Testy

Fujinon 23 mm i 33 mm f/1.4 – recenzja kapitalnego duetu

Jacek Sopotnicki / 23.09.2022

Po latach recenzowania sprzętu foto/wideo człowiek się przyzwyczaja i nie wszystkim się już tak nakręca jak na początku. Fujinony dały mi ten miły moment, kiedy dostałem paczkę i już bardzo chciałem je przetestować. Nie rozpisując się zbyt długo Fujinon 23 mm oraz 33 mm o świetle f/1.4 nie zawiódł moich oczekiwań — zobaczcie to sami!Fujifilm XF 23 mm F1.4 R LM WR to nowa wersja jednego z najbardziej popularnych szkieł w systemie Fujifilm X, czyli zaprezentowanego w 2013 r. Fujinon XF 23 mm f/1.4 R. Alternatywą dla obu modeli jest jeszcze nieduży Fujinon XF 23 mm f/2 R WR, który ustępuje pod względem ceny, ale też jest nie tak dobry optycznie. Po co zatem w rodzinie kolejne szkło o takiej samej ogniskowej? Nowy obiektyw ma być lepszy od starszego brata pod każdym względem i lepiej dostosowany do pracy z wideo. Zastosowano tu szybki, ale cichy silnik liniowy, dodatkowe elementy optyczne wpływające na lepszą rozdzielczość, a konstrukcja otrzymała nową, w pełni uszczelnioną obudowę. Konstrukcja optyczna składa się z 10 elementów w 10 grupach, a szkło waży 300 g.

Drugą nowością jest Fujifilm XF 33 mm F1.4 R LM WR. Pod wieloma względami to identyczna konstrukcja do 23 mm. Oba szkła mają tę samą średnicę filtra 58 mm, co z pewnością przypadnie do gustu twórcom wideo. 33 mm jest nieco cięższy (375 g), co wynika zapewne z faktu, że w jego konstrukcji optycznej mamy 15 elementów w 10 grupach. Tu również mamy alternatywy, ale o klasycznej ogniskowej 35 mm: od budżetowego Fujifilm Fujinon XC 35 mm f/2, przez bardziej dopracowany, ale wciąż nieduży Fujinon XF 35 mm f2 R WR, po klasyczny Fujinon XF 35 mm f/1.4 R. Wszystko to są jednak obiektywy starsze, no i przede wszystkim o nieco węższej ogniskowej. Alternatywą firm trzecich, są z kolei szkła Viltrox, a dokładniej Viltrox AF 23 mm, 33 mm, 56 mm, f/1.4 XF

Jak w praktyce sprawuję się nowe obiektywy Fujifilm XF 23 mm F1.4 R LM WR oraz XF 33 mm F1.4 R LM WR? Zapraszam do recenzji!

Fujifilm XF 23 mm F1.4 R LM WR

Fujifilm XF 23 mm F1.4 R LM WR

Sprawdź cenę
Fotoforma
Fujifilm XF 33 mm F1.4 R LM WR

Fujifilm XF 33 mm F1.4 R LM WR

Sprawdź cenę
Fotoforma

Jacek Sopotnicki

Fotograf, filmowiec, vloger. Absolwent PWSFTViT wydz. operatorski kier. fotografia. Specjalizuje się w fotografii podróżniczej, zdjęciach przemysłu, oraz fotografii stockowej. Oczywiście robi też sesje ślubne, w co zawsze wkłada sporo serca. Wykonywał zdjęcia dla grupy MAN Ferrostaal, CRH Klinkier, Grupy Kaefer, Sika Group AG oraz wielu innych firm. Publikował swoje prace w magazynach takich jak 'Auto Świat', 'WRC', 'Echo'. Jest również aktywny jako artysta i autor cykli fotograficznych 'Street', 'Stacja końcowa', 'Człowiek w uniformie', zorganizował wystawy indywidualne, oraz brał udział w wielu wystawach zbiorowych.

Więcej w kategorii: Testy

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Testy

Zhiyun Crane 2S – recenzja. Gimbal legenda w nowej odsłonie

Wywiady

Zbigniew Furman: portret autorski i fotografia dzieł sztuki [wywiad]

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco