Poradniki

Fotografowanie w podróży na lekko. Jaki sprzęt wybrać?

Krzysztof Basel / 15.07.2022

Jaki sprzęt zabrać ze sobą, aby przywieźć świetne zdjęcia i filmy, ale nie targać wielu kilogramów? Smartfon to za mało, a ciężka lustrzanka z kilkoma obiektywami – za dużo. Oto złoty środek.

Podróżuj na lekko i z radością

Sposobów na fotografowanie w czasie podróży jest mnóstwo. Niektórzy, zabierają w podróże całą masę sprzętu, aby być gotowym do fotografowania w trudnych warunkach. Inni, jak autor tego tekstu, wolą podróżować na lekko, z mniejszą liczbą sprzętu. W mojej torbie znajdziemy zazwyczaj kilka obiektywów, ponieważ większość jego wyjazdów wiąże się z różnymi sesjami lub testami.

Ja w tym poradniku pragnę pójść jeszcze dalej. Chcę przedstawić swój pomysł na fotografowanie w podróży na lekko – maksymalnie wygodnie, stylowo, z radością i bez tony sprzętu. Może nawet bez specjalnej torby lub plecaka. To jak, jedziemy?

Podstawa: mały aparat + uniwersalny obiektyw

Podstawą w tym zestawie musi być oczywiście aparat. I to nie byle jaki. Powinien być mały, lekki, mieć łączność wi-fi, aby nie ograniczać nas rozmiarami i wagą w czasie wyjazdu, ale dawać wiele możliwości, zarówno fotograficznych, jak i filmowych.

Aparat bez dobrego obiektywu jest niczym. Trzeba zatem dołączyć szkło – najlepiej uniwersalne, nieduże, lekkie i ostre. Jeden obiektyw, który nada się do zdjęć krajobrazowych, bliższych portretów, a także detali. Idea tego zestawu nie zakłada zabierania wielu różnych szkieł, które zajmują miejsce i swoje ważą. Podróżujmy na lekko i przyjemnie. Który aparat wybrać? Możliwości jest wiele. To temat na osobny artykuł, który dla was przygotowaliśmy: Jaki aparat na wakacje? Wybieramy najlepsze modele.

Jeśli jednak potrzebujecie konkretnej sugestii, oto kilka pomysłów, które się świetnie sprawdzą.

Canon EOS RP + RF 24-105mm F/4-7.1 IS STM

Canon EOS RP + RF 24-105mm F/4-7.1 IS STM

Najtańsza i mała pełna klatka. Oferuje głębokie rozmycie tła, piękną plastykę zdjęć i filmów, niezłe możliwości wideo.

Sprawdź cenę
Fotoforma
Canon M50 Mark II czarny + EF-M 15-45

Canon M50 Mark II czarny + EF-M 15-45

Prosty w obsłudze aparat do zdjęć i vlogów na wakacjach. Daje wysoką jakość obrazu, jest mały, lekki i niedrogi.

Sprawdź cenę
Fotoforma
Nikon Z50 + Nikkor 16-50mm VR + Nikkor 50-250mm VR

Nikon Z50 + Nikkor 16-50mm VR + Nikkor 50-250mm VR

Nieduży i lekki, ale ze świetną ergonomią, głębokim gripem i zadziwiająco długą pracą na jednym akumulatorze. W środku ma za to jedną z najlepszych matryc APS-C na rynku (24 Mpix), oferującą wysoką jakość zdjęć.

Sprawdź cenę
Fotoforma
Fujifilm X-T30 II + XF 18-55mm

Fujifilm X-T30 II + XF 18-55mm

Zachwyca nie tylko wyglądem, ale też charakterystycznymi kolorami zdjęć i filmów, prostą obsługą, czy niedużymi rozmiarami.

Sprawdź cenę
Fotoforma
OM SYSTEM OM-1 12-40mm PRO II

OM SYSTEM OM-1 12-40mm PRO II

Jeśli szukasz profesjonalnego aparatu do podróżowania, to nic lepszego nie znajdziesz. Dobra jakość zdjęć i filmów, genialna ergonomia, wytrzymałość, AF i stabilizacja, a do tego małe i lekkie szkła.

Sprawdź cenę
Fotoforma

Mobilny backup, czyli jak zadbać o bezpieczeństwo zdjęć w podróży

Mój sugerowany zestaw miałby jedną, a najlepiej dwie szybkie karty SDHC UHS II o pojemności 64 GB, 128 GB lub nawet większej. Sam od ponad roku korzystał niezawodnych kart pamięci marki Angelbird. Tak duża pojemność wielu osobom w zupełności wystarczy na cały wyjazd, nie ma wtedy potrzeby zgrywania materiału. A karty pamięci, jak to karty, lubią się gubić. W czasie podróży chcemy być wolni od wszelkich zbędnych trosk, a także mieć poczucie bezpieczeństwa. Jeśli chodzi zarówno o nas samych, jak i o nasze pamiątki z wyjazdu, czyli zdjęcia i filmy.

Ferragudo – rybackie miasteczko na południu Portugalii. Fot. Krzysztof Basel.
Ferragudo – rybackie miasteczko na południu Portugalii, idealne na wakacyjne podróże. Fot. Krzysztof Basel.

Korzystanie z jednej karty to mimo wszystko pewne ryzyko. Nieduże, ale jednak. Karty SD są generalnie bezpieczne, szczególnie te renomowanych marek, jak Angelbird, Sandisk czy Lexar. Jednak wypadki czasami się zdarzają: możemy po prostu zgubić kartę i stracić wszystkie swoje zdjęcia. Warto zatem zadbać o mobilny backup. Jak to zrobić? Możliwości jest kilka.

Karta pamięci Angelbird AV PRO SD MK2 64GB V60

Karta pamięci Angelbird AV PRO SD MK2 64GB V60

Sprawdź cenę
Fotoforma
Karta pamięci Sandisk Extreme Pro SDXC 128 GB

Karta pamięci Sandisk Extreme Pro SDXC 128 GB

Sprawdź cenę
Fotoforma
Karta pamięci LEXAR Pro 1800x 128 GB

Karta pamięci LEXAR Pro 1800x 128 GB

Sprawdź cenę
Fotoforma

Smartfon + czytnik/karta microSD + chmura

Jeśli mamy smartfon z dużą pojemnością, to możemy zgrywać zdjęcia na jego pamięć. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni czytnik kart pamięci. Wiele smartfonów ma slot na kartę microSD. Wtedy można korzystać z karty microSD z adapterem do SD. Później wystarczy wyjąć kartę microSD z adaptera, włożyć do smartfona i zgrać zdjęcia na pamięć lokalną urządzenia.

Jest też trzecie rozwiązanie: podłączyć kartę SD przez czytnik do smartfona z pojemną kartą pamięci microSD i na nią zgrywać zdjęcia. Taką kartę łatwo dokupić, nawet jeśli pojemność pamięci smartfona jest mała.

Przykładowe obrobione zdjęcia / Sony A7 IV + Sigma 16-28mm f2.8 DG DN Contemporary, fot. KB.
Sony A7 IV + Sigma 16-28mm f2.8 DG DN Contemporary, Sorrento, Włochy. Zdjęcie zgrane na smartfona i tam obrobione. Fot. Krzysztof Basel.

Najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest jednak zgrywanie zdjęć (przez adapter i smartfon) do chmury, jak Dropbox czy OneDrive. Tam są dużo bezpieczniejsze niż w pamięci smartfona czy na karcie pamięci. Warunek jest jeden – trzeba mieć regularny i szybki dostęp do sieci wi-fi, aby swoje materiały zgrywać np. przez noc. Koszty miesięcznego abonamentu za usługi w chmurze są zazwyczaj niskie. Podstawowe pakiety są darmowe. Większe pojemności wirtualnego dysku (1–2 TB) kosztują mniej więcej 40–80 zł za miesiąc. Sam korzystam z Dropboxa, który oferuje 2 TB za 12 euro miesięcznie. Rozsądną propozycją jest także OneDrive oraz droższy pakiet Adobe.

Pamiętajcie, backup warto robić przynajmniej raz dziennie, np. po całym dniu zdjęć. Sam w czasie podróży zgrywam zdjęcia nawet częściej, np. gdy pokonuję dłuższy odcinek trasy albo podczas lunchu.

Czytnik kart SanDisk Extreme PRO SD UHS-II USB-C

Czytnik kart SanDisk Extreme PRO SD UHS-II USB-C

Sprawdź cenę
Fotoforma

Dysk z czytnikiem kart pamięci

Alternatywą są specjalne dyski ze wbudowanym czytnikiem kart SD. Wystarczy do takiego dysku włożyć kartę pamięci, a dane same się zgrają. Do zdjęć i filmów mamy później dostęp przez aplikację na smartfonie. Po powrocie do domu dysk można podpiąć kablem USB do komputera. Urządzenie ma własny akumulator, zatem nadaje się do dłuższych podróży. Minus? Dysk to kolejny wydatek i kolejne obciążenie w podróży. Urządzenia tego typu ważą ok. 400–500 g.

Galeria przykładowych zdjęć | Canon EOS R6 + Canon RF 35 mm f/1.8 | Fot. Krzysztof Basel.
Canon RF 35 mm f/1.8 test

Fotograficzne akcesoria idealne na podróże na lekko

Akcesoria to opcjonalny dodatek, którego zakup moim zdaniem warto jednak rozpatrzyć.

Lekki i mały statyw

Osobiście nie znoszę statywów i staram się ich też nie nosić. Niestety, czasami są niezbędne. W czasie podróży na lekko wybrałbym malutki, lekki i elastyczny statyw Joby Gorillapod. Do większości z sugerowanych zestawów wystarczyłby model o udźwigu 1 kg, który waży zaledwie 197 g i kosztuje ok. 200 zł, razem z głowicą kulową. Statyw tego typu można nie tylko postawić, lecz także przyczepić do poręczy, słupa czy gałęzi. To sprawdzone rozwiązanie służące do stabilizacji aparatu w podróży, kiedy chcemy wykonać np. nocne zdjęcia krajobrazowe. Statywy Gorillapod są też cenione przez vlogerów, zatem jeśli planujesz nagrywać vlogi z podróży, to warto zastanowić się nad zakupem.

Statywy Gorillapod nie zabiera wiele miejsca, jest bardzo lekki (ok. 200 g), a przydatny. Fot. Krzysztof Basel.
Statywy Gorillapod nie zabiera wiele miejsca, jest bardzo lekki (ok. 200 g), a przydatny. Fot. Krzysztof Basel.

Są też różne inne małe statywy, ale nawet najmniejsze z nich ważą przynajmniej 1 kg, czyli drugie tyle, co aparat z obiektywem. Mimo wszystko, jeśli planujecie zdjęcia nocne, czy krajobrazowe na długich czasach naświetlania, taki statyw może być niezbędny. Polecane modele znajdziecie w artykule: Jaki statyw fotograficzny do podróżowania wybrać? Oto najlepsze modele.

Statywy Joby Gorillapod

Statywy Joby Gorillapod

Sprawdź cenę
Fotoforma
Statyw Benro Slim Travel FSL09AN00 aluminiowy

Statyw Benro Slim Travel FSL09AN00 aluminiowy

Sprawdź cenę
Fotoforma
Peak Design Travel Tripod - włókno węglowe

Peak Design Travel Tripod - włókno węglowe

Sprawdź cenę
Fotoforma

Filtr polaryzacyjny

Temat jak dobrze dobierać i mądrze korzystać z filtrów w fotografii, opowiedział Jacek Sopotnicki w swoim poradniku. Polecam obejrzenie tego materiału oraz stosowanie samych filtrów. To świetne akcesoria, które warto mieć w swojej torbie. W kontekście fotografowania w czasie podróży na lekko warto zaopatrzyć się choćby w filtr polaryzacyjny nakręcany na przedni gwint obiektywu. Szczególnie jeśli zamierzamy robić trochę zdjęć krajobrazowych.

Filtr polaryzacyjny nie tylko chroni przednią soczewkę obiektywu, lecz także oddziałuje na zdjęcia. Niweluje on odbicia od niemetalicznych powierzchni. W efekcie, mówiąc w skrócie, podbija nasycenie kolorów, może przyciemnić niebo, uwydatnia obłoki. Sprawia, że zdjęcia – szczególnie krajobrazowe – nabierają nowego charakteru.

W czasach kiedy każdy obrabia zdjęcia w Photoshopie czy Lightroomie, może się wydawać, że filtry nie są potrzebne. Tymczasem w wielu sytuacjach filtr jest niezastąpiony. Bez niego nie osiągniemy pewnych konkretnych efektów. Przykładowo nie wyeliminujemy intensywnych odblasków, przesuwając kilka suwaków w programie do obróbki. W tym celu trzeba zastosować filtr polaryzacyjny. Dobry filtr polaryzacyjny to wydatek rzędu 100–200 zł, w zależności od średnicy obiektywu.

Filtr Marumi CPL 67 DHC Super

Filtr Marumi CPL 67 DHC Super

Sprawdź cenę
Fotoforma
Filtr Marumi ND16 DHG

Filtr Marumi ND16 DHG

Sprawdź cenę
Fotoforma
Marumi Magnetic Slim Basic Kit

Marumi Magnetic Slim Basic Kit

Sprawdź cenę
Fotoforma

Pokrowiec na karty pamięci

Jeśli decydujesz się na zabranie ze sobą kilku kart pamięci, to warto zadbać o ich bezpieczeństwo. Odpowiedni pokrowiec chroni nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, lecz także przed zaginięciem kart pamięci. Można go bowiem przypiąć karabińczykiem do torby, plecaka czy nawet szlufki w spodniach. To bardzo praktyczne i niedrogie rozwiązanie.

Etui ThinkTank SD Pixel Pocket Rocket Orange

Etui ThinkTank SD Pixel Pocket Rocket Orange

Sprawdź cenę
Fotoforma
Etui Gomatic Peter McKinnon Memory Card Case

Etui Gomatic Peter McKinnon Memory Card Case

Sprawdź cenę
Fotoforma
Etui na karty SD Peli™ 915

Etui na karty SD Peli™ 915

Sprawdź cenę
Fotoforma

Aplikacje do obróbki zdjęć na smartfonie/tablecie

Mając dobry aparat z dostępem do wi-fi, możemy wykorzystać smartfon lub tablet do obróbki zdjęć na Instagram czy Facebook. Warto zainstalować przed wyjazdem kilka aplikacji, która dadzą nową jakość zdjęciom z podróży jeszcze w trakcie wyjazdu. Najlepsze z nich, z których sam zawsze korzystam, to VSCO, czy Lightroom.

Olympus Image Share (OI.Share) to sprawdzona, stabilna aplikacja do łączenia aparatu ze smartfonem czy tabletem.

VSCO to najlepsze mobilne filtry do zdjęć, które z założenia mają imitować analogowe efekty i robią to wyśmienicie – naturalnie i z klasą. Bardziej zaawansowaną obróbkę, szczególnie punktową, robię w Adobe Lightroom w wersji mobile. Intuicyjna, prosta w obsłudze aplikacja ma ogromne możliwości. Szczególnie cenię edycję krzywych oraz wszystkich innych najważniejszych parametrów, jak w desktopowej wersji programu. No i oczywiście apki producenta aparatów do zgrywania zdjęć i filmów na smartfona, a także do zdalnego sterowania.

Opcjonalnie: nieduża torba/plecak

Nieduży zestaw aparat + obiektyw można długo nosić na ramieniu czy szyi bez poczucia zmęczenia. W praktyce nie potrzebujemy w zasadzie żadnej torby czy plecaka. Wystarczy zawiesić aparat na ramię i podróżować. Takie rozwiązanie ograniczy nasz bagaż podręczny, a to może mieć ogromne znaczenie przy podróżowaniu samolotem. Aparat nie liczy się bowiem jako dodatkowy bagaż.

Peak Design Everyday Sling v2 to moja ulubiona torba do podróżowania na lekko.
Peak Design Everyday Sling v2 to moja ulubiona torba do podróżowania na lekko.

Możemy jednak zdecydować, że torba czy mały plecak będą nam potrzebne. A w środku, oprócz aparatu i ewentualnie małych akcesoriów, schowamy dokumenty, smartfon, słuchawki, portfel czy jedzenie. Możemy tam także pomieścić statyw Gorillapod i dysk.

Poniżej podaję kilka propozycji małych, lekkich toreb i plecaków na wakacyjne podróże. Więcej sugestii znajdziecie w materiale: Jaką torbę fotograficzną na wakacje wybrać?.

Lowepro Nova 160 AW II Black

Lowepro Nova 160 AW II Black

Sprawdź cenę
Fotoforma
Peak Design Everyday Sling v2 10l

Peak Design Everyday Sling v2 10l

Sprawdź cenę
Fotoforma
Vanguard Veo Adaptor 44

Vanguard Veo Adaptor 44

Sprawdź cenę
Fotoforma

Opcjonalnie: mały i lekki dron

Jeśli decydujemy się na zabranie torby czy plecaka w naszą podróż, warto rozpatrzyć włożenie do niej drona. Zdjęcia i filmy z powietrza mogą bardzo urozmaicić materiały z wakacyjnych (i nie tylko) podróży. Kadry z drona pozwalają pokazać dobrze znane miejsca z nieznanej perspektywy, dając przy tym wiele frajdy z tworzenia.

Gdybyście przeczytali taką radę jeszcze kilka lat temu, pewnie byście mnie wyśmiali. Dron i podróże na lekko? To się nie mieści — w głowie i torbie! Producenci dronów zrobili jednak ogromny postęp, oferując małe i lekkie drony z wysoką jakością zdjęć oraz filmów. Idealny przykładem są drony DJI Mini 3 Pro lub jego starszy brat DJI Mini 2. Ważą poniżej 250 g, więc można nimi latać bez specjalnych szkoleń. Oferują jakość obrazu jak wysokiej klasy smartfony, czyli w zupełności wystarczające do wakacyjnych kadrów.

DJI Mini 2

DJI Mini 2

Sprawdź cenę
Fotoforma
DJI Mini 3 Pro

DJI Mini 3 Pro

Sprawdź cenę
Fotoforma

Krzysztof Basel

Dziennikarz, fotograf, twórca wideo z ponad 15-letnim stażem. Szef działu wideo w Spider's Web. Fan nowych technologii i nowych smaków z całego świata. Od lat związany z mediami foto i tech oraz branżą e-commerce. Przez niemal dekadę prowadził największy polski serwis o fotografii Fotoblogia.pl (Wirtualna Polska). Publikował w „Szerokim Kadrze", Digital Camera Polska, czy fotopolis.pl. Pracował też dla takich marek, jak Amazon, Allegro, Ceneo, Netguru, Divante czy TotalMoney.pl. Ceni szczery fotoreportaż, architektoniczny minimalizm, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie, ale i intrygujące ujęcia z drona, dzięki którym odkrywa otaczający świat na nowo.

Więcej w kategorii: Poradniki

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Poradniki

Złota i niebieska godzina w fotografii. Czy to najlepszy czas na zdjęcia?

Poradniki

Zasilanie przy filmowaniu. Jak się za to zabrać?

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco