Poradniki

Jaki aparat i obiektyw Canon wybrać? Zestawy dla każdego twórcy

Krzysztof Basel / 28.09.2023

W sieci znajdziemy wiele poradników mówiących o tym, jaki aparat Canon wybrać. Nawet najlepszy aparat bezlusterkowy bez obiektywu, jest co najwyżej estetyczną ozdobą pokoju. W tym poradniku zebrałem konkretne zestawy aparat + obiektyw marki Canon do każdego rodzaju fotografii oraz tworzenia treści wideo. 

Ten poradnik ma być konkretną listą polecanych zestwów aparat + obiektyw Canon do różnych zastosowań: od sprzętu dobrego na początek, przez fotografię ślubną, po zdjęcia przyrody czy nagrywanie wideo. Skupiamy się na sprzętach marki Canon, a w zestawieniu znajdą się zarówno tańsze jak i profesjonale zestawy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Na początek przygody z fotografią

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki aparat na początek wybrać, odpowiedz sobie najpierw nad kilkoma ważnymi kwestiami. Przede wszystkim, określ, jakim budżetem dysponujesz. Większość osób, wybierając aparat na początek, ma na myśli aparat do 3000 zł, ewentualnie bezlusterkowca do 5000 zł i rzeczywiście większość aparatów na początek mieści się w tym zakresie cenowym. Dobrze jest także pomyśleć, na czym najbardziej nam zależy.

Czy chcemy mieć dużą matrycę (pełna klatka), które zaoferuje piękną plastykę i niskie szumy na wysokich czułościach, ale wymaga większych obiektywów? Czy może lepszym rozwiązaniem będzie mniejsza matryca (np. APS-C), która wprawdzie trochę gorzej radzi sobie pod względem jakość obrazu i szumów, ale umożliwia podpięcie malutki obiektywów, a i korpus będzie mniejszy? Więcej porad o wyborze aparatu na początek, znajdziesz naszym poradniku: Jaki aparat na początek? Najlepsze modele w dobrej cenie.

Co z obiektywem? Na początek moim zdaniem warto dopłacić do kitowego szkła, które jest tanie i bardzo uniwersalne. Do tego polecam dobrać jasny, mały, stałoogniskowy obiektyw, typu 50 mm f/1.8.

Polecane zestawy na początek:

Fotografia ślubna, reportażowa

Kategoria aparatów do fotografii ślubnej jest na tyle obszerna, że przygotowałem o tym osobny artykuł: Najlepsze aparaty do fotografii ślubnej. Który wybrać?.

W marce Canon znajdziemy wiele aparatów i obiektywów, które sprawdzą się do fotografii ślubnej. Taki sprzęt, powinien oferować, dobrać jakość zdjęć na wysokich czułościach ISO, dopracowaną ergonomię i wytrzymałość, świetny system AF, oraz długi czas pracy na akumulatorze. W kwestii optyki, to kwestia w dużej mierze bardzo subiektywna. Warto postawić na uniwersalne, jasne obiektywy, które sprawdzą się w zmiennych, często niełatwych warunkach. Innym rozwiązaniem, będzie zestaw bardzo jasnych obiektywów stałoogniskowych. Znam wielu twórców, którzy łączą oba rozwiązania: pracują na zoomie, a w torbie mają ze 2-3 jasne „stałki”.

Canon EOS R6 Mark II — test na ślubie. Fot. Krzysztof Basel. Zdjęcie obrobione.
Canon EOS R6 Mark II — test na ślubie. Fot. Krzysztof Basel. Zdjęcie obrobione.

Polecane zestawy Canon do fotografii ślubnej, reportażowej:

Profesjonalne

Średnia półka

Na początek

Fotografia sportu i dzikiej przyrody

Wybierając odpowiedni aparat do fotografii sportu czy dzikiej przyrody, trzeba zwrócić uwagę na jego ogólną szybkość. Mówię tu nie tylko o prędkości zdjęć seryjnych, ale też dużym buforze, responsywności, i świetnym AF, który potrafi błyskawicznie ustawiać ostrość i śledzić różne obiekty. Do tego przyda się podwójny slot na karty pamięci.

W fotografii sportu i przyrody, od zawsze królują długie teleobiektywy. W sportach, jak piłka nożna, czy skoki narciarskie, zoom typu 70-200 mm to dopiero podstawa. Profesjonalni twórcy często sięgają po konstrukcje o ogniskowych od 300 mm w górę. Ciekawym uzupełnienie mogą być natomiast obiektywy szerokokątne, które pozwalają podejść bliżej, często wyzwalając aparat zdalnie, np. w czasie wyścigów samochodowych. Wiele zatem zależy od rodzaju sportu, jaki chcesz fotografować.

Canon EOS R3 + EF 24-70 mm f/2.8 L II, fot. Krzysztof Basel.
Canon EOS R3 + EF 24-70 mm f/2.8 L II, fot. Krzysztof Basel.

Polecane zestawy Canon do fotografii sportu:

Zestaw marzeń

Profesjonalne

Średnia półka

Na początek

Fotografia krajobrazowa

Szukając zestawu fotograficznego Canon do fotografii krajobrazem, z pewnością zwrócisz uwagę na wysoką jakość zdjęć oraz rozdzielczość, jeśli zamierzasz drukować swoje prace lub mocno kadrować. Szeroka dynamika tonalna matrycy będzie atutem. Wiele twórców ceni także małe rozmiary i niską wagę, ponieważ każde 100 g ma znaczenie, w czasie podróży, szczególnie tych górskich.

Canon EOS R8 - test. Fot. Jacek Sopotnicki / zdjęcie obrobione.
Canon EOS R8 – test. Fot. Jacek Sopotnicki / zdjęcie obrobione.

Co do obiektów, to przede wszystkim liczy się szeroki kąt. Idealnie jakby do tego można było skorzystać też nieco krótszej ogniskowej. Takie parametry spełniają idealnie obiektywy typu 15-35 mm. Jeśli łączysz fotografię krajobrazową ze zdjęciami podróżniczymi, reportażowym, dobrym pomysłem może okazać się też uniwersalny zoom typu 24-70 mm.

Polecane zestawy Canon do fotografii krajobrazowej:

Profesjonalne

Średnia półka

Na początek

Fotografia uliczna

Sprzęt do fotografii ulicznej w pewnym sensie może być podobny do sprzętu do zdjęć reportażowych, ale jednak są pewne różnice. Przede wszystkim, cenimy tu małe rozmiary, dyskretność, oraz piękną plastykę zdjęć. Nie potrzebna jest aż tak rozbudowana ergonomia, czy szybkostrzelność.

W przypadku obiektywów tu są różne szkoły. Ja proponuję zacząć od klasyki: jasna, mała stała 35 mm. Wielu twórców lubi też nieco szersze lub węższe szkła, jak 28 mm, czy 50 mm. Dobry zoom też się sprawdzi, ale tego typu obiektywy są dużo większe, cięższe, niepotrzebnie zwracają na siebie uwagę.

Fujifilm X-H2S + XF 23mm F1.4 R LM WR, fot. Jacek Sopotnicki
Fot. Jacek Sopotnicki.

Polecane zestawy Canon do fotografii ulicznej:

Profesjonalne

Średnia półka

Na początek

Fotografia podróżnicza, wakacyjna

Fotografia podróżnicza i wakacyjna, mają sporo wspólnego – chcemy przywieźć z wyjazdu dobre zdjęcia, nie targając zarazem kilogramów sprzętu. W tym celu wybrałem kilka zestawów aparat + obiektyw Canon, które są małe, lekkie, oferują świetną jakość obrazu, a do tego mają uniwerslany zakres ogniskowych.

Polecane zestawy Canon do fotografii podróżniczej i wakacyjnej:

Profesjonalne

Średnia półka

Na początek

Fotografia modowa, portretowa

W przypadku fotografii skupionej na portretach ludzi zazwyczaj warto sięgnąć po aparat, który będzie dobrze oddawać kolory skóry, oferując przy tym wysoką rozdzielczość, piękną plastykę czy dobry AF z wykrywaniem oka. Do tego opisu pasuje wiele różnych korpusów. I tak naprawdę, najważniejszy będzie tu wybór obiektywu.

W kwestii optyki do portretów to mamy szeroki wybór. Niektórzy wolą okolice 35 mm, inni 85 mm, a są i tacy, co preferują 135 mm i wyżej. Wszystko zależy od stylu. Rozsądnym wyborem, może być obiektyw o ogniskowej 50 mm, który ma dosyć naturalny kąt widzenia, albo/i najbardziej klasyczna ogniskowa 85 mm, która pozwoli bardziej odseparować obiekt od otoczenia.

Canon EOS R5 i RF 28-70 mm f/2 L to rewelacyjny zestaw do fotografii modowej, portretowej i wybór Jakuba Kaźmierczyka. Fot. Krzyszof Basel.
Canon EOS R5 i RF 28-70 mm f/2 L to rewelacyjny zestaw do fotografii modowej, portretowej i wybór Jakuba Kaźmierczyka. Fot. Krzyszof Basel.

Polecane zestawy Canon do fotografii modowej i portretowej:

Profesjonalne

Średnia półka

Na początek

Fotografia makro, produktowa

W przypadku fotografii makro sprawa jest dosyć prosta. Chcemy zbliżyć się jak najbliżej fotografowanego obiektu i zrobić mu ostre zdjęcie. Tu najważniejszy jest dobry obiektyw makro.

Jeśli skupiamy się bardziej na fotografii produktowej, ostre szkło makro często też się sprawdzi, szczególnie do kadrów detali. Fotografując większe przedmioty, możemy potrzebować szerszego szkła, jak 35 mm czy 50 mm.

Canon EOS R5 + Canon RF 100 mm f/2.8L Macro, fot. Jakub Kaźmierczyk
Canon EOS R5 + Canon RF 100 mm f/2.8L Macro, fot. Jakub Kaźmierczyk

Polecane zestawy Canon do fotografii makro i produktowej:

Profesjonalne

Średnia półka

Na początek

Vlogi, YouTube, social media

Wiele osób, które nagrywają vlogi, czy pionwoe wideo, szukają aparatu, który da lepszą jakość obrazu niż smartfon. To dobry trop. Warto wtedy zwrócic uwagę na możliwości wideo aparatu (w tym opcję nagrywania w pionie, czy transmisji na żywo jednym kablem), skuteczny AF, oraz stabilizację obrazu.

Co z obiektywem? To zależy od zastosowań. Do vlogów, sprawdzi się szeroki kąt. Do podróżowania, może sprawdzić się zoom z szerokim początkiem. Jeśli potrzebujemy uchwycić produkty, np. Robią recenzje, będzie dobry obiektyw typu 35/50/85 mm.

Polecane zestawy Canon dla twórców treści:

Profesjonalne

Średnia półka

Na początek

Nagrywanie filmów

Nagrywanie wideo to cała osobna i obszerna dziedzina, a marka Canona ma tam sporo do zaoferowania. Polecam nasze poradniki na temat wyboru sprzętu do filmowania: Jaki sprzęt do filmowania wybrać? Poradnik (edycja jesień 2023) oraz Poznaj przydatne przy filmowaniu funkcje w aparatach Canon. Zastanawiając się nad wyborem sprzętu Canon do filmowania, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na funkcje wideo: rozdzielczość 4K do 60 kl./s (idealnie bez cropa), a może nawet 8K, cały pakiet funkcji i profili filmowych (C-Log3, zebra, focus peaking, false color itp), podwójny slot minijack, czas pracy bez przegrzania, wysoką dynamikę tonalną matrycy. Wielu twórców wideo doceni także skuteczny i przewidywalny system AF czy wydajną stabilizację matrycy. W tych dwóch przypadkach, wiele zależy od stylu pracy. Jesli nagrywamy statycznie i ustawiamy ostrość manualnie, obie funkcje nie są tak istotne. To samo tyczy się stabilizacji, którą i tak wyłączamy, korzystając z gimbala.

Co do obiektywów do filmowania to wybór bardzo zależy od stylu i rodzaju nagywanych materiałów. Częstym wyborem są uniwersalne zoomy, bo można nimi nagrać wiele różnych kadrów. Równie dobrze, można korzystać z kilku obiektywów stałoogniskowych.

Polecane zestawy Canon do nagrywanie wideo:

Profesjonalne

Średnia półka

Na początek

Dowiedz się więcej o sprzętach Canon:

 

Krzysztof Basel

Dziennikarz, fotograf, twórca wideo z ponad 15-letnim stażem. Szef działu wideo w Spider's Web. Fan nowych technologii i nowych smaków z całego świata. Od lat związany z mediami foto i tech oraz branżą e-commerce. Przez niemal dekadę prowadził największy polski serwis o fotografii Fotoblogia.pl (Wirtualna Polska). Publikował w „Szerokim Kadrze", Digital Camera Polska, czy fotopolis.pl. Pracował też dla takich marek, jak Amazon, Allegro, Ceneo, Netguru, Divante czy TotalMoney.pl. Ceni szczery fotoreportaż, architektoniczny minimalizm, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie, ale i intrygujące ujęcia z drona, dzięki którym odkrywa otaczający świat na nowo.

Więcej w kategorii: Poradniki

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Poradniki

Złota i niebieska godzina w fotografii. Czy to najlepszy czas na zdjęcia?

Poradniki

Zasilanie przy filmowaniu. Jak się za to zabrać?

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco