Poradniki

Loupedeck+, CT czy Live? Radzimy, którą konsolę wybrać

Krzysztof Basel / 11.10.2022

Loupedeck to nie tylko spora konsola do obróbki w Lightroomie. To także narzędzia do postprodukcji wideo czy streamowania. Czym różnią się poszczególne modele?

Postprodukcja to niezwykle ważny element procesu twórczego, który jednak bywa żmudny, męczący, i czasochłonny. Firma Loupedeck postanowiła kilka lat temu odpowiedzieć na potrzeby twórców, oferując specjalne konsole ułatwiające i przyspieszające obróbkę.

Na początku w ofercie fińskiej marki było tylko jedno urządzenie, stworzone specjalnie, ale z czasem, pojawiły się kolejne, które są bardziej uniwersalne, dzięki czemu nadają się także do obróbki wideo, czy nawet streamowania. Śmiem twierdzić, że niemal każdy współczesny twórca, może tu odnaleźć coś dla siebie i realnie ulepszyć swój workflow.

Poznaj oferta Loupedeck

Sprawdź cenę
Fotoforma

Czym różnią się od siebie poszczególne konsole Loupdeck?

W dużym skrócie wygląda to tak:

  • Loupedeck+ – największa, klasyczna konsola z najbardziej rozbudowaną ergonomią oraz wieloma przyciskami i pokrętłami przystosowanymi do pracy w Lightroomie. Sprawdza się także w pracy z wideo.
  • Loupedeck CTwiększa, bardziej rozbudowana wersja konsoli, która została stworzona głównie z myślą o pracy ze zdjęciami i wideo.
  • Loupedeck Livemała konsola stworzona głównie z myślą o streamowaniu, która przydaje się też przy obróbce zdjęć i filmów.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, oto dokładniejszy opis każdej z konsol Loupedeck.

Loupedeck+

Loupedeck+ to druga wersja pierwszego manualnego kontrolera do postprodukcji zdjęć. Urządzenie o wielkości tradycyjnej klawiatury (15.5 × 40 cm), zostało stworzone z myślą o programie Adobe Lightroom. Całość jest wykonana z przyzwoitej jakości tworzywa sztucznego.

Konsola ma aż 38 przycisków (z czego 17 przycisków programowalnych), 13 gałek, i 8 suwaków. Konsola oferuje zaawansowaną, rozbudowaną ergonomię, dostosowana do pracy z obróbką zdjęć, co sprawia, że praca z urządzeniem, jest naprawdę przyjemna. Po jednej stronie kontrolera znajdują się przyciski do oznaczania zdjęć, w innej pokrętła służące do korekty ekspozycji, a jeszcze gdzie indziej, suwaki pozwalające na edycję kolorystyki obrazu.

Loupedeck+ to konsola dla osób, które przede wszystkim, chcą usprawnić swoją pracę z Lightroomiem i oczekują najlepszej ergonomii.

Loupedeck+

Sprawdź cenę
Fotoforma

Loupedeck CT

Loupedeck CT to zupełnie inna bajka pod względem konstrukcyjnym. Konsola ma wygląd zbliżony do kwadratu (160 × 150 × 30 mm) i ma wagę 365 g. Może leżeć na biurku obok klawiatury czy tabletu, a nie zamiast niej.

Górna płyta i pokrętła są wykonane z aluminium, a duże pokrętło dodatkowo jest oparte na łożysku kulowym. Całość jest świetnie wykonana, a kultura pracy każdego pokrętła stoi na wysokim poziomie. Złego słowa nie można też powiedzieć o przyciskach, które mają przyjemny skok.

Sześć pokręteł u góry można także wciskać, a ich funkcje (zarówno regulacja jak i wcisk) można dowolnie zmieniać. Pomiędzy pokrętłami znajduje się panel dotykowy, również z możliwością dowolnej edycji funkcji. Co ważne: po dotknięciu każdego przycisku, panel delikatnie wibruje, reagując na nasz dotyk.

Poniżej mamy osiem funkcyjnych, okrągłych przycisków (też z opcją konfiguracji). Panel dotykowy znajduje się także na głównym pokrętle. Dodatkowo przyciski są delikatnie podświetlane, mogą też zmieniać kolor podświetlania, aby dodatkowo sugerować jego funkcję.

Loupedeck CT to urządzenie, które może ułatwić pracę ze zdjęciami czy wideo, ale pod jednym warunkiem: musimy to urządzenie dobrze skonfigurować pod swoje własne potrzeby. Oczywiście w programie Loupedeck dostępne są już gotowe ustawienia podstawowe do różnych programów, jak Adobe Photoshop, Lightroom, Premiere, Final Cut Pro, czy Capture One. To rozwiązanie dobre na początek, aby zrozumieć, na czym polega obsługa Loupedeck CT, ale jeśli to narzędzie ma naprawdę nam pomóc w pracy, warto spędzić z godzinę na dostosowanie go do swoich potrzeb. Konsola pozwala tworzyć własne profile dla dowolnej aplikacji, a później, je zapisywać i dzielić się nimi w internecie. Możemy także pobierać profile stworzone przez innych użytkowników. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o pracy z Loupedeck CT w praktyce, sprawdźcie recenzję Jakuba Kaźmierczyka.

 

Loupedeck CT

Sprawdź cenę
Fotoforma

Loupedeck Live

Loupedeck Live to tak naprawdę uproszczona, mniejsza (150 × 110 × 30 mm / 230 g) i tańsza wersja Loupedeck CT. Wygląda, jakby projektanci ucięli dolną część urządzenia, zostawiając jedynie część od ośmiu okrągłych przycisków w górę. I dobrze, bo to sprawia, że konsola jest dużo mniejsza, bardziej mobilna, ale też tańsza.

W założeniu Loupedeck Live ma służyć głównie osobom realizującym transmisje online, ale z racji niższej ceny i dużej funkcjonalności, spokojnie sprawdzi się też w podstawowej pracy ze zdjęciami i wideo. Mamy tu wszystkie możliwości identyczne, jak w opisanej powyżej konsoli Loupedeck CT. Nie jest to typowy mikser wizyjny, ale raczej akcesorium, które ułatwia nawigację w programach do transmisji typu OBS Studio, Streamlabs OBS, eCamm czy Twitch.

Loupedeck Live służy mi do ułatwienia realizacji wywiadów na żywo na kanałach Fotoformy od kilku dobrych miesięcy i nie wyobrażam sobie już pracy bez niej. Relacje prowadzę wykorzystując program eCamm, do którego pobrałem gotowy zestaw ustawień, lekki modyfikując pod swoje potrzeby.

 

I tak okrągłe przyciski służą mi do zmiany scen (pokazuję dużo zdjęć, filmów, zmieniam kadry). Pokrętła pozwalają kontrolować między innymi głośność. Z kolei na dotykowych panelach, widzę podstawowe dane relacji, jak liczba osób oglądających. W zestawie otrzymujemy też solidny kabel USB-C oraz podstawkę, która pozwala podnieść konsolę, aby pracować pod kątem.

Loupedeck Live

Sprawdź cenę
Fotoforma

Krzysztof Basel

Dziennikarz, fotograf, twórca wideo z ponad 15-letnim stażem. Szef działu wideo w Spider's Web. Od lat związany z mediami foto i tech oraz branżą e-commerce. Przez niemal dekadę prowadził największy polski serwis o fotografii Fotoblogia.pl (Wirtualna Polska), a także pisał Szerokiego Kadru, fotopolis.pl czy Digital Camera Polska. Pracował też dla takich marek, jak Amazon, Allegro, Ceneo, Netguru, Divante czy TotalMoney.pl. Ceni szczery fotoreportaż, architektoniczny minimalizm, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie, ale i intrygujące ujęcia z drona, dzięki którym odkrywa otaczający świat na nowo.

Więcej w kategorii: Poradniki

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Poradniki

Złota i niebieska godzina w fotografii. Czy to najlepszy czas na zdjęcia?

Poradniki

Zasilanie przy filmowaniu. Jak się za to zabrać?

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco