Testy

Czy warto kupić Nikona Z5 w 2025 roku?

Jacek Sopotnicki / 30.03.2025

Czy Nikon Z5 to najlepszy budżetowy aparat pełnoklatkowy dla początkujących? Czy warto go kupić w 2025 roku? W tym teście sprawdzam jego jakość obrazu, autofokus, wydajność w słabym oświetleniu, stabilizację i możliwości wideo oraz co się zmieniło od czasu jego premiery. Jeśli szukasz przystępnej cenowo pełnej klatki na start – ten aparat może być dla Ciebie.



Z wyglądu, Nikon Z5 jest podobny do starszego brata, modelu Nikon Z6. Główną różnicą jest tarcza trybów, zamiast czarno-białego ekranu LCD na górze. Mamy tu dopracowaną ergonomię, z solidnym gripem, dużym joystickiem AF i wieloma praktycznymi przyciskami. Do tego odchylany, dotykowy ekran LCD o rozdzielczości 1,04 mln punktów i przekątnej 3,2 cala, wizjer elektroniczny o rozdzielczości 3690 tys. punktów i powiększeniu 0,8× i 2 sloty na karty pamięci SDHC.

SPRAWDŹ TEŻ: Nikon Z50 II to zaskakująco ciekawy aparat na początek

Sercem aparatu jest pełnoklatkowa matryca CMOS o rozdzielczości 24 megapikseli z 5-osiowy system stabilizacji, którego skuteczność jest deklarowana na 5 EV. Nie zabrakło hybrydowego systemu AF z 273-polami i opcją śledzenia oczu u ludzi i zwierząt. Słabszą stroną Nikona Z5 w porównaniu do droższych bezlusterkowców Nikon jest tryb wideo. Aparat wprawdzie umożliwia nagrywanie filmów wideo 4K przy 30, 25 i 24 kl./s, ale z cropem wynoszącym 1,7x. Ten znika dopiero w rozdzielczości Full HD. To zdecydowanie sprzęt przede wszystkim do zdjęć niż nagrywania filmów. Warto też podkreślić, że Nikon Z5 mocno potaniał od dnia premiery, dostał nowe oprogramowanie, a oferta obiektywów się mocno powiększyła. Jak ta specyfikacja sprawuje się w praktyce w 2025 roku? Sprawdźmy.

Nikon Z5 w 2025 roku — test

Sprawdź także naszą pierwszą recenzję tuż po premierze Nikona Z5:

Nikon Z5 — cena

Nikon Z5

Nikon Z5

Sprawdź cenę
Fotoforma

Jacek Sopotnicki

Fotograf, filmowiec, vloger. Absolwent PWSFTViT wydz. operatorski kier. fotografia. Specjalizuje się w fotografii podróżniczej, zdjęciach przemysłu, oraz fotografii stockowej. Oczywiście robi też sesje ślubne, w co zawsze wkłada sporo serca. Wykonywał zdjęcia dla grupy MAN Ferrostaal, CRH Klinkier, Grupy Kaefer, Sika Group AG oraz wielu innych firm. Publikował swoje prace w magazynach takich jak 'Auto Świat', 'WRC', 'Echo'. Jest również aktywny jako artysta i autor cykli fotograficznych 'Street', 'Stacja końcowa', 'Człowiek w uniformie', zorganizował wystawy indywidualne, oraz brał udział w wielu wystawach zbiorowych.

Więcej w kategorii: Testy

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Testy

Źle latałem dronami DJI. Nie popełnij moich błędów

Testy

Zhiyun Molus X60 i X100: testujemy kompaktowy system oświetlenia LED

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera
i bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera