Poradniki

Oto najbardziej popularne sprzęty foto i wideo 2021 roku

Krzysztof Basel / 19.01.2022

Klienci sklepu Fotoforma.pl zagłosowali swoim portfelem i wybrali najbardziej popularne aparaty, obiektywy, kamery i akcesoria 2021 roku. Oto nasz ranking, lista modeli oraz omówienie wyników. 

Cały ranking podzieliłem na trzy części, aby było łatwiej wyciągnąć wnioski:

  • Najpopularniejsze aparaty
  • Najpopularniejsze obiektywy
  • Najpopularniejsze kamery wideo
  • Najpopularniejsze akcesoria wideo

Wyniki bazują na liczbie sprzedanych sztuk danego produktu. W przypadku aparatów fotograficznych dodałem zarówno same korpusy jak i zestawy z obiektywami.

Najpopularniejsze aparaty fotograficzne 2021 r.

Zacznijmy od aparatów fotograficznych. Całe zestawie TOP 10 dzielą między siebie dwie marki: Canon i Sony.

Sony A7 III to najbardziej popularny aparat 2021 roku. Fot. KB.
Sony A7 III to najbardziej popularny aparat 2021 roku. Fot. KB.

Najchętniej kupowanym aparatem minionego roku w sklepie Fotoforma.pl, był pełnoklatkowy bezlusterkowiec Sony A7 III, ale to Canon ma najwięcej modeli w czołówce.

1. Sony A7 III
2. Canon EOS R6
3. Canon EOS R
4. Sony A6400
5. Canon EOS RP
6. Canon EOS 850D
7. Canon EOS M50 II
8. Canon EOS R5
9. Canon EOS 6D Mark II
10. Sony A6600

Pierwsze pozycja aparatu Sony A7 III raczej nie powinno nikogo dziwić. To model, który cieszy się ogromną popularnością już od dnia premiery. Jest też w zasadzie najtańszą, współczesną pełną klatką w systemie, który oferuje najbardziej rozbudowaną ofertę obiektywów. W rankingu znajdziemy jeszcze tylko dwa aparaty Sony: oba modele mają matryce APS-C. Oba też od dłuższego czasu borykają się z problemem mocno ograniczonej dostępności. Ich pozycja zapewne byłaby wyższa, gdyby nie te ograniczenia.

Cała reszta pozycji najpopularniejszych aparatów 2021 roku to modele firmy Canon. Na drugim miejscu uplasował się mój ulubiony Canon EOS R6. To zarazem drugi najdroższy aparat w rankingu, tuż za modelem EOS R5 (8. miejsce). Podium zamyka Canon EOS R, który w minionych 12 miesiąca, był sprzedawany w wielu atrakcyjnych promocjach.

Klienci najczęściej wybierają aparaty, które oferują dobry stosunek możliwości do ceny.

Zauważcie, że w zestawieniu mamy tylko dwa modele aparatów, które swoją premierę miały w stosunkowo niedawno (Canony R5 i R6). Dominują aparaty sprzed 2-3 lat, czyli modele, które są wciąż nowoczesne, mają duże możliwości, ale ich cena wyraźnie spadła od dnia premiery. W zestawieniu znajdziemy również dwie lustrzanki: Canon EOS 6D Mark II i Canon EOS 850D. Oba modele pozwalają wejść w świat aparatów w rozsądnej cenie.

W zestawieniu najpopularniejszych aparatów 2021 r. nie ma takich marek, jak Nikon czy Fujifilm. Pierwsza z nich oferuje interesujące aparaty, ale ich oferta jest wciąż stosunkowo nieduża, szczególnie jeśli mówimy o obiektywach. Co do Fujifilm, sytuacja jest nieco inna. Mamy tu do czynienia z aparatami, które mają matrycę APS-C (modele z serii GFX nie były dostępne w Fotoformie), więc z miejsca mają mniejszy zasięg. To kapitalne aparaty, ale nie są to korpusy dla każdego. Poza tym, w obu przypadkach, producenci mieli bardzo duże ograniczenia w dostępności, co też mocno wpłynęło na wyniki sprzedażowe.

Sony A7 IV powinien trafić na czołówkę najchętniej kupowanych aparatów 2022 r.
Sony A7 IV powinien trafić na czołówkę najchętniej kupowanych aparatów 2022 r. Fot. KB.

Które aparaty będą się najlepiej sprzedawać w 2022 roku? Gdyby nie problemy z dostępnością, do zestawienia TOP 10 wszedłby Sony A7 IV, mimo że miał on swoją premierę w listopadzie. Przypuszczam, że za rok możemy się spodziewać dominacji tego modelu. Nie powinno tam zabraknąć Canona EOS R6 i R5, ale może także nowych modeli tego producenta, które mają się pojawić w tym roku. Co aparatami innych marek? Największe szanse ma chyba Nikon, ale wiele zależy do dalszego rozwoju oferty i dostępności sprzętu. Fajnie, gdyby „żółci” wrócili na stałe do czołówki.

Najbardziej popularne obiektywy 2021 r.

W przypadku obiektywów sytuacja jest podobna, jak w kategorii aparatów: dominują obiektywy marki Sony i Canon. Rodzynkiem jest uniwersalny zoom Tamron 28-75 mm F/2.8 Di III RXD.

Canon RF 50 mm f/1,8 STM - test

Wygrał Canon RF 50 mm F1.8 STM, czyli prawdziwy budżetowy klasyk w wydaniu z mocowaniem Canon RF.

1. Canon RF 50 mm F1.8 STM
2. Sony FE 35 mm F/1,8
3. Sony FE 50 mm F/1,8
4. Sony FE 200-600 mm F/5,6-6,3 G OSS
5. Canon EF-S 24 mm f/2,8 STM
6. Canon RF 35 mm f/1.8 MACRO IS STM
7. Sony FE 85 mm f/1,8
8. Tamron 28-75 mm F/2.8 Di III RXD
9. Canon EF-S 10-18 mm f/4.5-5.6 IS STM
10. Canon EF 50 mm f/1,8 STM

7 na 10 szkieł w TOP 10 to konstrukcje do bezlusterkowców, z czego większość, to atrakcyjne cenowo obiektywy typu 50 mm f/1.8 czy 35 mm f/1.8. To modele, które są często wybierane przez osoby, które dopiero weszły w dany system lub szukają swojego pierwszego stałoogniskowego obiektywy w dobrej cenie. Na pozór do tej reguły nie pasuje Sony FE 200-600 mm f/5,6-6,3 G OSS, czyli zaawansowany super teleobiektyw do zdjęć przyrody czy sportu, który kosztuje ponad 8000 zł. Kiedy jednak spojrzymy na ceny innych teleobiektywów o tak dużym zakresie, okazuje się, że ten model został bardzo atrakcyjnie ceniony. Szczególnie że długo był dostępny ze sporymi zniżkami. Wszytko się zatem zgadza.

Najbardziej popularne kamery wideo 2021 r.

Sony, Blackmagic i długo, długo nic — tak można by podsumować część zestawienia. Najchętniej wybieraną kamerą 2021 r. w sklepie Fotoforma jest Sony FX3 i nie ma co się temu dziwić.

Najchętniej wybieraną kamerą w 2021. r. jest Sony FX3. Fot. KB.
Najchętniej wybieraną kamerą w 2021. r. jest Sony FX3. Fot. KB.

To fantastyczne urządzenie, które daje ogromne możliwości w niedużym korpusie i całkiem rozsądnej cenie, jak na profesjonalną kamerę.

1. Sony FX3
2. Sony FDR-AX53
3. Sony FDR-AX700
4. Blackmagic Pocket Cinema 6K PRO
5. Blackmagic Pocket Cinema 4K
6. Sony FDR-AX43B
7. Canon EOS C70
8. Sony FX6
9. Canon EOS C300 MK3
10. Sony PXW-790

Najbardziej popularne akcesoria wideo 2021 r.

Akcesoria wideo to bardzo obszerna kategoria, ale spróbowałem ją także podsumować.

Quadralite THEA 450 to jedne z najpopularniejszych lamp 2021 r.
Quadralite THEA 450 to jedne z najpopularniejszych lamp 2021 r. Na naszym kanale, możecie obejrzeć ich recenzję. Fot. Jacek Sopotnicki.

Na liście dominują mikrofony, niedrogie lampy światła stałego, ale także nieco droższe urządzenia, jak rekorder wideo czy gimbale.

1. Sennheiser MKE 200
2. Patona Premium LED SL-360 ARC
3. Atomos NINJA V
4. Glareone LED 600D
5. Rode Wireless GO II
6. Quadralite THEA 450
7. Quadralite Videoled 600
8. DJI Ronin RSC 2
9. Atomos Shinobi
10. Zhiyun Weebill S

Rok 2021 stał pod znakiem braków… niemal wszystkiego

Ten ranking oczywiście wiele pokazuje, ale spory wpływ na wyniki sprzedażowe miały braki dostępności. Wiele osób musiał się zapisywać w kolejkach na liście oczekujących, aby odebrać swój wymarzony aparat czy obiektyw. Problemy w większym lub mniejszy stopniu, dotyczyły praktycznie wszystkich producentów. To oczywiście pokłosie kryzysy półprzewodników, trudności logistycznych, różnego rodzaju działań spekulacyjnych, czy mocnego odbicia w handlu po lockdownie. Mówiąc prościej: pandemia koronawirusa i cała lawina konsekwencji, która zalała producentów i dostawców na świecie.

Sony A7 IV i obiektyw Tamron 28-75 mm f/2.8 G2 to kandydaci do najpopularniejszych sprzętów 2022 roku.
Sony A7 IV i obiektyw Tamron 28-75 mm f/2.8 G2 to kandydaci do najpopularniejszych sprzętów 2022 roku. Fot. KB.

Jaki będzie 2022 rok? Chciałbym napisać, że dużo lepszy. Zapowiadają się bowiem ekscytujące premiery nowych aparatów. Nie tylko dominującego w tym zestawieniu Canona, ale też innych marek, jak OM-System (dawny Olympus), Panasonic, Fujfilm czy Nikon. Wszystko wskazuje na to, że wiele dobrego zobaczymy od producentów optyki, takich jak Sigma, Tamron, Sirui, czy Samyang. Niestety, raporty wskazują, że kryzys półprzewodników raczej się nie skończy w ciągu najbliższych miesięcy. A to oznacza, że trzeba się szykować na kolejne trudności z dostępnością, a zapewne także opóźnienia we wprowadzeniu nowych modeli. Cytując klasyka: taki mamy klimat i trzeba z tym żyć.

Krzysztof Basel

Dziennikarz, fotograf, twórca wideo z ponad 15-letnim stażem. Szef działu wideo w Spider's Web. Fan nowych technologii i nowych smaków z całego świata. Od lat związany z mediami foto i tech oraz branżą e-commerce. Przez niemal dekadę prowadził największy polski serwis o fotografii Fotoblogia.pl (Wirtualna Polska). Publikował w „Szerokim Kadrze", Digital Camera Polska, czy fotopolis.pl. Pracował też dla takich marek, jak Amazon, Allegro, Ceneo, Netguru, Divante czy TotalMoney.pl. Ceni szczery fotoreportaż, architektoniczny minimalizm, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie, ale i intrygujące ujęcia z drona, dzięki którym odkrywa otaczający świat na nowo.

Więcej w kategorii: Poradniki

Poradniki

Zróbmy trochę dymu! Sesja, poradnik i test dymiarki SmokeGENIE

Poradniki

Złota i niebieska godzina w fotografii. Czy to najlepszy czas na zdjęcia?

Poradniki

Zasilanie przy filmowaniu. Jak się za to zabrać?

Rzetelne testy naszych specjalistów

Testy

3 Legged Thing Punks 2.0 – sprawdzamy nowe zbuntowane statywy

Poradniki

3 powody, dlaczego warto wybrać karty pamięci Angelbird

Testy

4 powody, dla których Fujifilm X-T4 to mistrz uniwersalności

Zapisz się do newslettera

i bądź na bieżąco