Poradniki

Jaki statyw fotograficzny do podróżowania wybrać? Oto najlepsze modele

Krzysztof Basel / 17.07.2021

Poszukując dobrego statywu fotograficznego do podróżowania, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów, takich jak niska waga, małe rozmiary, udźwig czy materiał, z którego dany statyw został wykonany. To jednak nie wszystko. Co więcej, na rynku jest mnóstwo lekkich statywów w różnych cenach. Radzimy, który wybrać i dlaczego.

Jaki lekki statyw do podróżowania wybrać?

Na co zwrócić w szczególności uwagę przy wyborze lekkiego statywu fotograficznego do podróżowania? Przede wszystkim warto, aby nasz statyw był stosunkowo mały i lekki. W podróży każde 100 g ma znaczenie. Na wagę wpływ ma w dużej mierze materiał, z którego statyw został wykonany. Ogólnie najlżejsze są konstrukcje karbonowe, natomiast są to także statyw najdroższe. Sporo tańsze i tylko trochę cięższe są statywy wykonane z aluminium. Zwróć także uwagę na konstrukcję statywu. Istotne są nie tylko kompaktowe wymiary po złożeniu, ale również maksymalna wysokość po rozłożeniu. Idealny statyw podróżniczy będzie mały po złożeniu, i bardzo wysoki po rozłożeniu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jaki aparat na wakacje wybrać?

Przy wyborze każdego statywu, także lekkiego statywu do podróżowania, trzeba sprawdzić jaki udźwig ma dany model. To istotne, aby nasz statyw był w stanie bezpiecznie utrzymać zestaw fotograficzny, z którym zamierzamy podróżować. Można też zwrócić uwagę na praktyczne szczegóły, jak gumowe uchwyty, haczyki na obciążniki, czy możliwość niezależnego ustawiana nóg.

Najlepsze lekkie statywy fotograficzne do podróżowania

Na rynku jest sporo przeróżnych statywów, także tych małych i lekkich. Specjalnie dla was wybrałem kilka najciekawszych modeli w różnych cenach: od ok. 300-500 zł, po modele za więcej niż 1000 zł.

Joby Gorillapod 3K Pro Kit

Zaczynamy od naprawdę lekkiego i małego statywu Joby Gorillapod 3K. To idealna propozycja dla osób, które chcą podróżować na bardzo lekko i nie potrzebują wysokiego statywu. Gorillapod sprawdzi się również jako narzędzie do vlogowania.

Jaki lekki statyw do podróżowania wybrać? Joby Gorillapod
Jaki lekki statyw do podróżowania wybrać? Joby Gorillapod to mały i lekki model.

Joby Gorillapod to nie jest typowy statyw. Ma elastyczne nogi wykonane z metalowych modułów pokrytych miękkim tworzywem, które można owinąć wokół słupów lub gałęzi drzew. Może być również używany w pozycji stojącej jako zwykły statyw lub trzymany jako ręczny uchwyt. Jest solidnie wykonany, można go zmieścić na bocznej kieszeni plecaka, waży zaledwie 393 g, a gwarantuje udźwig do 3 kg. W ofercie jest wiele różnych wersji tego lekkiego statywu, które różnią się głównie udźwigiem (Joby Gorillapod 1K, 3K, 5K, czyli odpowiednio do 1 kg, 3 kg, 5 kg) w zestawie z głowicą lub bez.

Joby Gorillapod 3K Pro Kit

Joby Gorillapod 3K Pro Kit

Sprawdź cenę
Fotoforma

Benro Slim Travel FSL09AN00 – aluminiowy

Statyw Benro Slim Travel FSL09AN00, to najnowsza linia statywów producenta Benro. Charakteryzują się lekkością i kompaktowymi rozmiarami, oferując przystępną cenę. Ten aluminiowy statyw zostały specjalnie zaprojektowana dla użytkowników aparatów bezlusterkowych. Waży 1,2 kg, ma maksymalną długość po rozłożeniu 145 cm, a udźwig to 4 kg, co pozwala na zamontowanie bezlusterkowca z dużym obiektywem i lampą błyskową.

Jaki lekki statyw do podróżowania wybrać?
Jaki lekki statyw do podróżowania wybrać?

Co istotne, w zestawie mamy kompaktową głowicę kulową, która umożliwia precyzyjne ustawianie aparatu za pomocą funkcjonalnego pokrętła, a wbudowana poziomica ułatwia wyrównanie kadru. Nie bez znaczenia jest także fakt, że na Benro Slim Travel FSL09AN00 jest aż 7 lat gwarancji.

 Benro Slim Travel FSL09AN00 - aluminiowy

Benro Slim Travel FSL09AN00 - aluminiowy

Sprawdź cenę
Fotoforma

Manfrotto Element Traveller Small

Manfrotto MKELES5BK-BH Element Traveller Small to niedrogi, kompaktowy, wytrzymały aluminiowy zestaw, który jest bardzo wszechstronny. Jego maksymalna wysokość to 143 cm, a składa się do zaledwie 32 cm, co sprawia, że jest łatwy do spakowania do torby czy plecaka. Maksymalny udźwig to 4 kg. W zestawie mamy także aluminiową głowicę kulową z niezależnym ruchem w panoramie.

Producent oferuje dwie wersje tego statywu: aluminiową (1,15 kg) oraz karbonową (1,05 kg). Statyw w wersji aluminiowej jest dostępny w czterech kolorach (czarny, niebieski, szary i czerwony), w komplecie posiada wyściełaną torbę ułatwiającą przechowywanie i transport.

Manfrotto Element Traveller Small - aluminium

Manfrotto Element Traveller Small - aluminium

Sprawdź cenę
Fotoforma
Manfrotto Element Traveller Small - karbon

Manfrotto Element Traveller Small - karbon

Sprawdź cenę
Fotoforma

Benro IT25 z głowicą IH1

Przydatne podczas podróży statywy Benro IT25 z serii iTrip zostały zaprojektowane, by sprostać coraz większym potrzebom fotografów, którzy poszukują niedużych i lekkich statywów do podróżowania. Wykonany z aluminium Benro IT25 z głowicą IH1 ma długość po rozłożeniu 1610 mm, waży 1,61 kg, a jego maksymalny udźwig to 6 kg.

Nogi kompaktowego statywu składają się pod kątem 180°, co czyni go wystarczająco małym, aby zmieścił się w przenośnej torbie podczas podróży samolotem czy pociągiem. Struktura blokowania głowicy all-in-one jest dobra do szybkiego ustawienia pozycji i blokowania, popularnego wśród fotografów. Oprócz wszystkich zalet serii Universal Travel, statywy Benro IT25 z serii iTrip mają dodatkowe udogodnienie w postaci odłączanej nogi, która może być zmieniona w monopod. Noga może być połączona zarówno z głowicą, jak i kolumną centralną. Statywy IT25 posiadają też 3-stopniową regulację kąta nachylenia nóg.

Benro IT25 z głowicą IH1

Benro IT25 z głowicą IH1

Sprawdź cenę
Fotoforma

Vanguard VEO 2 GO 265HABM – aluminium

Każdy ze statywów serii Vanguard VEO 2 GO został zaprojektowany z myślą o jak największej mobilności. Cechują się niską wagą, poręczną konstrukcją oraz szybkością w rozłożeniu i złożeniu. Są doskonałym rozwiązaniem dla podróżników, vlogerów i fotografów dokumentalnych. Seria VEO 2 GO obejmuje zarówno statywy wykonane z aluminium, jak i włókien węglowych.

Vanguard VEO 2 GO 265HABM został wykonany z aluminium łącząc dużą wytrzymałość z niewielką wagą. Nogi statywu składają się z aż 5 sekcji co pozwoliło skrócić długość w pozycji złożonej do zaledwie 32,5 cm. Maksymalne obciążenie statywu wynosi aż 6 kg, a więc z powodzeniem można na nim postawić aparat, nawet z bardzo długim, ciężkim obiektywem zachowując przy tym pełną stabilność. Sam statyw waży przy tym tylko 1,69 kg. Na statyw oraz głowicę udzielana jest 24-miesięczna gwarancja, którą można przedłużyć o dodatkowe 8 lat rejestrując produkt na stronie producenta. Pozwala to cieszyć się produktem przed długie lata.

Vanguard VEO 2 GO 265HABM - aluminium

Vanguard VEO 2 GO 265HABM - aluminium

Sprawdź cenę
Fotoforma

Benro Rhino 14C + VX20 Kit

Ten zestaw to jedna z ciekawszych propozycji na lekki statyw do podróżowania. Benro Rhino 14C + VX20 Kit waży tylko 1,46 kg, ale ma udźwig aż do 16 kg! Ten czterosekcyjny, karbonowy statyw ma w zestawie nowoczesną głowicę VX20 z podwójnym trybem panoramowania.

Karbonowe nogi składane do tyłu powodują, że statyw jest łatwy do transportu i nie zajmuje wiele miejsca w bagażu. Nogi można niezależnie rozkładać i blokować w trzech pozycjach oraz dysponują automatyczną regulację kąta nóg dla szybkiego i pewnego ustawienia. Połączone są ze sobą aluminiową bazą, w której znajduje się kolumna centralna. Baza posiada również 3 gwinty montażowe 1/4” służące do instalacji dodatków.

 

Benro Rhino 14C + VX20 Kit

Benro Rhino 14C + VX20 Kit

Sprawdź cenę
Fotoforma

Benro Tortoise 24C + GX30 Kit

Nowa seria trójnogów fotograficznych Benro Tortoise jest zaadresowana fotografom poszukującym lekkiego statywu podróżnego, dysponującego dużym udźwigiem i odpowiednią stabilnością. Oczekiwania te spełniono stosując do jego budowy wysokiej jakości włókno węglowe oraz rezygnując z kolumny centralnej. Ta ostatnia cecha ma duży wpływ na rozmiar złożonego statywu, tak bardzo istotny podczas poruszania się w trudnym terenie.

Średnica złożonego trójnogu wynosi jedyne 8 cm, dzięki czemu jest on łatwy do schowania w plecaku lub walizce. Nogi mogą być rozłożone niezależnie i posiadają trzy pozycje blokownia. Połączone są ze sobą aluminiowym pająkiem, na którego górze znajduje się płaska baza z gwintem statywowym 1/4” i 3/8”. Sam pająk posiada również 3 gwinty 1/4” służące do instalacji dodatkowych akcesoriów oraz hak balastowy pozwalający na przymocowanie dodatkowej masy stabilizującej.

Benro Tortoise 24C z głowicą GX30 waży 1,5 kg, ma udźwig aż 14 kg i maksymalną wysokość 129,5 cm.

Benro Tortoise 24C + GX30 Kit

Benro Tortoise 24C + GX30 Kit

Sprawdź cenę
Fotoforma

Benro Bat 24C + VX25 Kit

Statywy Bat to najnowsza propozycja Benro dla aktywnych fotografów, którzy poszukują lekkiego statywu do podróżowania. Seria składa się z 4 modeli trójnogów w wersji aluminiowej i karbonowej oraz 4 zestawów z głowicą również w wersjach aluminiowej i karbonowej.

Statyw Benro Bat 24C waży 1,78 kg, ale ma udźwig aż 16 kg. Do tego maksymalna wysokość to 179,9 cm, a długość po złożeniu – 44 cm, co pokazuje, że jest to kompaktowa, ale bardzo praktyczna konstrukcja. Kluczową cechą, która wyróżnia karbonowy statyw FBAT24CVX25 to możliwość regulacji pochyłu nóg w 5 położeniach. Ta funkcja umożliwia pracę w skrajnych sytuacjach np. wtedy gdy nie dysponujemy wystarczającą powierzchnią, aby rozłożyć statyw na 3 nogach i zmuszeni jesteśmy oprzeć jedną z nóg o ścianę.

W zestawie ze statywem znajduje się wyjątkowa głowica VX25 wyróżniająca się podwójnym trybem panoramowania. Sterowanie tą funkcją może odbywać się u podstawy głowicy, czyli w sposób tradycyjny oraz pod szybkozłączką co jest nowością w głowicach Benro. Sterowanie głowicą jest proste i odbywa się za pomocą jednej gałki z możliwością regulacji siły tarcia i blokadą obrotu głowicy. Jej obrót w poziomie wynosi 360 stopni a przechył boczny oscyluje w zakresie -90/+90 stopni. Głowica wykonana jest z lekkich materiałów i zaprojektowana została z dużą dbałością o design w efekcie czego otrzymujemy eleganckie narzędzie pracy.

Benro Bat 24C + VX25 Kit

Benro Bat 24C + VX25 Kit

Sprawdź cenę
Fotoforma

Peak Design Travel Tripod

Jeśli budżet nie jest ograniczeniem to najciekawszą propozycja na lekki statyw dla podróżnika jest Peak Design Travel Tripod. Ten innowacyjny statyw podróżny zapewnia profesjonalną stabilność, duży udźwig do 9.1 kg i wysokość roboczą (do 152.4 cm), a jednocześnie mieści się w opakowaniach o średnicy butelki z wodą. Złożony statyw ma tylko 39 cm, a w dodatku brak w nim wystających elementów. Gruntowna przebudowa tradycyjnego statywu jest wynikiem 4-letniej pracy inżynierskiej.

Warto dodać, że Peak Design Travel Tripod występuje w dwóch wersjach wykonanych z różnego tworzywa. Model aluminiowy waży 1.56 kg, natomiast wersja wykonana z włókna węglowego – 1.27 kg.

Peak Design Travel Tripod - aluminium

Peak Design Travel Tripod - aluminium

Sprawdź cenę
Fotoforma
Peak Design Travel Tripod - włókno węglowe

Peak Design Travel Tripod - włókno węglowe

Sprawdź cenę
Fotoforma

Krzysztof Basel

Dziennikarz, fotograf, twórca wideo z ponad 15-letnim stażem. Szef działu wideo w Spider's Web. Fan nowych technologii i nowych smaków z całego świata. Od lat związany z mediami foto i tech oraz branżą e-commerce. Przez niemal dekadę prowadził największy polski serwis o fotografii Fotoblogia.pl (Wirtualna Polska). Publikował w „Szerokim Kadrze", Digital Camera Polska, czy fotopolis.pl. Pracował też dla takich marek, jak Amazon, Allegro, Ceneo, Netguru, Divante czy TotalMoney.pl. Ceni szczery fotoreportaż, architektoniczny minimalizm, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie, ale i intrygujące ujęcia z drona, dzięki którym odkrywa otaczający świat na nowo.

Więcej w kategorii: Poradniki

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Poradniki

Złota i niebieska godzina w fotografii. Czy to najlepszy czas na zdjęcia?

Poradniki

Zasilanie przy filmowaniu. Jak się za to zabrać?

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco