25.10.2021Prace Iwony Gmerek są często rodzajem instalacji fotograficznej. Wykorzystuje przedmioty, z którymi wiążą się jej wspomnienia. Ukazują ulotność pamięci, kruchość przedmiotów. Jak pracuje artystka? Co jest dla niej najważniejsze? Zapraszam do rozmowy. 

Iwona Germanek

Iwona Germanek - Studentka Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie, absolwentka Wrocławskiej Szkoły Fotograficznej AFA oraz członkini Związku Polskich Artystów Fotografików. Na co dzień pracuje z dziećmi oraz młodzieżą w Miejskim Domu Kultury w Łaziskach Górnych. W swoich działaniach twórczych łączy fotografię z innymi dziedzinami wypowiedzi artystycznej starając się nawiązać obrazowy kontakt międzypokoleniowy.

Cykl „Zielnik” to zbiór starych, pełnych nostalgii fotografii połączonych z elementami roślinnymi takimi jak kwiaty, liście. Powstał podczas przeglądania zdjęć z rodzinnego albumu. W „Nitkach niepamiętania” sięga po albumy kupione na targach staroci. Łączy w ten sposób przeszłość z dzisiejszym życiem. Cykl „Niebieski chlorofil” to łączenie techniki cyjanotypii i zdjęć z albumu rodzinnego. To opowieść o życiu babci artystki, która z zamiłowaniem szyła i haftowała. Rozmawialiśmy o fotografii, obiektach fotograficznych, technikach szlachetnych i o najważniejszym, czyli wyobraźni, bez której nie potrafilibyśmy tworzyć sztuki.

Czytaj także:

Andrzej Grudzień

Rocznik 73, fotograf z dyplomem, który nigdy nie był potrzebny w pracy. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fotografia jest jego pasją i sposobem na życie. Od ubiegłego roku prowadzi dla słuchaczy Studium Fotografii ZPAF w Warszawie zajęcia z fotografii analogowej. Bloger, vloger, organizator licznych szkoleń i warsztatów fotograficznych. Andrzej Grudzień swój projekt artystyczny „Przewidoczni” prezentował w 2011 roku na indywidualnej wystawie w Warszawie. Od tego czasu brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą.

Więcej w kategorii: Wywiady

Fotoformaty

Zdjęcie to nie plik, ale wydruk. Fotoformaty #37

Wywiady

Zbigniew Furman: portret autorski i fotografia dzieł sztuki [wywiad]

Wywiady

Wszystko o wydrukach i odbitkach fotograficznych. Rozmawiałem z Piotrem Olekiem

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco