Testy

Tamron 28-75 mm f/2.8 G2 – czy druga wersja daje radę? Recenzja

Jacek Sopotnicki / 29.02.2024

Tamron 28-75 mm F/2.8 szybko stał się legendą — uniwersalny, lekki, kompaktowy, szybki i dobrze wyceniony — więc czemu się tu dziwić. Ale też pytanie co wnosi jego druga wersja? Czy to zbędna inwestycja, czy raczej godny następca kapitalnego szkła, który nadrabia niedociągnięcia poprzednika? Przekonajmy się!Tamron 28-75mm F/2.8 Di III VXD G2 to druga wersja obiektywu do Sony E, który kilka lat temu podbił rynek.  Ten zoom to odpowiedź na głosy wielu fotografów, którzy potrzebowali wysokiej klasy, jasnego i uniwersalnego zooma, ale w niższej cenie.

Model G2, ma udoskonaloną konstrukcję optyczną, która lepiej radzi sobie z coraz wyższymi wymaganiami nowych matryc o wysokiej rozdzielczości. Obiektyw Tamron 28-75mm f/2.8 Di III VXD G2 otrzymał także nowszy silnik autofokusu VXD. Do tego poprawiono minimalną odległość ostrzenia, która wynosi tylko 18 cm, a maksymalne powiększenie to 1:4.1. Ciekawym rozwiązaniem jest też możliwość zmiany sposobu ostrości przy kontroli pierścienia, co z kolei sugeruje liniowe przełożenie ruchu na ruch soczewek. Z pewnością ucieszą się z tego twórcy wideo.

SPRAWDŹ: Obiektywy Tamron są ciekawsze, niż myślisz. 7 modeli wartych uwagi

Obiektyw ten to konkurencja dla systemowych standardowych zoomów typu 24-70 mm f/2.8. Wprawdzie nie jest tak szeroki, ale też oferuje więcej na dłuższym końcu. Poza tym jest mniejszy, lżejszy, i kosztuje 1/3 tego, co oryginale konstrukcje. Jak to szkło sprawuje się w praktyce? Sprawdźmy.

Tamron 28-75 mm f/2.8 DI III VXD G2 – test

Tamron 28-75 mm f/2.8 DI III VXD G2 – cena

Tamron 28-75 mm f/2.8 DI III VXD G2

Tamron 28-75 mm f/2.8 DI III VXD G2

Sprawdź cenę
Fotoforma

Jacek Sopotnicki

Fotograf, filmowiec, vloger. Absolwent PWSFTViT wydz. operatorski kier. fotografia. Specjalizuje się w fotografii podróżniczej, zdjęciach przemysłu, oraz fotografii stockowej. Oczywiście robi też sesje ślubne, w co zawsze wkłada sporo serca. Wykonywał zdjęcia dla grupy MAN Ferrostaal, CRH Klinkier, Grupy Kaefer, Sika Group AG oraz wielu innych firm. Publikował swoje prace w magazynach takich jak 'Auto Świat', 'WRC', 'Echo'. Jest również aktywny jako artysta i autor cykli fotograficznych 'Street', 'Stacja końcowa', 'Człowiek w uniformie', zorganizował wystawy indywidualne, oraz brał udział w wielu wystawach zbiorowych.

Więcej w kategorii: Testy

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Testy

Zhiyun Crane 2S – recenzja. Gimbal legenda w nowej odsłonie

Testy

Zabrałem Sony G 16-25 mm f/2.8 na weekend do Włoch

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco