Wywiady

Karol Nienartowicz: „Zdjęcia inspirują mnie do tego, aby odwiedzić miejsca”

Krzysztof Basel / 30.11.2021Z aparatem odwiedził ponad 45 krajów na 4 kontynentach, aby fotografować góry. To tam, w najciekawszych miejscach gór Skandynawii, przez 45 dni fotografował swoją żonę w sukni ślubnej. Jego zdjęcia to coś więcej niż tylko zwykłe kadry – to autorskie sporzenie na rzeczywistość. Rozmawiałem z Karolem Nienartowiczem, który zdradził mi, jak tworzy swoje górskie fotografie.

Fotoforma Masterclass to cykl wywiadów z najlepszymi fotografami i twórcami wideo w Polsce. W studiu we Wrocławiu rozmawiamy o sprzęcie, z którego korzystają moi goście, ale przede wszystkim skupiamy się na dziełach, które dzięki temu sprzętowi powstały. Chcę, aby rozmowy z cyklu Fotoforma Masterclass były nie tylko dawką inspiracji do tworzenia, ale także, aby każdy mógł dowiedzieć się jak pracują najlepsi twórcy i wynieść konkretne rady, jak ulepszyć swój warsztat. W trzecim odcinku rozmawiałem z Karolem Nienartowiczem – jednym z najlepszych, polskich fotografów krajobrazów.

Zobacz też:

Karol fotografuje w górach od 2003 roku, ale przez ostatnie 5 lat robi to zawodowo. Z aparatem odwiedził ponad 45 krajów na 4 kontynentach. Podróżuje po rejonach górskich Europy i Świata, ale dużym sentymentem darzy również polskie góry, przede wszystkim Karkonosze, Tatry, Pieniny i Bieszczady, gdzie fotografuje w każdej wolnej chwili. Swoje fotografie publikuje nie tylko na wystawach, ale też we wszystkich wiodących mediach opiniotwórczych w Polsce, periodykach górskich i podróżniczych. Jestem też autorem przewodników dla fotografów po Tatrach i Islandii, a w 2018 r. ukazała się jego debiutancka książka o fotografowaniu w górach „Górskie wyprawy fotograficzne”. Obecnie mieszka w Krakowie, skąd ma blisko w góry, ale przez 3 lata stacjonował w Gdańsku. To tam pracował przy tworzeniu filmu „Twój Vincent”, który otrzymał nominację do nagród Bafta, Złotego Globu i Oscara.

Karol Nienartowicz – wywiad

W plecaku Karola Nienartowicza:

Canon EOS 5D Mark IV

Sprawdź cenę
Fotoforma

Canon EF 16-35mm f/4L IS USM

Sprawdź cenę
Fotoforma

Canon 24-105 mm f/4.0L EF IS II USM

Sprawdź cenę
Fotoforma

Filtr NiSi Cine Filter Nano IR GND V-Soft 4x5,65" 0.9

Sprawdź cenę
Fotoforma

Filtr NiSi Nano IR Połówkowy Odwrócony – GND8 (0.9) Reverse

Sprawdź cenę
Fotoforma

Manfrotto MT055CXPRO4

Sprawdź cenę
Fotoforma

Krzysztof Basel

Dziennikarz, fotograf, twórca wideo z ponad 15-letnim stażem. Szef działu wideo w Spider's Web. Od lat związany z mediami foto i tech oraz branżą e-commerce. Przez niemal dekadę prowadził największy polski serwis o fotografii Fotoblogia.pl (Wirtualna Polska), a także pisał Szerokiego Kadru, fotopolis.pl czy Digital Camera Polska. Pracował też dla takich marek, jak Amazon, Allegro, Ceneo, Netguru, Divante czy TotalMoney.pl. Ceni szczery fotoreportaż, architektoniczny minimalizm, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie, ale i intrygujące ujęcia z drona, dzięki którym odkrywa otaczający świat na nowo.

Więcej w kategorii: Wywiady

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Poradniki

Złota i niebieska godzina w fotografii. Czy to najlepszy czas na zdjęcia?

Wywiady

Zbigniew Furman: portret autorski i fotografia dzieł sztuki [wywiad]

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco