Czym są Perseidy?
Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, których orbita przecina się co roku z ziemską. Większość z nich to kosmiczne drobinki, które gubi kometa 109P/Swift-Tuttle przelatując w pobliżu Słońca. Te drobinki wpadają w ziemską atmosferę i wtedy możemy obserwować „spadające gwiazdy”.
Kiedy obserwować Perseidy?
Perseidy możemy obserwować na Ziemi co roku mniej więcej od ok. 17 lipca do 24 sierpnia. W tym roku najwięcej Perseidów ma być widocznych na polskim niebie w nocy z 12 na 13 sierpnia i dzień później. Wtedy to mamy zobaczyć nawet do 100 zjawisk na godzinę, czyli zobaczy średnio jedną „spadającą gwiazdę” co 45 sekund. Perseidy będą też dobrze widoczne w kolejnych nocach, ale ich liczba będzie stopniowa spadać.
Co bardzo ważne, prognozy pogody zapowiadają raczej bezchmurne niebo, zatem jest duża szansa, że czeka nas prawdziwy spektakl na niebie! Dodatkowo już pierwszej nocy, na terenie niemal całej Polski, widoczna była także zorza polarna! W kolejnych dniach także zjawisko powinno być dobrze widoczne.
Zresztą, nawet gdyby tej nocy były chmury lub nie udałoby Ci się ich zobaczyć, to nic straconego. Nocny spektakl będzie widoczny także przez kilka następnych nocy.
Gdzie szukać Perseidów?
Najprostsza odpowiedź to: na niebie! Niestety, jeśli żyjesz w mieście, to spadających Perseidów możesz niestety nie zobaczyć albo dostrzec tylko nieliczne. Aby w pełni podziwiać „spadające gwiazdy”, wyjedź z miasta, gdzieś w miejsce oddalone od sztucznego światła, czyli tzw. zanieczyszczenia świetlnego generowanego przez lampy, budynki czy pojazdy nocą. Takie sztuczne światło mocno ogranicza ilość widzianych przez z nas gwiazd oraz meteorów. Gdzie zatem szukać miejsce najlepszych do obserwacji Perseidów?
Na mapie http://www.lightpollutionmap.info/ możesz dokładnie sprawdzić, gdzie jest najciemniej w twojej okolicy. Idealnymi miejscami z pewnością będą parki ciemnego nieba. W Polsce są tylko dwa takie miejsca: Izerski Park Ciemnego Nieba (transgraniczny polsko-czeski) oraz Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” (uzupełniający się ze słowackim Parkiem Ciemnego Nieba „Połoniny”). Są to obszary wyznaczone do ochrony przed zanieczyszczeniem światłem ciemności nocnej wyjątkowego środowiska naturalnego. Inaczej mówiąc, to takie rezerwaty przyrody, tylko do oglądania czystego nieba nocą. Zresztą, wizytę w tych miejscach polecam nie tylko w sierpniu. Wspaniałych widoków nie zabraknie tam o każdej porze roku.
Będąc w odpowiednim rejonie, warto zadbać o dużą otwartą przestrzeń z możliwością obserwacji nieba we wszystkich kierunkach, jak np. duża polana czy wzgórza. Perseidy będą widoczna w konkretnej części nieba, który dokładnie nazywa się radiantem. Aby w prosty sposób odnaleźć miejsce lokalizacji radiantu, można skorzystać z darmowej aplikacji Google Sky Map lub innych programów do obserwacji nieba. Będąc już na miejscu, dobrze jest mieć ze sobą koc, na którym będziesz mógł się położyć i podziwiać nocny spektakl. W czasie obserwacji warto patrzeć w określony obszar nieba i nie zerkać w swojego smartfona — każde spojrzenie odzwyczaja na chwilę nasze oczy od panujących ciemności, przez co zobaczysz mniej spadających meteorów.
Jak i czym fotografować Perseidy?
Sierpniowe noce to także świetny moment, aby sfotografować „spadające gwiazdy”. I można to zrobić dosyć prosto, tylko trzeba wiedzieć, jak i czym. Teoretycznie możesz to zrobić nawet zwykłym smartfonem, ale nie ma co się oszukiwać, że jakość takich zdjęć będzie wyraźnie słabsza, niż fotografii wykonanych aparatem fotograficznym. Przede wszystkim, aparat musi stać na statywie i warto ustawić parametry ręcznie. W przypadku aparatów nie ma z tym problemu, ale w smartfonach już tak dobrze nie jest — tylko niektóre urządzenia mają taką funkcję wbudowaną. Ogólnie każdy aparat się sprawdzi, ale najlepszą jakość zdjęć, uzyskamy, decydując się na aparaty z większymi matrycami. I nie chodzi tu wcale o większą rozdzielczość, ale fizyczne rozmiary. Idealnie byłoby mieć aparat pełnoklatkowy — nawet najtańsze modele, oferują świetną jakość obrazu. Jeśli jednak posiadasz aparat z mniejszą matrycą, typu APS-C, czy Cztery Trzecie, nic straconego! Nimi także możesz wykonać świetne zdjęcia.