biogo.pl

Już dziś skorzystaj z rat 10x0% - darmowa dostawa od 500zł!

  • Kontakt
  • O nas
  • Status zamówienia
Bezlusterkowiec dla początkującego fotografa – dlaczego warto?

Bezlusterkowiec dla początkującego fotografa – dlaczego warto?

Bezlusterkowiec czy lustrzanka? Gorąca debata od lat spędza sen z powiek zagorzałym fanom fotografii. Niewątpliwie każdy rodzaj aparatu ma swoje zarówno wady, jak i zalety wpływające na pracę profesjonalistów, jednak co w przypadku, gdy dopiero chcemy zacząć swoją przygodę…? I dlaczego warto pochylić się nad aparatami bezlusterkowymi?

Aparaty hybrydowe – małe jest… wygodne

Aparaty bezlusterkowe, zwane także hybrydami, to w porównaniu z lustrzankami dość świeży nabytek rynku fotograficznego. Charakteryzuje je brak lustra, co wpływa na bardziej dogodną wagę body. Ręka nie męczy się, a aparat zawsze możemy mieć ze sobą, w kieszeni. Hybrydy wyświetlają obraz przez obiektyw elektronicznie – na ekranie lub przez wizjer elektroniczny. To także ich główna zaleta: nie trzeba już patrzeć optycznie, przez obiektyw, a wystarczy spoglądać na ekran. Kusząca gratka dla uczących się, którzy w czasie pierwszych sesji mogą pstrykać wygodniej, więcej i nosić aparat praktycznie wszędzie, bez wielkiej torby z pełnym wyposażeniem. Waga aparatu sprzyja tak samo, jak jego szybkość działania i wysoka jakość zarówno fotografii RAW do dalszej obróbki, jak standardowych fotek cykanych w trybie AUTO.

Bezlusterkowiec a możliwość rozwoju

Wszystko jednak zależy… od nas samych. Tego, na jakim poziomie jesteśmy i czego chcemy się nauczyć. Wstęp do fotografii stanowić powinna siatka nałożona na kadr i znajomość zasady trójpodziału oraz podstawowych ustawień aparatu. Taką siatkę ustawić można już nawet w aparatach telefonicznych; na nic lustrzanka czy bezlusterkowiec, jeżeli nie znasz prostych opcji swojego aparatu w komórce. Obecnie modele aparatów telefonicznych w standardzie zawierają podstawowy tryb manualny, z możliwością ustawień chociażby ISO. Kogoś, kto z tego nie korzysta, mnogość przycisków na hybrydowym body i ogrom możliwości manualnego ustawienia może wręcz porazić i zniechęcić. Jednak czy w takim wypadku w ogóle potrzebny nam inny niż telefoniczny aparat? Odpowiedź na to pytanie jest kwestią indywidualną.

Świetny tryb auto dla każdego

Z drugiej strony każdy bezlusterkowiec posiada świetny, wysokojakościowy tryb auto, który pozwala czasem… po prostu pstrykać dobre fotki. W międzyczasie możemy szkolić się, programując tryb manualny i sprawdzając nowe dla nas opcje. Hybrydy skompresowane do małych i wygodnych body umożliwiają korzystanie z takich samych ustawień, które znamy od lat z lustrzanek: zmiana ustawienia przesłony, konfiguracja ISO, zoom to tylko niektóre z nich. Decydując się na zakup hybrydy, w zestawie otrzymujemy zwykle pierwszy obiektyw kitowy, który daje pole do wstępnej nauki i nie przeszkadza w robieniu półprofesjonalnych ujęć, na przykład portretów. Aparaty bezlusterkowe oferują możliwość praktycznie dowolnej zmiany obiektywów, co pozwala stale rozwijać się w różnych technikach fotografii, poszerzając zakres swoich umiejętności. Jeśli więc realnie chcemy rozwijać się w tej dziedzinie – bezlusterkowiec otworzy nam ku temu drzwi wręcz… na oścież.

 

Zostaw komentarz

Kategorie
Tagi
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
.
Sklep internetowy Shoper Premium