Poradniki

Nie bój się wysokiego ISO w portrecie. Sesja w świetle zastanym

Jakub Kaźmierczyk / 26.07.2023

W tym materiale pokazuję jakie efekty można uzyskać, odblokowując w głowie zapadkę pod tytułem „jeśli portret, to na ISO 100”. Udowadniam, że wcale nie musimy się obawiać wysokich czułości ISO w naszych apratach. W naszym pięknym kraju mamy zaledwie 66 słonecznych dni, a zimno jest właściwie przez większość roku. Niestety nie jest to wymarzona aura dla fotografów, dlatego tak często stosujemy różne lampy do doświetlania fotografowanych osób, bojąc się użyć wyższego ISO. W dzisiejszych czasach zaszumienie na wyższych czułościach jest naprawdę delikatne, a pliki w pełni używalne.

Jeśli połączymy nowoczesny aparat z jasnym obiektywem, okazuje się, że nawet w dość ponurym pomieszczeniu zrobimy jasne, dobrze naświetlone zdjęcia. W mojej ocenie nie musimy bać się ISO 800 czy 1600, bo one nadal wyglądają świetnie. Dodatkowo aktualizacja Adobe Lightroom 12.3 wprowadziła rewelacyjne narzędzie odszumiania, więc nawet „szumofoby” mogą pracować na wyższym ISO.

Na warsztat wziąłem Canona R6 Mark II z tanim obiektywem RF 50 mm f/1.8 STM i pracowałem w dość ponury dzień w studio na parterze kamienicy, wykorzystując jego wnętrze, jak również kawałek czarnego materiału. Efekty? Oceńcie sami! Modelką była Agata Kowalczyk.

Sprzęt wykorzystany w poradniku:

Canon EOS R6 Mark II

Canon EOS R6 Mark II

Sprawdź cenę
Fotoforma
Canon RF 50mm F1.8 STM

Canon RF 50mm F1.8 STM

Sprawdź cenę
Fotoforma

Jakub Kaźmierczyk

Fotograf i bloger. Na co dzień realizuje liczne sesje zdjęciowe – nie straszne mu kulinaria, wnętrza czy zdjęcia biznesowe. Jest autorem licznych poradników o fotografii, jak również jednej z największych w Polsce baz wideoporadników o postprodukcji zdjęć. Po pracy spełnia się w sesjach portretowych, kocha podróżować. Jest zakręcony na punkcie gadżetów technologicznych i uwielbia dobrą kuchnię. Twierdzi, że fotografia to najlepsze, czym można się zająć – w końcu łączy się pasję z pracą.

Więcej w kategorii: Poradniki

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Poradniki

Złota i niebieska godzina w fotografii. Czy to najlepszy czas na zdjęcia?

Poradniki

Zasilanie przy filmowaniu. Jak się za to zabrać?

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco