Testy

Tamron 28-75 mm f/2.8 G2 – czy druga wersja daje radę? Recenzja

Jacek Sopotnicki / 29.02.2024

Tamron 28-75 mm F/2.8 szybko stał się legendą — uniwersalny, lekki, kompaktowy, szybki i dobrze wyceniony — więc czemu się tu dziwić. Ale też pytanie co wnosi jego druga wersja? Czy to zbędna inwestycja, czy raczej godny następca kapitalnego szkła, który nadrabia niedociągnięcia poprzednika? Przekonajmy się!



Tamron 28-75mm F/2.8 Di III VXD G2 to druga wersja obiektywu do Sony E, który kilka lat temu podbił rynek.  Ten zoom to odpowiedź na głosy wielu fotografów, którzy potrzebowali wysokiej klasy, jasnego i uniwersalnego zooma, ale w niższej cenie.

Model G2, ma udoskonaloną konstrukcję optyczną, która lepiej radzi sobie z coraz wyższymi wymaganiami nowych matryc o wysokiej rozdzielczości. Obiektyw Tamron 28-75mm f/2.8 Di III VXD G2 otrzymał także nowszy silnik autofokusu VXD. Do tego poprawiono minimalną odległość ostrzenia, która wynosi tylko 18 cm, a maksymalne powiększenie to 1:4.1. Ciekawym rozwiązaniem jest też możliwość zmiany sposobu ostrości przy kontroli pierścienia, co z kolei sugeruje liniowe przełożenie ruchu na ruch soczewek. Z pewnością ucieszą się z tego twórcy wideo.

SPRAWDŹ: Obiektywy Tamron są ciekawsze, niż myślisz. 7 modeli wartych uwagi

Obiektyw ten to konkurencja dla systemowych standardowych zoomów typu 24-70 mm f/2.8. Wprawdzie nie jest tak szeroki, ale też oferuje więcej na dłuższym końcu. Poza tym jest mniejszy, lżejszy, i kosztuje 1/3 tego, co oryginale konstrukcje. Jak to szkło sprawuje się w praktyce? Sprawdźmy.

Tamron 28-75 mm f/2.8 DI III VXD G2 – test

Tamron 28-75 mm f/2.8 DI III VXD G2 – cena

Tamron 28-75 mm f/2.8 DI III VXD G2

Tamron 28-75 mm f/2.8 DI III VXD G2

Sprawdź cenę
Fotoforma

Jacek Sopotnicki

Fotograf, filmowiec, vloger. Absolwent PWSFTViT wydz. operatorski kier. fotografia. Specjalizuje się w fotografii podróżniczej, zdjęciach przemysłu, oraz fotografii stockowej. Oczywiście robi też sesje ślubne, w co zawsze wkłada sporo serca. Wykonywał zdjęcia dla grupy MAN Ferrostaal, CRH Klinkier, Grupy Kaefer, Sika Group AG oraz wielu innych firm. Publikował swoje prace w magazynach takich jak 'Auto Świat', 'WRC', 'Echo'. Jest również aktywny jako artysta i autor cykli fotograficznych 'Street', 'Stacja końcowa', 'Człowiek w uniformie', zorganizował wystawy indywidualne, oraz brał udział w wielu wystawach zbiorowych.

Więcej w kategorii: Testy

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Testy

Źle latałem dronami DJI. Nie popełnij moich błędów

Testy

Zhiyun Molus X60 i X100: testujemy kompaktowy system oświetlenia LED

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera
i bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera