
Jeśli masz już aparat na wakacyjny wyjazd, warto dobrać do niego odpowiednią torbę fotograficzną. W tym poradniku radzę, na co zwrócić uwagę przy wyborze torby fotograficznej na wakacje i nie tylko. Przygotowałem też listę polecanych modeli, które świetnie sprawdzą się w podróży.
Torba dla fotografa to bardzo ważny wybór, ale nie ma jednej, złotej reguły, która pozwoli nam dokonać dobrego zakupu. Każdy ma przecież nieco inne potrzeby, a wakacje czy podróżowanie to bardzo szerokie pojęcia. Przed wyborem odpowiedniego modelu, warto się jednak zastanowić nad kilkoma czynnikami.
Pierwszy z nich to pojemność i rozmiaru torby. Czy potrzebujemy małej torby na sam sprzęt, czy celujemy w większy model, który pomieści nie tylko aparat, ale też podstawowe ubrania, kosmetyki czy akcesoria? Wygląd torby fotograficznej, którą zabierzemy ze sobą na wakacje jest ważniejszy, niż może się wydawać. W czasie podróży jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo kradzieży. Torby fotograficzne o klasycznym wzornictwie wręcz wołają do złodzieja „Mam drogi aparat”, nawet jeśli w środku przenosimy podstawowy aparat do 3000 zł, a nie profesjonalny korpus za wiele razy tyle. Na rynku jest na szczęście sporo modeli, które wyglądają stylowo, ale zarazem nie przypominają klasycznej torby fotograficznej. Warto też pomyśleć nad komfortem: to szczególnie istotne w podróży. Dobra torba fotograficzna na wakacyjne podróże powinna oferować miękki, nie za wąski pasek na ramkę, który nie będzie przeszkadzać w długim noszeniu. Przydatna jest także dobrze wyprofilowana rączka u góry, czy wysokiej jakości zamki błyskawiczne/zatrzaski.
Spośród szerokiej oferty sklepu Fotoforma.pl, wybrałem dla was najciekawsze torby fotograficzne na wakacje. Bez wątpienia są to także torby, które sprawdzą się ogólnie w czasie podróży, ale też codziennego życia z aparatem.
Zaczynamy bardzo minimalistycznie, bo od malutkiej torby na ramię, a właściwie to pokrowca Urth Andesite.
Pokrowiec został zaprojektowany z myślą o tradycyjnych aparatach lub aparatach kompaktowych. Smukła, minimalistyczna obudowa zapewnia wszechstronność, dzięki czemu można go nosić jako dedykowaną torbę na aparat lub codzienne akcesorium. Świetnie sprawdzi się na wakacyjne, luźne wyprawy, kiedy zabieramy ze sobą tylko mały aparat, jak Fujifilm X100VI, czy Pentax 17, oraz kilka akcesoriów.
Pokrowiec można nosić na trzy sposoby, a pasek wykonany z nylonu pochodzącego z recyklingu jest odpinany i można go przedłużyć z 70 cm do 125 cm, aby nosić ją na ramieniu lub w poprzek ciała. Ponadto torba posiada regulowane przegrody. Wyściełana nylonowa obudowa torby i poliestrowa podszewka z recyklingu chronią Twoje rzeczy, a zewnętrzna kieszeń z magnetycznym zamknięciem zapewnia szybki dostęp do kluczy, telefonu lub słuchawek AirPods. Pokrowiec waży zaledwie 160 g, a dodatkowe 40 g pasek na ramie. Całkowita pojemność to 2 litry, a wnętrze chroni zamek błyskawiczny YKK.
Torba typu sling Urth Dolomite to mój faworyt tego zestawienia. Jest piękna, minimalistyczna, wygodna i zmieści nasz aparat na wakacje. Świetnie sprawdzi się nie tylko podczas letnich podróży, ale również na co dzień.
Z zewnątrz, torba została wykonana z odpornego na warunki atmosferyczne nylonu z recyklingu. Lekko wyściełane wnętrze z poliestru z recyklingu można oddzielić regulowanymi przegrodami, aby dostosować sprzęt do własnych potrzeb. Pomieścimy tam bezlusterkowca z jednym większym obiektywem, albo kilkoma mniejszymi, smartfona, portfel, karty, klucze i garść dodatkowych akcesoriów. Torba jest zapinana na zamek błyskawiczny, co chroni nasz cenny sprzęt przed deszczem, pyłem, czy złodziejami. Torba ma dwie dodatkowe kieszenie: jedną w środku, i drugą zewnątrz. Obie są zapinane na zamek.
Urth Dolomite Sling nadaje się do noszenia na ramieniu lub jako torba crossbody. Nylonowy pasek na ramię można regulować w zakresie od 700 do 1250 mm. Torba jest dostępna w trzech kolorach: czarnym, zielonym, oraz beżowym. Co bardzo ważne: wszystkie torby i plecaki Urth są objęte dożywotnią gwarancją!
Peak Design Everyday Sling v2 to najmniejsza i najlżejsza torba w kolekcji Everyday Line tej amerykańskiej marki. Jest stylowa, uniwersalna i świetnie wykonana.
Torba jest wprawdzie dedykowana do użytku codziennego, ale świetnie sprawdzi się także jako minimalistyczna, lekka i mała torba podróżna. Dostępna w trzech rozmiarach, umożliwiających różnorodne konfiguracje przenoszenia przedmiotów, od dalmierza po profesjonalne lustrzanki cyfrowe, obiektywy i laptopy. Możliwe jest jej noszenie w poprzek tułowia oraz jako funkcjonalną torbę na biodra.
Wewnątrz znajdziemy elastyczne kieszenie na małe przedmioty oraz rękaw na laptop (w modelach 6l i 10l). Torba jest odporna na warunki atmosferyczne, a zewnętrzny materiał, z którego została wykonana, pochodzi w 100% z recyklingu.
Torba fotograficzna Peak Design Travel Duffel 35L przedstawia nieco inną filozofię torby fotograficznej, niż modele zaprezentowane powyżej. To zdecydowanie większa torba, o pojemności aż 35 litrów, ale dzięki temu, pozwala zmieścić więcej sprzętu lub pełnić rolę uniwersalnej torby na podstawowy bagaż oraz prosty zestaw foto/wideo. Duffel spełnia przy tym międzynarodowe normy bagażu podręcznego (61 x 34.5 x 26 cm, kiedy jest rozłożona).
Oprócz pięknego wzornictwa torba Peak Design Travel Duffel wyróżnia się wieloma innymi cechami. Bardzo długi główny zamek błyskawiczny zapewnia znacznie szerszy dostęp do wnętrza torby niż w przypadku tradycyjnych toreb. A to ułatwia pakowanie oraz zapewnia lepszą widoczność zapakowanych przedmiotów. System szybkiego łączenia Cord Hook umożliwia natychmiastowe usunięcie i zmianę konfiguracji pasów. Wyściełany pasek na ramię pozwala na noszenie torby w klasycznym stylu na ramieniu lub w stylu “sling-style”. Z kolei pasy do przenoszenia w ręce można skonfigurować tak, by można było nosić torbę jak plecak. Torba jest do tego odporna na warunki atmosferyczne.
Jest piękna, stylowa, nie zdradza, że w środku mamy aparat i do tego została świetnie wykonana. Torba fotograficzna F-STOP Florentin pomieści mały aparat jeden lub dwa obiektywy oraz lampę błyskową, lub trzeci obiektyw.
Torba posiada wyjmowaną wyściełaną wkładkę z trzema zapinanymi na dotyk przegrodami oraz przednią kieszeń na suwak z organizerem. Obok wkładu jest miejsce na laptopa, tablet lub inny przedmiot o przekątnej 12 cali. Fotografowie docenią wzmocniony uchwyt do przenoszenia i pasek na ramię. W tej cenie to jedna z najciekawszych propozycji na torbę podróżną.
Następna pozycja w tym zestawieniu to z kolei pomysł dla osób, którym zależy na torbie z wyglądu nieprzypominającej akcesorium na sprzęt fotograficzny. Torba naramienna Think Tank Retrospective 20 V2.0 nie przyciąga wzroku, jest dyskretna, ponieważ wygląda jak zwykła, w dodatku nieco sprana torba. W środku można jednak zmieścić i ochronić profesjonalnego bezlusterkowca z zamocowanym obiektywem 70-200 mm f/2,8 oraz 2-4 dodatkowe obiektywy i akcesoria.
Sprzęt jest chroniony przez dwie nylonowe kieszenie (po jednej z każdej strony). Są na tyle głębokie, aby zmieścić większość lamp błyskowych lub innych akcesoriów. Zapinany pasek pozwala na zabezpieczenie zawartości, można go przypiąć do wnętrza kieszeni, aby uzyskać do nich szybki dostęp. Rozkładana kieszeń z przodu torby może być użyta do przechowywania zapasowego body profesjonalnej lustrzanki lub innego sprzętu foto. Paski z rzepami zabezpieczają wnętrze kieszeni. Szeroki, w pełni regulowany płócienny pasek jest zintegrowany z torbą Retrospective. Dla podniesienia komfortu użytkowania, torba ma wygodny naramiennik, który można umieścić w dowolnej pozycji. Od wewnętrznej strony wyściełany on jest specjalnym tworzywem zapobiegającym zsuwaniu się torby z ramienia. W zestawie nie zabrakło także pokrowca przeciwdeszczowego.
Rogue Sling 3 l to najmniejszy model nowej torby od Wandrd. Idealnie sprawdzi się w charakterze miejskiej „nerki” lub podczas fotograficznych wyjść, gdzie do minimum ograniczasz ilość sprzętu. Firma Wandrd słynie ze świetnych plecaków fotograficznych, ale w jej ofercie, znajdziemy również ciekawe torby na ramię. Propozycją na torbę na wakacyjne podróże, czy po prostu na co dzień, jest model Wandrd Rogue Sling 3L.
Torbę wyposażono w specjalne uchwyty ułatwiające szybki dostęp, 5-punktowy system regulacji umożliwiający idealne dopasowanie do ciała, a także siatkę „Air Mesh” zapewniającą optymalną wentylację. Wandrd Rogue Sling 3 l wykonano z wysokiej jakości materiałów odpornych na wodę. Wyjmowana przegródka pozwoli dostosować wnętrze do zróżnicowanych potrzeb, a trzy sposoby noszenia zapewnią odpowiedni komfort, niezależnie od tego gdzie i w jaki sposób podróżujesz.
Torba Rogue Sling jest bardzo solidnie wykonana, oraz zaprojektowano w taki sposób, aby zawsze było Ci wygodnie. Możesz zapiąć ją w pasie jak tradycyjną „nerkę”, zawiesić na ramieniu lub nosić na klatce piersiowej lub plecach. Potrzebujesz dodatkowego zabezpieczenia i jeszcze lepszej stabilizacji? Skorzystaj z ukrytego paska, który wepniesz w specjalną klamrę. Fani street wearu na pewno docenią wyjątkowe wzornictwo, a osoby, które szukają ergonomicznej torby do noszenia na co dzień, znajdą setki zastosowań dla personalizowanego wnętrza i regulowanych pasków umieszczonych na dole. Torba jest dostępne w kilku różnych kolorach: zielonym, czarnym, liliowym, żółtym, pomarańczowym, i granatowym oraz trzech rozmiarach o pojemności 3 litrów, 6 litrów i 9 litrów.
Torby Lowepro Nova 170 AW II to już prawdziwa klasyka – produkty cieszące się popularności i uznaniem fotografów od wielu lat. Nic dziwnego: to świetne, klasyczne torby na ramię, które mają niepowtarzalny styl i jakość wykonania. Do tego są wygodne i niezawodne.
Na rynku jest wiele różnych wersji toreb Lowepro z serii Nova, ale model 170 AW II to moim zdaniem świetny kompromis: jest stosunkowo nieduża, ale pomieści bezlusterkowca z dwoma obiektywami i masą dodatków. Główną komorę torby można dostosować do własnych potrzeb, dzięki mocowanym na rzep przegródkom. Klapa zamykana jest na zatrzask, a zamek pozwala na szybki dostęp do zawartości. Zastosowanie 2 sposobów zamknięcia zwiększa bezpieczeństwo w trakcie transportowania torby. Regulowany, wygodny pasek gwarantuje komfort nawet podczas długich wycieczek. Ergonomiczny uchwyt ręczny pozwala na łatwe przenoszenie i pakowanie np. do bagażnika. Torba Lowepro Nova 170 AW II Black posiada mocowanie, które umożliwia połączenie jej z walizką podróżną. Dodatkowe kieszenie zamykane na zamki błyskawiczne oraz kieszenie z siatki dają dużo przestrzeni na akcesoria i rzeczy osobiste. W tylnej kieszeni można schować takie przedmioty jak np. portfel lub paszport.
Na koniec mam coś naprawdę niedrogiego. Z ok. 200 zł można kupić klasyczną, estetyczną, ale też solidnie wykonaną torbę z serii Manfrotto Advanced III M. Akcesorium jest dostępne w kilku różnych wariantach: ja polecam model „M” o pojemności 4 litrów, który ma idealne rozmiary na wakacyjne wojaże. Pomieści bezlusterkowca z dwoma obiektywami oraz dodatkowe akcesoria. Możemy jednak poszukać czegoś mniejszego lub większego.
Torba ma klasyczne, minimalistyczne wzornictwo: czarna na zewnątrz, szara w środku. Manfrotto Advanced III M ma wyściełane wnętrze z dwoma przegrodami do przechowywania i organizowania sprzętu. Zaokrąglony zamek błyskawiczny otwiera całkowicie klapę, zapewniając swobodny dostęp do sprzętu. Klapa ma głęboką na 3 cale komorę zapinaną na zamek błyskawiczny na większe akcesoria, takie jak dyski twarde i wewnętrzną kieszeń do bezpiecznego przechowywania kart pamięci, kabli, przewodów lub innych drobne akcesoria. Dodatkowe elementy konstrukcyjne obejmują paski do mocowania statywu stołowego, miękki uchwyt górny, zdejmowany, wyściełany pasek na ramię i osłonę przeciwdeszczową dla dodatkowej ochrony przed żywiołami. To solidna torba w dobrej cenie dla osób, które nie szukają fajerwerków, a ponad stylistykę, cenią praktyczność i cenę do jakości.