Wywiady

Karol Nienartowicz: „Zdjęcia inspirują mnie do tego, aby odwiedzić miejsca”

Krzysztof Basel / 30.11.2021Z aparatem odwiedził ponad 45 krajów na 4 kontynentach, aby fotografować góry. To tam, w najciekawszych miejscach gór Skandynawii, przez 45 dni fotografował swoją żonę w sukni ślubnej. Jego zdjęcia to coś więcej niż tylko zwykłe kadry – to autorskie sporzenie na rzeczywistość. Rozmawiałem z Karolem Nienartowiczem, który zdradził mi, jak tworzy swoje górskie fotografie.

Fotoforma Masterclass to cykl wywiadów z najlepszymi fotografami i twórcami wideo w Polsce. W studiu we Wrocławiu rozmawiamy o sprzęcie, z którego korzystają moi goście, ale przede wszystkim skupiamy się na dziełach, które dzięki temu sprzętowi powstały. Chcę, aby rozmowy z cyklu Fotoforma Masterclass były nie tylko dawką inspiracji do tworzenia, ale także, aby każdy mógł dowiedzieć się jak pracują najlepsi twórcy i wynieść konkretne rady, jak ulepszyć swój warsztat. W trzecim odcinku rozmawiałem z Karolem Nienartowiczem – jednym z najlepszych, polskich fotografów krajobrazów.

Zobacz też:

Karol fotografuje w górach od 2003 roku, ale przez ostatnie 5 lat robi to zawodowo. Z aparatem odwiedził ponad 45 krajów na 4 kontynentach. Podróżuje po rejonach górskich Europy i Świata, ale dużym sentymentem darzy również polskie góry, przede wszystkim Karkonosze, Tatry, Pieniny i Bieszczady, gdzie fotografuje w każdej wolnej chwili. Swoje fotografie publikuje nie tylko na wystawach, ale też we wszystkich wiodących mediach opiniotwórczych w Polsce, periodykach górskich i podróżniczych. Jestem też autorem przewodników dla fotografów po Tatrach i Islandii, a w 2018 r. ukazała się jego debiutancka książka o fotografowaniu w górach „Górskie wyprawy fotograficzne”. Obecnie mieszka w Krakowie, skąd ma blisko w góry, ale przez 3 lata stacjonował w Gdańsku. To tam pracował przy tworzeniu filmu „Twój Vincent”, który otrzymał nominację do nagród Bafta, Złotego Globu i Oscara.

Karol Nienartowicz – wywiad

W plecaku Karola Nienartowicza:

Canon EOS 5D Mark IV

Canon EOS 5D Mark IV

Sprawdź cenę
Fotoforma
Canon EF 16-35mm f/4L IS USM

Canon EF 16-35mm f/4L IS USM

Sprawdź cenę
Fotoforma
Canon 24-105 mm f/4.0L EF IS II USM

Canon 24-105 mm f/4.0L EF IS II USM

Sprawdź cenę
Fotoforma
Filtr NiSi Cine Filter Nano IR GND V-Soft 4x5,65

Filtr NiSi Cine Filter Nano IR GND V-Soft 4x5,65" 0.9

Sprawdź cenę
Fotoforma
Filtr NiSi Nano IR Połówkowy Odwrócony – GND8 (0.9) Reverse

Filtr NiSi Nano IR Połówkowy Odwrócony – GND8 (0.9) Reverse

Sprawdź cenę
Fotoforma
Manfrotto MT055CXPRO4

Manfrotto MT055CXPRO4

Sprawdź cenę
Fotoforma

Krzysztof Basel

Dziennikarz, fotograf, twórca wideo z ponad 15-letnim stażem. Szef działu wideo w Spider's Web. Fan nowych technologii i nowych smaków z całego świata. Od lat związany z mediami foto i tech oraz branżą e-commerce. Przez niemal dekadę prowadził największy polski serwis o fotografii Fotoblogia.pl (Wirtualna Polska). Publikował w „Szerokim Kadrze", Digital Camera Polska, czy fotopolis.pl. Pracował też dla takich marek, jak Amazon, Allegro, Ceneo, Netguru, Divante czy TotalMoney.pl. Ceni szczery fotoreportaż, architektoniczny minimalizm, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie, ale i intrygujące ujęcia z drona, dzięki którym odkrywa otaczający świat na nowo.

Więcej w kategorii: Wywiady

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Poradniki

Złota i niebieska godzina w fotografii. Czy to najlepszy czas na zdjęcia?

Fotoformaty

Zdjęcie to nie plik, ale wydruk. Fotoformaty #37

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco