Poradniki

Sony FX3 kontra FX30: która kamera jest dla ciebie? Pomagamy dobrze wybrać

Jacek Sopotnicki / 09.08.2024

Sony FX3 i FX30 to na zewnątrz prawie identyczne kamery. Wewnątrz jednak znajdują się dwa różne sensory, będące sercem aparatu. Jak te sprzęty różnią się od siebie w praktyce? Który jest dla kogo i w końcu czy warto wydać więcej na pełnoklatkowego Sony FX3? Ten poradnik wyczerpująco i bezpośrednio odpowie na te i kilka innych pytań.



Sony FX3 łączy dwa światy: bezlusterkowców i profesjonalnych kamer wideo. Wielkością przypomina aparat, ale konstrukcją oraz możliwościami, kamerę. W trybie wideo oferuje dokładnie takie same parametry, co Sony A7S III, ale zmienione konstrukcję korpusu. Jest on mniejszy, ma nieco inny układ przycisków, usunięto wizjer, ale dodano gwinty 1/4” do mocowania akcesoriów czy lampki kontrolne z przodu i z tyłu. Chyba najważniejszą zmianą jest jednak zastosowanie cichego i niedużego wentylatora, oraz udoskonalonego systemu odprowadzania ciepła. To sprawiło, że przegrzewanie w Sony FX3 praktycznie nie występuje, a jedynym ograniczeniem czasu nagrywania, jest pojemność kart pamięci. W zestawie otrzymujemy także odłączany uchwyt z adapterem XLR i dwoma pełnowymiarowymi gniazdami XLR. Sony FX3 jest droższy od Sony A7S III, ale za wyższą ceną idą także większe możliwości.

SPRAWDŹ TEŻ: Sony FX30 – test. Nowa jakość APS-C

Z kolei Sony FX30 to w skrócie mówiąc FX3, w którym zamieniono pełnoklatkowy sensor na matrycę APS-C, czyli standardu Super 35. Główna różnica to mniejszy sensor i jego możliwości, oraz prawie dwa razy niższa cena. A do tego, możliwość podłączenia mniejszych, lżejszych i tańszych obiektywów. Sony FX30 ma stabilizowaną matrycę APS-C CMOS Exmor R o rozdzielczości 26 Mpix, która pozwala na pracę z czułością w zakresie ISO 100-32000 z Dual ISO 800 i 2500. Kamera oferuje możliwość zapisu 10-bitowego wideo 4K 120 kl./s 4:2:2 All-i z cropem 1.6x, lub do 4K 60p bez cropa. Nie zabrakło opcji zapisu wideo RAW na zewnętrzny rekorder, czy takich funkcji jak S-Gamut3.Cine / S-Log3, profil koloru S-Cinetone czy 4-kanałowej rejestracji dźwięku (z opcjonalnym interfejsem audio). W korpusie jest także wentylator, zatem kamera nie będzie się przegrzewać. Z boku mamy 2 hybrydowe sloty SD / CFExpress A, pełne HDMI i 2x mnijack. Bardzo mocnym punktem jest świetny system AF.

Sony FX3 kontra FX30: którą kamerę wybrać?

Tyle teorii, czas na praktykę. W tym poradniku porównuję obie kamery i radzę, które lepiej sprawdzi się do konkretnych zastosowań.

Sprawdź szczegóły

Sony FX3 kontra FX30 – ceny

Sony FX3

Sony FX3

Sprawdź cenę
Fotoforma
Sony FX30

Sony FX30

Sprawdź cenę
Fotoforma

Jacek Sopotnicki

Fotograf, filmowiec, vloger. Absolwent PWSFTViT wydz. operatorski kier. fotografia. Specjalizuje się w fotografii podróżniczej, zdjęciach przemysłu, oraz fotografii stockowej. Oczywiście robi też sesje ślubne, w co zawsze wkłada sporo serca. Wykonywał zdjęcia dla grupy MAN Ferrostaal, CRH Klinkier, Grupy Kaefer, Sika Group AG oraz wielu innych firm. Publikował swoje prace w magazynach takich jak 'Auto Świat', 'WRC', 'Echo'. Jest również aktywny jako artysta i autor cykli fotograficznych 'Street', 'Stacja końcowa', 'Człowiek w uniformie', zorganizował wystawy indywidualne, oraz brał udział w wielu wystawach zbiorowych.

Więcej w kategorii: Poradniki

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Poradniki

Złota i niebieska godzina w fotografii. Czy to najlepszy czas na zdjęcia?

Testy

Zhiyun Molus X60 i X100: testujemy kompaktowy system oświetlenia LED

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco