Testy

Panasonic Lumix S1R II wygląda jak najbardziej opłacalny flagowiec

Krzysztof Basel / 06.05.2025

Panasonic Lumix S1R II jest określany jako najbardziej opłacalny flagowy aparat na rynku. To aparat typu all-in-one, który łączy wzorową ergonomię, wysoką rozdzielczość, ogromną wydajność z zaawansowanym trybem wideo. Do tego w dniu premiery, kosztuje mnie niż jego konkurenci wiele miesięcy po premierze. Jak sprawuje się w praktyce i czego mu brakuje? Sprawdzamy!



Głównymi konkurentami Lumixa S1R II są takie aparaty jak Nikon Z8, Sony A7R V czy Canon EOS R5 Mark II. Każdy z nich oferuje pełnoklatkowe matryce o wysokiej rozdzielczości oraz ogromne możliwości wideo z rozdzielczością 8K na czele. Każdy też kosztuje więcej, a czasami nawet dużo więcej. Sprawdziłem, co kryje się za tak atrakcyjną ceną nowego Lumixa.

SPRAWDŹ TEŻ: Który aparat Panasonic warto wybrać? Przegląd oferty [2025]

Panasonic Lumix S1R II — specyfikacja

  • Korpus podobny jak w serii S5 II, ale dopracowany
  • Wizjer 5,7 Mpix i uchylno-obracany ekran LCD (3″, 1 840 000 punktów)
  • Nowa matryca pełnoklatkowa 44 Mpix w technologii Dual Native ISO
  • Tryb Pixel Shift do 177 Mp
  • Stabilizacja sensora o skuteczności 8 EV
  • Stabilizacja cyfrowa „Active” bez cropa
  • Tryb seryjny do 10 kl./s (migawka mechaniczna) lub 40 kl./s (migawka elektroniczna)
  • Oparty o AI autofokus z detekcją fazy i usprawnionymi trybami śledzenia
  • Wsparcie tetheringu w Capture One
  • Wideo 10-bit 8K 30 kl./s Open Gate (po aktualizacji)
  • Wewnętrzny zapis 5,8K 60 kl./s ProRes RAW HQ
  • Zapis dźwięku 32-bit float
  • 10-bit 4K 120 kl./s z minimalnym cropem (1,10x)
  • All-intra 4:2:2 tylko do jakości 4K/C4K (MOV i MP4)
  • Tryb Dynamic Range Expansion
  • Zapis na dyskach SSD
  • Wsparcie Frame.io
  • Nowa aplikacja Lumix Flow wspierająca pracę wideo
  • Dwa wejścia na karty (CFexpress / SD)

Panasonic Lumix S1R II — test

Korpus Lumixa S1II R jest podobny do tych stosowanych w starszych modelach S5 II czy S5 II X. To oznacza dopracowaną ergonomię, uszczelnienia, świetny wizjer 5,7 Mp, uchylno-obracany ekran LCD (3″, 1 840 000 punktów) czy pełen pakiet złącz, dwa sloty na karty (CFexpress i SD), pełnowymiarowe złącze HDMI, USB 3.2 z możliwością zasilania oraz port mikrofonowy i słuchawkowy.

W środku Lumix S1II R otrzymał nową matrycę pełnoklatkową o rozdzielczości 44 Mpix w technologii Dual Native ISO. Pomimo prawie dwa razy większej rozdzielczości niż w serii S5, nowy sensor ma oferować lepszy zakres dynamiczny. Do tego jest stabilizowany, a jego skuteczność to aż do 8 EV, co stawia go w roli lidera pod tym względem. Poza tym nowy sensor wspiera AF z detekcją fazy (779 punktów), współpracujący z nowymi algorytmami AI. Aparat jest także bardzo wydajny w trybie fotograficznym. Otrzymujemy tu prędkość zdjęć seryjnych do 40 kl./s, a także tryb Pre-Burst, pozwalający zapisać w pętli zdjęcia z 1,5 s sprzed dociśnięcia do końca spustu migawki.

SPRAWDŹ TEŻ: Zaskakujące obiektywy Lumix S, które sprawdziłem w Japonii

Lumix S1II R zapowiada się na świetny aparat do fotografii, ale najważniejszy jest jednak tryb wideo. Bezlusterkowiec oferuje nagrywanie wideo 8K 30 kl./s w 10-bitach w 16:9 i 17:9, a po aktualizacji także w formacie Open Gate. To coś dla bardzo zaawansowanych użytkowników, ale na potrzeby bardziej budżetowych realizacji, sprawdzą się także inne tryby. Wewnętrznie możemy zapisywać wideo w 5,8K w formatach Apple ProRes RAW HQ, Apple ProRes RAW i Apple ProRes. Jest też 4K 120 kl./s z minimalnym cropem 1,10x. Lumix S1II R to także pierwszy aparat tej klasy, który potrafi rejestrować dźwięk w 32-bitowej głębi przy pomocy opcjonalnego interfejsu audio XLR2. Nie zabrakło także profilu V-Log i nowego Cinelike A2, funkcji false color, focus peaking, zebra, waveform monitor, rejestracja proxy, możliwość ładowania płaskich profili LUT czy wsparcia dla serwisu Frame.io, który pozwala przesyłać na bieżąco materiały z aparatu do chmury.

Panasonic Lumix S1R II — cena

Panasonic Lumix S1R II

Panasonic Lumix S1R II

Sprawdź cenę
Fotoforma
Panasonic LUMIX S1R II + Lumix 24-105mm f/4 Macro O.I.S.

Panasonic LUMIX S1R II + Lumix 24-105mm f/4 Macro O.I.S.

Sprawdź cenę
Fotoforma

Wypożycz przed zakupem

Panasonic Lumix S1R II jest dostępny do wypożyczenia na doby. Aparat można także wypożyczyć i przetestować przed zakupem, a jeśli zdecydujesz się na zakup, to koszt wypożyczenia, zostanie doliczony do ceny aparatu. W ofercie wypożyczalni Fotoforma jest też wiele innych aparatów, obiektywów czy akcesoriów.

Sprawdź szczegóły

Krzysztof Basel

Dziennikarz, fotograf, twórca wideo z ponad 15-letnim stażem. Szef działu wideo w Spider's Web. Fan nowych technologii i nowych smaków z całego świata. Od lat związany z mediami foto i tech oraz branżą e-commerce. Przez niemal dekadę prowadził największy polski serwis o fotografii Fotoblogia.pl (Wirtualna Polska). Publikował w „Szerokim Kadrze", Digital Camera Polska, czy fotopolis.pl. Pracował też dla takich marek, jak Amazon, Allegro, Ceneo, Netguru, Divante czy TotalMoney.pl. Ceni szczery fotoreportaż, architektoniczny minimalizm, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie, ale i intrygujące ujęcia z drona, dzięki którym odkrywa otaczający świat na nowo.

Więcej w kategorii: Testy

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Testy

Źle latałem dronami DJI. Nie popełnij moich błędów

Testy

Zhiyun Molus X60 i X100: testujemy kompaktowy system oświetlenia LED

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera
i bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera