Poradniki

Dlaczego fotografowie wybierają plecaki Shimoda?

Krzysztof Basel / 19.04.2022Przyjrzałem się ofercie marki Shimoda, która od kilku lat, tworzy wysokiej klasy plecaki dla fotografów krajobrazu czy podróżników. Co ciekawego mają do zaoferowania? Dlaczego wybiera je coraz większa grupa twórców? W końcu: czy warto po nie sięgnąć? 

Zanim opowiem wam o plecakach, pozwólcie, że zabiorę was na chwilę do Azji, gdzie historia tej marki się zaczęła. Dokładniej to do niedużego, portowego miasta Shimoda w Japonii. Dla historii kraju kwitnącej wiśni to miejsce dosyć istotne. Już w latach 50. XIX wieku miasto odegrało znaczącą rolę w otwarciu i kontaktach Japonii z Zachodem. To w Shimodzie w 1854 r. podpisano pierwszy japoński traktat z obcym mocarstwem – Traktat z Kanagawy. Na jego mocy, porty Shimoda i Hakodate zostały otwarte dla USA. W mieście powstał pierwszy konsulat amerykański. Miasto Shimoda pomogło w otwarciu się Japonii na świat i poszerzeniu horyzontów mieszkańców tego pięknego kraju.

Miasto Shimoda w Japonii.
Miasto Shimoda w Japonii.

Shimoda Design też chce pomóc w otwarciu się na świat

Ian Millar i Peter Waisnor, bo o nich mowa, to fotografowie podróżnicy, którzy dzielą również pasję do toreb na aparaty, projektowania i rozwoju produktów. Panowie spotkali się na kampingu w górach w okolicy miasta Shimoda. Szybko nawiązali więź porozumienia, z której powstał pomysł stworzenia nowoczesnych, dopracowanych plecaków dla fotografów podróżniczych.

Ian Millar, współzałożyciel marki Shimoda, w trakcie zdjęć w górach.
Ian Millar, współzałożyciel marki Shimoda, w trakcie zdjęć w górach.

Tak oto, w 2017 r. powstała marka Shimoda, a ich produkty od kilku lat, można także kupić w Polsce. Plecaki Shimoda powstały z własnych doświadczeń i outdoorowego stylu życia, który prowadzą założyciele marki. Idea tych produktów jest jasna: plecaki zostały zaprojektowane tak, abyś mógł dotrzeć ze swoim aparatem tam, gdzie potrzebujesz, z większą energią i skupieniem. Najważniejsze było stworzenie kompleksowej formuły plecaka, który spełni wymagania pod kątem nie tylko bezpiecznego przenoszenia sprzętu fotograficznego, ale będzie też pełnowartościowym wyrobem turystycznym, zdolnym przetrwać najbardziej wymagające eskapady.

https://youtu.be/O1bGXa4r8ns

Shimoda wystartowała na Kickstarterze w 2017 r. i została pomyślnie sfinansowana w nieco ponad 30 godzin. Cel zbiórki został przekroczony o 600%. Od tego czasu, firma regularnie rozwija ofertę i dostarcza wysokiej jakości plecaki dla podróżujących fotografów, wykorzystując do tego wysokiej klasy, zaawansowane materiały. Projektantom udało się stworzyć kompleksową formułę plecaków, które spełniają wymagania nie tylko pod kątem bezpiecznego przenoszenia sprzętu fotograficznego w trudnych warunkach, ale też jako pełnowartościowe sprzęty turystycznego, które są w stanie przetrwać najbardziej wymagające podróże.

Oto przegląd najciekawszych produktów marki Shimoda

W ofercie marki Shimoda jest kilka różnych plecaków oraz przeróżne akcesoria. Do wyboru mamy dwie serie: Shimoda Explore oraz Shimoda Action X. Oto tabelka, która dobrze porównuje możliwości i cechy plecaków.

Shimoda — porównanie plecaków z serii Explore V2 i Action X.
Shimoda — porównanie plecaków z serii Explore V2 i Action X.

Shimoda Explore V2 – świetny plecak podróżniczy na wiele okazji

Zaczynamy od najnowszego produktu tej marki: Shimoda Explore V2. To ulepszona wersja pierwszego plecaka fotograficznego Shimoda dla podróżników, który swoją premierę miał na Kickstarterze w 2017 r.

Shimoda Explore V2 to świetny plecak podróżniczy na wiele okazji. Na zdjęciu w trakcie fotografowania kitsurferów w okolicach Faro w Portugalii. Fot. Martyna Basel.
Shimoda Explore V2 to świetny plecak podróżniczy na wiele okazji. Na zdjęciu w trakcie fotografowania kitesurferów w okolicach Faro w Portugalii. Fot. Martyna Basel.

Ten wszechstronny, wielofunkcyjny plecak może spełnić wymagania fotografa podróżnika, twórcy multimediów, lub turysty. Shimoda przeprojektowała system uprzęży, aby można go było w dużym stopniu dostosować dla potrzeb każdego użytkownika. To też część całego systemu Shimoda Explore, który został opracowany na podstawie trzech podstawowych elementów: plecak, wkłady (Core Units) i etui na akcesoria (Accessory Case). Pozwala to na dobór optymalnego plecaka zgodnie z potrzebami użytkownika — wszystkie elementy systemu można dowolnie konfigurować i łączyć ze sobą, niezależnie od tego czy wybierzemy opcję kompaktową (Shimoda Explore V2 25), średnią Shimoda Explore V2 30, czy bardziej pojemną (Shimoda Explore V2 35).

Testowałem plecak Shimoda Explore V2 30 między innymi w czasie intensywnej pracy w Portugalii przy realizacji materiałów na nasz kanał na YouTube.
Testowałem plecak Shimoda Explore V2 30 między innymi w czasie intensywnej pracy w Portugalii przy realizacji materiałów na nasz kanał na YouTube. Fot. KB

W praktyce oznacza to, że plecak może być w pełni wyładowany sprzętem, albo tylko w części, zostawiając miejsce na ubrania czy inne akcesoria potrzebne w czasie podróży. Bez problemu możemy go także pozbawić modułów, uzyskując pełną pojemność plecaka na potrzeby naszego bagażu. Opcjonalne wkłady Shimoda, mogą być wymieniane zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Zależy, co potrzebujesz ze sobą zabrać: sprzęt fotograficzny, wideo, audio, czy sprzętu multimedialny.

Korzystając z plecaka Shimoda Explore V2 30, cenię sobie przede wszystkim jego ogromną pojemność, jakość wykonania oraz komfort użytkowania. Fot. KB.
Korzystając z plecaka Shimoda Explore V2 30, cenię sobie przede wszystkim jego ogromną pojemność, jakość wykonania oraz komfort użytkowania. Fot. KB.

Tylna przegroda pomieści laptopa o przekątnej 14 cali (wersja 25L) lub 16 cali (wersje 30L i 35L). Duża kieszeń na panelu przednim jest idealna na duże przedmioty, takie jak kurtka, laptop w wyściełanej obudowie lub sprzęt przeciwlawinowy. Dwie szybko dostępne kieszonki mieszczą filtry kwadratowe i okrągłe o maksymalnej średnicy 100 mm. Każdy pasek na ramię ma szybko dostępną kieszeń na różne przedmioty, a po lewej stronie znajduje się rozszerzalny rękaw, który bezpiecznie pomieści przekąski, butelkę z wodą i krem do opalania, a po prawej stronie zapinana na zamek kieszeń na telefon.

Sam jest posiadaczem plecaka Shimoda Explore V2 30 i miałem okazję testować go zarówno w czasie intensywnej pracy w Portugalii przy realizacji materiałów na nasz kanał na YouTube, jak i testując sprzęty w górach czy w czasie zwykłych, codziennych czynności. Bez wątpienia to moje odkrycie i jestem zachwycony jego jakością wykonania, przemyślanymi rozwiązaniami oraz bogactwem możliwości. Decydując się na zakup, warto zwrócić uwagę na zestawy Stater Kit, w których otrzymujemy od razu moduł wewnętrzny.

Gdyby ktoś szukał bardziej budżetowego rozwiązania, to w ofercie wciąż są dostępne plecaki Shimoda Explore w pierwszej wersji.

Shimoda Explore V2 25

Shimoda Explore V2 25

Sprawdź cenę
Fotoforma
Shimoda Explore V2 30

Shimoda Explore V2 30

Sprawdź cenę
Fotoforma
Shimoda Explore V2 35

Shimoda Explore V2 35

Sprawdź cenę
Fotoforma

Shimoda Action X — plecak dla aktywnych fotografów

Shimoda Action X to seria plecaków fotograficznych, które są stworzone z myślą o długich, wymagających wyprawach górskich czy krajobrazowych. To produkty dla twórców poszukujących sprzętów z najwyższej półki. Zostały wykonane równie dobrze, jak modele z serii Explore, ale co do zasady, mają pomieścić więcej. W ofercie są trzy różne rozmiary plecków: Shimoda Action X30 (30 litrów), Shimoda Action X50(50 litrów), oraz Shimoda Action X70 (70 litrów). Każdy z nich jest dostępny w dwóch wariantach kolorystycznych: czarnym i oliwkowym.

Plecaki Action X są niezwykle funkcjonalne i zapewniają szybki dostęp do sprzętu. To modele przeznaczony dla fotografów, którzy muszą mieć przy sobie dużo sprzętu, a jednocześnie muszą być bardzo mobilni i uczestniczyć w akcji. Seria Action X została wyposażona w system otwierania górnej komory typu roll-top, dzięki czemu można dopasować objętość plecaka do potrzeb sprzętu, zachowując jednocześnie jak najlepsze dopasowanie.

Plecaki z serii Shimoda Action X są stworzone z myślą o długich, wymagających wyprawach górskich czy krajobrazowych. Fot. Karol Nienartowicz / karolnienartowicz.com
Plecaki z serii Shimoda Action X są stworzone z myślą o długich, wymagających wyprawach górskich czy krajobrazowych. Fot. Karol Nienartowicz / karolnienartowicz.com

Dzięki rozwiązaniu roll-top można dostosować pojemność plecaka do potrzeb, rozszerzając pojemność plecaka nawet o 7 litrów. W górnej części znajduje się również dodatkowy zamek błyskawiczny, który zabezpiecza sprzęt w razie złej pogody. Regulowane szelki, które można dopasować do wielkości tułowia, maksymalnie zwiększają komfort podczas długich wędrówek.

System roll-top w plecaku Shimoda Action X50 w praktyce. Fot. Karol Nienartowicz / karolnienartowicz.com
System roll-top w plecaku Shimoda Action X50 w praktyce. Fot. Karol Nienartowicz / karolnienartowicz.com

Świetną recenzję plecaka Shimoda Action X50 przygotował także Karol Nienartowicz, z którym rozmawiałem w ramach cyklu Fotoforma Masterclass. Warto także zwrócić uwagę na test Jakuba Perlikowskiego. Ten doświadczony fotograf-podróżnik, trafnie opisuje system roll-top:

„Wyobraźcie sobie szybkie letnie wyjście. Jest gorąco, mamy piękną pogodę i poza wodą nie potrzebujemy żadnych ubrań i dodatków. Przy takim scenariuszu cała komora jest zrolowana do minimum. Trzymamy w niej tylko kilka drobiazgów. Plecak jest maksymalnie skompresowany. Nie mamy niepotrzebnych pustych przestrzeni. Z kolei w innym scenariuszu, podczas zimowej aury, wykorzystujemy ten sam plecak, zwiększając jego objętość dwoma prostymi ruchami.

Przez zastosowanie usztywnionego zakończenia i odpowiednie wyprofilowanie materiału proces zawijania i rozwijania zajmuje sekundy i zawsze wygląda tak samo. Nie ma opcji, abyśmy się z tym męczyli. Całość jest wykonana z tego samego materiału co reszta plecaka.”

Jak na plecaki podróżnicze przystało, seria Action X jest wyposażona w odpinany pas biodrowy, który usprawnia użytkowanie plecaka w warunkach miejskich lub eventowych. Odpinany uchwyt na kask, paski kompresyjne do nart TPU i zmieniony system dostępu bocznego z zamkami błyskawicznymi YKK uzupełniają zestaw funkcji.

Shimoda Action X30

Shimoda Action X30

Sprawdź cenę
Fotoforma
Shimoda Action X50

Shimoda Action X50

Sprawdź cenę
Fotoforma
Shimoda Action X70

Shimoda Action X70

Sprawdź cenę
Fotoforma

Shimoda Toploader — uniwersalny pokrowiec na aparat

Shimoda Toploader stanowi część systemu Action X. To pokrowiec na aparat z obiektywem, czy drona, który jest bardzo uniwersalny i dysponuje kilkoma opcjami przenoszenia go. Od górnego uchwytu, przez szlufki po pasek na ramię. Pokrowiec można też zamontować do plecaka Action X do jego pasa biodrowego lub uprzęży piersiowej umożliwiając tym samym szybki dostęp do aparatu.

W przypadku plecaków Action X30 i X50 Toploader może z powodzeniem pełnić również funkcję zastępczą w stosunku do modułów Core Units. Dostęp do niego będzie się wtedy odbywał przez boczny panel z prawej strony plecaka. Pokrowiec wykonany jest z nylonu odpornego na warunki atmosferyczne zapewniającego przenoszonemu sprzętowi odpowiednią ochronę.

Shimoda Toploader

Shimoda Toploader

Sprawdź cenę
Fotoforma

Shimoda Carry-on Roller — walizka na kółkach na duży i ciężki sprzęt

Są sytuacje, kiedy potrzebujemy bezpieczenie, ale i komfortowo przewieźć sporo sprzętu, na przykład na miejsce zdjęć czy kręcenia filmu. W takich sytuacjach świetnie sprawdzają się walizki na kółkach, które nie tylko są pojemne, ale nie obciążają naszych pleców.

Właśnie w tym celu została zaprojektowana Shimoda Carry-on Roller — wyjątkowo pojemna walizka na kółkach. Dostęp do głównej komory uzyskuje się przez otwór przypominający torbę lekarską, który eliminuje wszelkie przeszkody. W środku możemy komfortowo i bezpiecznie przewozić dużą kamerę z założonym obiektywem. Po dołączeniu odpowiedniego modułu włożymy tam aparat z kilkoma szkłami lub akcesoriami. Do produkcji walizek Carry-On Roller użyto tego samego lekkiego, wodoodpornego nylonu, co w linii plecaków Shimoda Explore i Action X. Zapewnia to tę samą niezawodną jakość oraz wydajność zarówno w podróży, jak i w górach. Walizki spełniają wymagania większości linii lotniczych, dotyczące bagażu podręcznego.

Shimoda Carry-on Roller

Shimoda Carry-on Roller

Sprawdź cenę
Fotoforma

Akcesoria Shimoda — skuteczna ochrona i wsparcie organizacji

Shimoda to nie tylko plecaki, ale też cały ekosystem kompatybilnych akcesoriów dla fotografów i podróżników. Dodatki te wspierają organizację pracy fotografa, oszczędzając czas i energię. Pomagają chronić przed zagubieniem czy uszkodzeniami karty pamięci, dokumenty, akumulatory czy filtry.

W ofercie znajdziecie nie tylko praktyczne portfele na karty pamięci czy dokumenty, ale także pokrowce przeciwdeszczowe na plecaki, dodatkowe pasy, organizery i pokrowce na akcesoria. Wszystkie akcesoria Shimoda zostały wykonane z materiałów wysokiej jakości i są spójne kolorystycznie z wnętrzem plecaków.

Pokrowiec Shimoda Accessory Pouch

Pokrowiec Shimoda Accessory Pouch

Sprawdź cenę
Fotoforma
Etui Shimoda 3 Panel Wrap

Etui Shimoda 3 Panel Wrap

Sprawdź cenę
Fotoforma
Portfel Shimoda Passport Wallet

Portfel Shimoda Passport Wallet

Sprawdź cenę
Fotoforma
Torba Shimoda Accessory Case Large

Torba Shimoda Accessory Case Large

Sprawdź cenę
Fotoforma
Torba Shimoda Accessory Case Medium Blue River

Torba Shimoda Accessory Case Medium Blue River

Sprawdź cenę
Fotoforma
Torba Shimoda Accessory Case Small Blue River

Torba Shimoda Accessory Case Small Blue River

Sprawdź cenę
Fotoforma

Krzysztof Basel

Dziennikarz, fotograf, twórca wideo z ponad 15-letnim stażem. Szef działu wideo w Spider's Web. Fan nowych technologii i nowych smaków z całego świata. Od lat związany z mediami foto i tech oraz branżą e-commerce. Przez niemal dekadę prowadził największy polski serwis o fotografii Fotoblogia.pl (Wirtualna Polska). Publikował w „Szerokim Kadrze", Digital Camera Polska, czy fotopolis.pl. Pracował też dla takich marek, jak Amazon, Allegro, Ceneo, Netguru, Divante czy TotalMoney.pl. Ceni szczery fotoreportaż, architektoniczny minimalizm, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie, ale i intrygujące ujęcia z drona, dzięki którym odkrywa otaczający świat na nowo.

Więcej w kategorii: Poradniki

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Poradniki

Złota i niebieska godzina w fotografii. Czy to najlepszy czas na zdjęcia?

Poradniki

Zasilanie przy filmowaniu. Jak się za to zabrać?

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco