Filmowanie

Czym filmować na wakacjach?

Amadeusz Andrzejewski / 09.07.2022

Słońce świeci coraz mocniej, ale zanim wyjedziecie pora zastanowić się, czym warto nagrywać wspomnienia z naszych niepowtarzalnych wyjazdów. Oto poradnik o tym, czym nagrywać filmy z wakacji. Od smartfonów, przez kamery sportowe i kompakty aż po urządzenia z wymienną optyką.

Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi nadchodzą nasze, często planowane od dłuższego czasu wyjazdy wakacyjno-urlopowe, wycieczki, wyprawy i eskapady. Jednym słowem, przygody i doświadczenia, które w dobie mediów społecznościowych będziemy zapewne chcieli w jakiś sposób utrwalić i być może pokazać rodzinie lub znajomym. A to z kolei rodzi pytanie – jak to zrobić, żeby nie powstał z tego nudny 3-godzinny pokaz slajdów, którego zapewne każdy z nas kiedyś doświadczył na imprezie rodzinnej. Jednym z rozwiązań jest zastąpienie nieruchomych obrazów filmem.

Przy takiej formie prezentacji wspomnień z wakacji mamy większą kontrolę nad ich długością, nie musimy też za każdym razem powtarzać opisów poszczególnych zdjęć, bo nagramy je razem z ujęciami na miejscu i na świeżo. Do tego filmy zazwyczaj bardziej angażują widza, zwłaszcza jeśli poświęcimy jedno czy dwa popołudnia, by nasze wrażenia zmontować i okrasić muzyką. Programy do montażu są coraz łatwiej dostępne i coraz łatwiejsze w obsłudze, tego ostatniego nie ma się zatem po co nadmiernie bać. Potwierdzi to każdy nastolatek aspirujący do bycia youtuberem.

Zanim jednak dojdziemy do montowania i prezentowania naszej historii, musimy ją zarejestrować. I tu rodzi się podstawowe pytanie – jakie narzędzie wybrać do tego celu? Na to właśnie pytanie postaramy się odpowiedzieć w dalszych częściach tego artykułu.

A może po prostu smartfonem?

Smartfona ma dziś każdy, więc pierwszym zrozumiałym odruchem jest sięgnięcie po urządzenie, które i tak nosimy w kieszeni. Nie ma w tym nic złego, nawet tańsze współczesne telefony oferują często filmowanie w 4K w 50 kl./s, a te lepsze także w trybie HDR, poprawiającym ilość rejestrowanych w cieniach i światłach szczegółów. Nowsze konstrukcje mają też coraz lepszą stabilizację, pozwalającą obyć się bez urządzeń takich jak gimbal.

Smartfon ma jednak swoje ograniczenia i warto mieć tego świadomość. Po pierwsze, większość z nich oferuje jedynie szerokokątne obiektywy. Na nagranie ciekawego ptaka na gałęzi drzewa czy wyjątkowo malowniczej pełni księżyca nie ma zatem szans, w kadrze co najwyżej pojawi się biała kropka na czarnym, szumiącym niebie, a wspomniany ptak będzie na filmie czy zdjęciu składał się z kilkunastu pikseli. Po drugie, smartfony ze względu na swoje rozmiary, mają niewielkie matryce, które, owszem, radzą sobie w dzień, ale wypadają dużo słabiej, gdy tylko światła zaczyna brakować. Trzeci problem to odporność mechaniczna – o ile część telefonów jest wodoszczelna, o tyle upadku z dwóch metrów większość z nich nie przeżyje. Poza tym telefon to często nasz jedyny kontakt ze światem przydatny gdy trzeba zadzwonić do biura podróży, czy wezwać taksówkę. Nie będziemy zatem zbyt chętnie mocować go np. na kierownicy roweru przy dynamicznym zjeździe z góry przez las.

Jeśli którykolwiek z opisanych powyżej problemów brzmi znajomo, to pora przed wyjazdem zaopatrzyć się w bardziej wyspecjalizowany sprzęt filmowy.

Kamery sportowe

Kamery sportowe łączy ze smartfonami obecność szerokokątnych obiektywów i matryc, które zdecydowanie lepiej radzą sobie w dzień niż w nocy. Są jednak dużo bardziej pancerne, zwłaszcza po zapakowaniu w jedną z szeregu zazwyczaj dostępnych obudów. Jeśli zatem Waszym pomysłem na wakacje są sporty ekstremalne, pływanie czy inne aktywności, gdzie ryzyko uszkodzenia sprzętu jest spore, warto rozważyć zakup tego rodzaju kamery.

DJI Action 2 z akcesoriami
DJI Action 2 z akcesoriami

Pierwszym skojarzeniem, gdy myślimy o kamerach sportowych, jest oczywiście firma, która jako pierwsza wprowadziła je na rynek na szeroką skalę, czyli GoPro. Każda kolejna generacja urządzeń tej marki wprowadza nowe interesujące funkcje, takie jak choćby coraz doskonalsza cyfrowa stabilizacja, czy zapis w większej rozdzielczości lub liczbie klatek na sekundę, który przyda się jeśli chcemy tworzyć efektowne ujęcia w zwolnionym tempie. Plusem GoPro jest także absolutnie największa na rynku liczba dostępnych obudów, uchwytów, mocowań i wszelkich innych akcesoriów, wśród których na pewno znajdziemy coś dopasowanego do naszych potrzeb.

GoPro Hero 10 Black

GoPro Hero 10 Black

Sprawdź cenę
Fotoforma
DJI Action 2

DJI Action 2

Sprawdź cenę
Fotoforma

Osobną gałęzią urządzeń spokrewnionych z kamerami sportowymi są też kamery 360°, czyli takie, które filmują obraz w każdym kierunku jednocześnie. Materiał taki możemy pokazać znajomym posiadającym gogle do wirtualnej rzeczywistości, czy też zaangażować widza przed ekranem w samodzielne obracanie kadru na różne strony. Możemy też oczywiście wyciąć ze sferycznego obrazu dowolnie wybrany wycinek i, co ważne, decyzję tą podjąć dopiero na spokojnie w domu, a nie np. w czasie skoku ze spadochronem. Zainteresowani tego rodzaju urządzeniami powinni zapoznać się z ofertą na przykład firmy Insta360, specjalizującej się właśnie w tego rodzaju rozwiązaniach.

Insta360 One RS Twin Edition

Insta360 One RS Twin Edition

Sprawdź cenę
Fotoforma
Insta360 One X2

Insta360 One X2

Sprawdź cenę
Fotoforma
GoPro Max

GoPro Max

Sprawdź cenę
Fotoforma

Aparat kompaktowy do filmowania

Aparaty kompaktowe niemal zupełnie wyginęły w ostatnich latach, wymiecione z rynku właśnie przez smartfony. Są jednak pewne nisze, gdzie nadal nieźle się sprawdzają. Pierwszą z nich jest właśnie filmowanie – kompakt wyposażony w większą niż smartfony matrycę i obiektyw, który nie musi mieć rozmiaru dziecięcego paznokcia, znacznie lepiej poradzi sobie, gdy światła zacnie ubywać. Łatwiej nim też samodzielnie nagrać w dobrej jakości wypowiedź do kamery, o ile tylko ma rozkładany i odwracany ekran.

Wszystkie te punkty odhacza stworzony z myślą o vlogerach kompakt Sony ZV-1. Posiada on większą niż te stosowane w smartfonach, 1-calową matrycę, sparowaną z jasnym obiektywem o uniwersalnym zakresie ogniskowych. Poza obracanym ekranem czy rozbudowanymi opcjami stabilizacji obrazu oferuje on także wielokapsułowy mikrofon z osłoną przeciwwietrzną, który zapewni nam dużo lepszy dźwięk, zwłaszcza w miejscach gdzie wieje.

Sony ZV-1

Sony ZV-1

Sprawdź cenę
Fotoforma

Druga sytuacja, gdzie aparaty kompaktowe mają przewagę w zasadzie nad jakimikolwiek innymi urządzeniami, jest fotografowanie i filmowanie rzeczy odległych lub niewielkich – takich jak choćby dzikie zwierzęta, do których, z oczywistych względów, nie podejdziemy na tyle blisko, by wypełniły kadr smartfona czy kamery sportowej. Tu także firma Sony ma dla nas odpowiedź – kompaktowy aparat RX10 IV, którego obiektyw oferuje ekwiwalent ogniskowej aż do 600 mm. To dość, by nawet ptakowi na wysoko położonej gałęzi drzewa można się było komfortowo przyjrzeć i oczywiście nagrać go w 4K. Jeśli zatem ten rodzaj aktywności jest Wam bliski, warto zapoznać się ze wspomnianym powyżej modelem.

Sony RX10 IV

Sony RX10 IV

Sprawdź cenę
Fotoforma

Bezlusterkowiec do filmowania

Współczesne, pozbawione lustra aparaty z wymienną optyką dużo lepiej nadają się do filmowania niż lustrzanki. Te ostatnie bowiem podczas nagrywania nie pozwalały na korzystanie z wizjera oraz często oferowały kiepski układ autofokusa w trybie filmowym. W przypadku bezlusterkowców filmowanie i fotografowanie odbywa się z użyciem tego samego wizjera i układu ustawiania ostrości, co czyni nagrywanie nieporównywalnie wygodniejszym. Aparaty z wymienną optyką są oczywiście ze wszystkich wymienionych tu urządzeń największe i najcięższe, a gdy zdecydujemy się na profesjonalne obiektywy – także najdroższe. Oferują jednak nieporównywalną jakość obrazu w kiepskich warunkach oświetleniowych. Niektóre wręcz widzą w ciemności lepiej niż my.

Poniżej prezentujemy trzy modele z różnych półek cenowych, które powinny dobrze się sprawdzić na wakacyjnych wojażach. Obiektywy musimy oczywiście dobrać do naszych potrzeb. W zestawach poniżej do każdego korpusu dołączyliśmy uniwersalny obiektyw typu zoom. Jeśli planujemy nagrywanie dzikiej przyrody, warto uzupełnić nasz zestaw o teleobiektyw, a jeśli chcemy dużo chodzić z aparatem i do niego mówić – o obiektyw ultraszerokokątny. W razie wątpliwości warto zasięgnąć porady w sklepie – pracujący tam fachowcy pomogli dobrać sprzęt do różnych tego typu zastosowań setkom osób.

Fujifilm X-S10

To jeden z niewielu aparatów w tym segmencie cenowym, który oferuje przydatną na wakacjach (na których zwykle nie chcemy chodzić obwieszeni statywami czy gimbalami) stabilizację matrycy. Ma także wejście mikrofonowe i wyjście słuchawkowe i rozpędza się do całkiem imponujących 240 kl./s w Full HD, dzięki czemu możemy nagrywać efektowne slow motion. Aparaty Fujifilm są też znane ze wbudowanych symulacji negatywów, które nadadzą naszym nagraniom wyjątkowy charakter i wydobędą z nich akcenty kolorystyczne.

Fujifilm X-S10 + Fujinon 18-55/2.8-4

Fujifilm X-S10 + Fujinon 18-55/2.8-4

Sprawdź cenę
Fotoforma
Fujifilm X-S10 + Fujinon 16-80/4

Fujifilm X-S10 + Fujinon 16-80/4

Sprawdź cenę
Fotoforma

Canon EOS RP

Najtańsza, nowa pełna klatka na rynku, którą możemy kupić taniej niż nowego iPhone’a. W zamian otrzymujemy uniwersalny aparat, który świetnie sprawdzi się w roli aparatu na wakacje — zarówno do fotografowania jak i filmowania. W niedużym (133 × 85 × 70 mm) i lekkim (485 g) korpusie Canon RP udało się zmieścić pełnoklatkową matrycę CMOS o rozdzielczości 26 megapikseli oraz procesor obrazu DIGIC 8. Ten duet umożliwia fotografowanie z czułością w zakresie ISO 100-102400 oraz prędkością 5.4 kl./s. Za ustawanie ostrości odpowiada moduł AF oparty na detekcji fazy z 4779 punktami AF. Canon RP ma także 3-calowy, obrotowy i dotykowy ekran LCD o rozdzielczości 1 040 000 punktów oraz wizjer elektroniczny o rozdzielczości 2 359 000 punktów.

Canon EOS RP jest także ceniony jako budżetowy aparat do filmowania i  vlogowania. Korpus Canon RP daje plastyczny obrazek i piękne rozmycie tła. System Dual Pixel AF to klasa sama w sobie. Mamy tu także ekran odchylany i obracany o 180 stopni na bocznym przegubie oraz gniazdo mikrofonowe. Aparat umożliwia nagrywanie w 4K 23.98 kl./s, (120 Mb/s, MOV, H.264, AAC, crop 1,73x ) lub Full HD 60 kl./s (60 Mb/s). To wszystko w cenie poniżej 5000 zł.

Canon EOS RP

Canon EOS RP

Sprawdź cenę
Fotoforma
Canon EOS RP + RF 24-105mm F/4-7.1 IS STM

Canon EOS RP + RF 24-105mm F/4-7.1 IS STM

Sprawdź cenę
Fotoforma

Canon EOS R6

Droższy, ale już pełnoklatkowy korpus, który w słabym świetle poradzi sobie jeszcze lepiej. Oferuje też zapis w 4K w 50-60 kl./s oraz jeden z najlepszych układów autofokusa na rynku, niestraszne mu zatem nawet filmowanie ptaków w locie, o ile tylko zaopatrzymy się w odpowiedni teleobiektyw, a tych w systemie Canona jest naprawdę sporo.

Canon EOS R6 to dobre narzędzie do nagrywania filmów.
Canon EOS R6 to dobre narzędzie do nagrywania filmów.
Canon EOS R6

Canon EOS R6

Sprawdź cenę
Fotoforma
Canon RF 24-105 mm f/4 L IS USM

Canon RF 24-105 mm f/4 L IS USM

Sprawdź cenę
Fotoforma

Sony A7S III

Jeśli budżet nas nie ogranicza, to brak światła też nie powinien. Sony A7S III to prawdziwy noktowizor, do tego potrafiący filmować z prędkością aż 100-120 kl/s w 4K. Oferuje też najlepszy wizjer elektroniczny na rynku, stabilizację matrycy potrafiącą zastąpić gimbal oraz równie fenomenalny jak wymieniony powyżej model Canona autofokus. Jeśli chcemy mieć aparat, który poradzi sobie praktycznie w każdej sytuacji, to jest to po prostu najlepszy wybór z możliwych.

Sony A7S III

Sony A7S III

Sprawdź cenę
Fotoforma
Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM II

Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM II

Sprawdź cenę
Fotoforma

Amadeusz Andrzejewski

Na co dzień redaktor w portalu Optyczne.pl, gdzie regularnie testuje najnowszy sprzęt filmowy. Oprócz tego zawodowo filmuje i prowadzi szkolenia z filmowania, a po godzinach zajmuje się fotografią i kinem niezależnym. Absolwent Montażu Filmowego na PWSFTviT oraz Inżynierii Dźwięku i Obrazu na Politechnice Gdańskiej.

Więcej w kategorii: Filmowanie

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Poradniki

Złota i niebieska godzina w fotografii. Czy to najlepszy czas na zdjęcia?

Poradniki

Zasilanie przy filmowaniu. Jak się za to zabrać?

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco