
Cień w fotografii – jak robić wyjątkowe zdjęcia?
Światło i cień to dwa elementy, których nie brakuje na żadnej fotografii. Kluczem do sukcesu jest jednak umiejętne ich wykorzystywanie i zbilansowanie w taki sposób, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty. To od ciebie, kąta patrzenia oraz ustawień zależy, jak głębokie będą te cienie oraz, jakie emocje wywołają u widza. Tłumaczymy, jaką pełnią rolę i, jak manewrować nimi we właściwy sposób, w zależności od efektu, na którym ci zależy.
Spis treści:
- Jak ważną rolę odgrywa cień w fotografii?
- Cień jako element kompozycji
- Fotografia cieni, czyli cień jako główny bohater zdjęcia
- Rola cienia podczas tworzenia portretów
- Cieniste pejzaże to sposób na wyjątkową pocztówkę
Jak ważną rolę odgrywa cień w fotografii?
Niezależnie od tego, co fotografujesz, twoje zdjęcia zawsze w pewnym stopniu składają się ze światła i cienia. Gra tych dwóch elementów wykorzystywana jest zarówno podczas tworzenia portretów, jak i przy ujęciach mikro. Nieważne czy skupiasz się na krajobrazach, czy fotografujesz detale. Światło i cień zawsze są obecne w twoich kadrach. To od ciebie zależy, w jaki sposób zaczniesz z nimi pracować i wykorzystywać je na swoją korzyść. Cień w fotografii może być naturalnym efektem, ale oprócz tego możesz tworzyć go również samodzielnie, o czym na pewno wspomnimy w dalszej części tekstu.
Cień jako element kompozycji
Wykorzystanie cienia ma na celu wzbogacić ogólną kompozycję fotografii, a co za tym idzie, pogłębić kontrast pomiędzy fotografowanymi obiektami, podkreślić fakturę, czy zrównoważyć ogólną kompozycję. To jak głęboki i duży będzie ten cień, w głównej mierze zależy od godziny, w której się fotografuje, czyli w skrócie mówiąc, od mocy i kierunku, z którego pada światło. Fotografując w samo południe mamy do czynienia ze światłem padającym centralnie z góry, które jest mocne i wyraziste, a więc otrzymany cień będzie krótki, ale wyraźnie zarysowany. Im bliżej do zachodu słońca, tym cienie będą stawać się dłuższe, a ich krawędzie coraz delikatniejsze i bardziej rozmyte, choć ta kwestia po części zależna jest również od powierzchni, na którą pada światło. Na wodzie te cienie będą mniej widoczne, niż na przykład na gładkiej, białej nawierzchni.
Fotografia cieni, czyli cień jako główny bohater zdjęcia
Zdarza się i tak, że to właśnie cień staje się głównym bohaterem takiego ujęcia. Najczęściej dzieje się to wtedy, gdy jest on lepiej zarysowany, niż znajdujący się obok obiekt. Niektórzy artyści celowo nastawiają się tylko na fotografowanie takiego zjawiska i określane jest to mianem – fotografia cieni. Może być to zarówno cień człowieka, jak i zwierzęcia, czy cień rzucany przez budynek. Stanowi to oryginalny punkt spojrzenia i umożliwia tworzenie oryginalnych, ciekawych fotografii, które na długo zapadną w pamięć.
Rola cienia podczas tworzenia portretów
Wykorzystanie cienia sprawdza się także w sytuacjach, w których tworzy się portrety. Padający na twarz cień nadaje głębi, tajemnicy i sprawia, że całe ujęcie od razu wydaje się być o wiele bardziej nostalgiczne. To polecane rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy wykonywane ujęcia zachowane są w czarno-białej kolorystyce. Pamiętaj jednak o tym, że w takich sytuacjach lepiej będzie, jeśli to ty przejmiesz kontrolę nad cieniem i nie będziesz pozostawiał jego układu przypadkowi. W tym celu posługiwać się możesz dodatkowymi lampami, blendami, czy najprostszymi dodatkami, jakimi są na przykład zasłony. Czasami potrzeba naprawdę niewiele, aby stworzyć wymarzony efekt, z którego będzie się dumnym! Rozejrzyj się dookoła. W domu na pewno znajdziesz niezbędne narzędzia. Dodatkowo przecież cienie nie muszą być głębokie i zakrywać połowy twarzy. Jeśli zależy ci na delikatnym, ażurowym efekcie, jak najbardziej możesz sięgnąć na przykład po koronkę, która rozproszy światło po całej twojej twarzy.
Cieniste pejzaże to sposób na wyjątkową pocztówkę
Cienie można wykorzystać nie tylko podczas fotografii portretowej, czy ogólnie ludzi. Bardzo często doskonale odnajdują się również podczas ukazywania krajobrazów. Zwłaszcza jeśli mowa o sielskich widokach. Długie cienie drzew "kładące się" na polnej drodze, z całą pewnością wypadną doskonale w każdym obiektywie. Na podobnych zabiegach bazuje wielu doświadczonych fotografów, którzy chcą wzbudzić wrażenie nostalgii, poruszyć uczucia widzów, czy ukazać coś absolutnie ze swojej własnej perspektywy. Czasami, aby zacząć tworzyć takie kadry, potrzeba nieco doświadczenia, ale bez przeszkód zdobędziesz je, ucząc się kadrowania i wykorzystywania przyrody, która cię otacza. Cienie na pewno będą stanowić dodatkowe dopełnienie. Choć niektórzy uważają, że taki efekt można nałożyć później w programie graficznym, przekonujemy, że to nigdy nie jest to samo.
Aparat cyfrowy to niezastąpiony element wyposażenia każdego fotografa. Warto więc zdecydować się na solidny model, który spełni wszystkie twoje oczekiwania. W tym celu zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz dla siebie dogodną propozycję w odpowiednim przedziale cenowym. Dzięki temu będziesz mógł rozwijać się bez żadnych przeszkód!