Z aparatem odwiedził ponad 45 krajów na 4 kontynentach, aby fotografować góry. To tam, w najciekawszych miejscach gór Skandynawii, przez 45 dni fotografował swoją żonę w sukni ślubnej. Jego zdjęcia to coś więcej niż tylko zwykłe kadry – to autorskie sporzenie na rzeczywistość. Rozmawiałem z Karolem Nienartowiczem, który zdradził mi, jak tworzy swoje górskie fotografie.
Fotoforma Masterclass to cykl wywiadów z najlepszymi fotografami i twórcami wideo w Polsce. W studiu we Wrocławiu rozmawiamy o sprzęcie, z którego korzystają moi goście, ale przede wszystkim skupiamy się na dziełach, które dzięki temu sprzętowi powstały. Chcę, aby rozmowy z cyklu Fotoforma Masterclass były nie tylko dawką inspiracji do tworzenia, ale także, aby każdy mógł dowiedzieć się jak pracują najlepsi twórcy i wynieść konkretne rady, jak ulepszyć swój warsztat. W trzecim odcinku rozmawiałem z Karolem Nienartowiczem – jednym z najlepszych, polskich fotografów krajobrazów.
Zobacz też:
- Tomasz Markowski: „Fotografia jest dla mnie czymś, co nie raz chciałem rzucić” [Fotoforma Masterclass #1]
- Tomasz Tomaszewski: „Moment decydując przestał istnieć” [Fotoforma Masterclass #2]
Karol fotografuje w górach od 2003 roku, ale przez ostatnie 5 lat robi to zawodowo. Z aparatem odwiedził ponad 45 krajów na 4 kontynentach. Podróżuje po rejonach górskich Europy i Świata, ale dużym sentymentem darzy również polskie góry, przede wszystkim Karkonosze, Tatry, Pieniny i Bieszczady, gdzie fotografuje w każdej wolnej chwili. Swoje fotografie publikuje nie tylko na wystawach, ale też we wszystkich wiodących mediach opiniotwórczych w Polsce, periodykach górskich i podróżniczych. Jestem też autorem przewodników dla fotografów po Tatrach i Islandii, a w 2018 r. ukazała się jego debiutancka książka o fotografowaniu w górach „Górskie wyprawy fotograficzne”. Obecnie mieszka w Krakowie, skąd ma blisko w góry, ale przez 3 lata stacjonował w Gdańsku. To tam pracował przy tworzeniu filmu „Twój Vincent”, który otrzymał nominację do nagród Bafta, Złotego Globu i Oscara.