Testy

OM System OM-1 – recenzja rewolucyjnego aparatu

Jacek Sopotnicki / 11.06.2022

OM System OM-1 miażdży parametrami i świetnie leży w dłoni. Ma fenomenalną stabilizację, szybkość i jest odporny na wszystkie warunki spotykane na planecie ziemia. Brzmi zbyt pięknie, żeby było prawdziwe? Niby tak, ale OM-1 to faktycznie rewolucyjny aparat, któremu chcemy się przyjrzeć w tym nagraniu. Dodatkowo do rozmowy zaprosiliśmy Przemysława Jakubczyka, który tłumaczy wiele tematów związanych z tym aparatem. OM-System OM-1 to rewolucja, na którą system Mikro Cztery Trzecie czekał, jak czereśnie na wasze portfele. Rewolucja wszędzie tam, gdzie jej potrzebowaliśmy. Znacząco poprawiono jakość zdjęć na wysokich czułościach, dynamikę tonalną, AF sprawuje się wyśmienicie, a tryb wideo jest rozbudowany. Z drugiej strony, OM-1 to konsekwentna ewolucja poprzednich modeli. Aparat OM-1 utrzymuje spójny system, ergonomię, świetną jakość wykonania, czy wytrzymałość na trudne warunki. Nowemu właścicielowi udało się zatem zachować dotychczasowy charakter aparatów Olympus, za który ich użytkownicy je pokochali.

Jak OM-System OM-1 sprawuje się w praktyce? Nie tylko sam go przetestowałem, ale rozmawiałem także z człowiekiem, który ten aparat zna na wylot i intensywnie z niego korzysta od początku roku. To Przemek Jakubczyk, ekspert i trener marki OM System.

OM System OM-1 – recenzja

Aparat ma wymiary 134.8 × 91.6 × 72.7 mm, waży 599 g (z kartą pamięci i akumulatorem) i jest trochę większy oraz cięższy od E-M1 Mark III (580 g / 134.1 × 90.9 × 68.9 mm). OM-1 otrzymał nowy wizjer elektroniczny OLED o bardzo dobrych parametrach: rozdzielczości 5.76 mln punktów, powiększeniu 1.65× i odświeżaniu na poziomie 120 kl./s. Korpus ma także nowy wyświetlacz: 3-calowy panel o rozdzielczości 1,62 mln punktów. Wyświetlimy na nim zupełnie nowy układ menu głównego. Sercem i chyba najważniejszym elementem sztandarowego bezlusterkowca marki OM System jest nowa matryca warstwowa formatu 4/3, czyli stacked BSI CMOS o rozdzielczości 20 Mpix, która współpracuje z procesorem obrazu TruePic X. Ten duet umożliwia wykonywanie zdjęć z czułością w zakresie ISO 200 – 25600 (rozszerzalna ISO 80-100 + 102400), prędkością zdjęć seryjnych do 10 kl./s przy migawce mechanicznej i do nawet 120 kl./s przy migawce elektronicznej. Do tego mamy szeroki zakres czasu naświetlania: 60 s – 1/32000 s. przy migawce elektronicznej.

Jeśli potrzebujecie więcej przykładowych zdjęć i danych technicznych, sprawdźcie nasz poprzedni materiał:

OM System OM-1

OM System OM-1

Sprawdź cenę
Fotoforma

Jacek Sopotnicki

Fotograf, filmowiec, vloger. Absolwent PWSFTViT wydz. operatorski kier. fotografia. Specjalizuje się w fotografii podróżniczej, zdjęciach przemysłu, oraz fotografii stockowej. Oczywiście robi też sesje ślubne, w co zawsze wkłada sporo serca. Wykonywał zdjęcia dla grupy MAN Ferrostaal, CRH Klinkier, Grupy Kaefer, Sika Group AG oraz wielu innych firm. Publikował swoje prace w magazynach takich jak 'Auto Świat', 'WRC', 'Echo'. Jest również aktywny jako artysta i autor cykli fotograficznych 'Street', 'Stacja końcowa', 'Człowiek w uniformie', zorganizował wystawy indywidualne, oraz brał udział w wielu wystawach zbiorowych.

Więcej w kategorii: Testy

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Testy

Zhiyun Crane 2S – recenzja. Gimbal legenda w nowej odsłonie

Wywiady

Zbigniew Furman: portret autorski i fotografia dzieł sztuki [wywiad]

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco